بزرگ ترین کویر ایران کجاست؟

به گزارش آخرین خبر، بیشتر آدم ها تصور می نمایند کویر و بیابان دو واژه مترادف هستند که می توانند به جای هم استفاده شوند و منظور از آن هم منطقه ها خشک و لم یزرع است.

بزرگ ترین کویر ایران کجاست؟

ایران نعمت کویر را در دلش دارد. نعمتی که اگر از ویژگی های طبیعی و محیط زیستی اش بگذریم، افراد بسیاری را در سراسر دنیا شیفته خودش نموده است. تکه شوره زار های وسیعی که در دنیا مطرح هستند و ویژگی های منحصربه فرد خود را دارند. حتما می دانید که بیشتر معروفیت ایران به خاطر کویرهایش است، اما تابه حال شده از خودتان بپرسید بزرگترین کویر ایران کجاست و کدام یک از کویرهای ایران از نظر مساحت، عنوان بزرگترین کویر ایران را به خود داده است؟ با خبرنگاران همراه باشید.

تفاوت کویر و بیابان

بیابان ها مناطقی هستند که از نظر بارندگی و پوشش گیاهی فقیرند، اما احتمال باران یا رویش گیاه در آن ها وجود دارد، در صورتی که کویرها مناطقی هستند که نمک در سطح یا نزدیک سطح زمین آن متمرکز شده بنابراین زمین شان تحت تاثیر نمک است و در نتیجه گیاهی در آن نمی روید.

کویرهای ایران

معمولا کویرهای ایران در ضلع شرقی کشور هستند (بجز کویر میغان در کنار شهر اراک که هنگام بارندگی به دریاچه ای تبدیل می گردد)، زیرا در ضلع غربی کشور، ارتفاعات و توده های هوا و عوامل دیگری را داریم و عملا تشکیل شدن کویر ممکن نبوده و نیست. همین مسئله کویری بودن هم باعث کم جمعیت بودن نوارهای شرقی ایران شده است.

بزرگترین کویرهای ایران

دشت کویر و کویر لوت بزرگترین پهنه های کویری ایران هستند که این وسعت را از روی مقیاس های زیر به خوبی می توانید متوجه شوید. اما فکر می کنید بین این دو کدام بزرگتر هستند؟

دشت کویر: این کویر به عنوان بزرگترین منطقه کویری ایران مساحتی 97945 کیلومتری دارد. دشت کویر در مرکز شرقی ایران و در استان های سمنان، اصفهان، یزد و خراسان قرار گرفته است. طول این کویر وسیع 675 کیلومتر و عرضش هم (از شمال به جنوب) 100 تا 300 کیلومتر است.

کویر لوت: دومین کویر ایران به لحاظ گستردگی، کویر لوت است که 95800 کیلومتر مساحت دارد. این کویر مهم بین استان های خراسان، کرمان و یزد قرار گرفته است و یکی از خشک ترین و گرم ترین بیابان های دنیا محسوب می گردد.

بنابراین با توجه به مطالبی که ارائه شد این دو کویر، بزرگترین کویرهای ایران هستند که دشت کویر به عنوان بزرگترین کویر ایران از نظر مساحت شناخته می گردد. البته گفته می گردد دشت کویر به علت خشکی کمتر، ریگ زارهای کمتری هم نسبت به کویر لوت دارد.

اگر به نقاط تماشای ایران علاقه دارید، دریاچه بهشتی گرگان، مکانی امن و ناشناخته را بخوانید.

جاذبه های بزرگترین کویر ایران کجاست

به صورت کلی جاذبه های گردشگری که در یک منطقه کویری مشاهده می شوند، با شهر یا حتی طبیعت های دیگر متفاوت هستند. در کویرها، پدیده های طبیعی مثل تپه های ماسه ای، نبکاها و گاهی دریاچه های تشکیل شده در آن ها، جاذبه محسوب می شوند.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر گردشگری دشت گل های ایران را با هم ببینیم را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2147

به "بزرگ ترین کویر ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین کویر ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید