پاییز در این 5 نقطه بیکران تر است

به گزارش آخرین خبر، اینطور جا افتاده که تابستان فصل سفر است. تا دلتان بخواهد وقت خالی می گردد پیدا کرد، هوا خوب است و مدرسه ها و دانشگاه ها تعطیل، ولی هیچ منشور خاصی هم نوشته نشده که آدم فقط باید در تابستان سفر کند و رو راست بگوییم: اگر اهل سفر باشی دیگر به فصلش نگاه نمی کنی.

پاییز در این 5 نقطه بیکران تر است

ایران پر است از جاهای دیدنی که اتفاقا در پاییز بیشتر از تابستان برای سفر جان می دهد. از آن همه گرمای هوا و شلوغی و ازدحام تابستان در آنها خبری نیست و به خاطر تغییر فصل مثل تابلوی نقاشی ای درمی آیند که آدم از تماشایش خسته نمی گردد.

جنگل ناهارخوران

پاییز فصل مناسبی برای جنگل گردی است و یکی از بهترین آنها، جنگل ناهارخوران در گرگان است که شلوغی روزهای طولانی تابستان در آن کمرنگ شده و با رسیدن پاییز مثل مدادرنگی پر از رنگ می گردد. ناهارخوران، جنگل چندهزارساله ای است و با گرگان فاصله چندانی ندارد. کافی ست از گرگان 7 کیلومتر به سمت جنوب بروید، در جاده ناهارخوران برانید، اگر دلتان خواست به پارک جنگلی و بکر النگ دره که در راستاتان است سری بزنید، در رستوران باباطاهر که بهترین رستوران بلوار ناهارخوران است غذایی بر بدن بزنید و بعدش به جنگل های ناهارخوران برسید. اگر چادر همراهتان بود که هیچ، وگرنه می توانید شب را در هتل جهانگردی ناهارخوران که یکی از بهترین هتل های منطقه است سر کنید یا دست به کار رزرو هتل در گرگان شوید.

با رفتن به جنگل ناهارخوران، چیزهای زیادی انتظارتان را می کشد. در بخش غربی پارک جنگلی ناهار خوران سرخ چشمه قرار گرفته، می گردد ناهار را در جنگل خورد و بعد به دیدن آن رفت یا بعد از دیدن جنگل به روستای زیارت سری زد که در 7 کیلومتری جنوب جنگل واقع شده. اینطوری با یک تیر دونشان زده اید و هم سفر رفته اید و هم زیارت. روستای زیارت جایی ست که به خاطر حیات های تودرتویش، قدمت و رنگ دیوار خانه هایش جزو جاهایی است که حتما یکبار باید آن را در زندگی دید. زیارت دو آبشار بلند و چشمه آبگرمی هم دارد که تنها چشمه استان گلستان و بهترین درمان برای امراض پوستی و درد مفاصل است. از زیبایی آبشارش هم چیزی نگوییم که نگاه کردن به آن خستگی از تن به در می نماید.

دریاچه نمک

خیلی از ما تا اسم دریاچه نمک می آید، یاد دریاچه نمک قم می افتیم ولی در نزدیکی کاشان و کویر مرنجاب، دریاچه نمک دیگری قرار گرفته است که چند ضلعی های منحصربفردش، جزیره سرگردان میان دریاچه و سفیدی بی انتهایش، آن را متفاوت از دریاچه های مشابهش می نماید. دریاچه نمک آران و بیدگل بین سه استان اصفهان، قم و سمنان و در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته و از دو راه می گردد خود را به آن رساند. یکی از خروجی شمال غربی شهرستان آران و بیدگل به طرف کاروانسرای مرنجاب و پس از طی مسافتی حدود 35 کیلومتر و دومی پس از گذشتن از کاروانسرای مرنجاب 10 کیلومتر می روید و به دو راهی چاه دست کن می رسید که با انتخاب راستا سمت دریاچه به آن می رسید. دیدنی های دریاچه کم نیست و جدا از خود دریاچه می گردد به ملاقات کاروانسرای مرنجاب که یکی از مهمترین رصدگاه های ایران است، کاروانسرای ابوزیدآباد، با قدمت 4 قرن، کویر مرنجاب،

جزیره سرگردان که مثل یه کشتی سرگردان وسط آن همه سفیدی قرار گرفته و آتشکده ویگل رفت. شب را هم می گردد در جزیره سرگردان کمپ کرد یا به شهر آران و بیدگل رفت و در هتل نگارستان، هتل امیرکبیر یا خانه تاریخی احسان به سر کرد یا به رزرو هتل در کاشان رو آورد.

اولسبلنگاه

در چندسال گذشته رفتن به ماسال به یکی از رویه های عادی تبدیل شده است و دیگر کمتر کسی را می گردد پیدا کرد که با ماسال عکس یادگاری نداشته باشد، ولی پیشنهاد ما برای سفر در پاییز نه ماسال بلکه یکی از ییلاقات آن به اسم اولسبلنگاه است. اولسبلنگاه هرچند اسم سختی دارد، اما به معنی درختی در ارتفاع بلند است و جایی است که تا چشم کار می نماید مه است و کلبه های جنگلی و سبزی ای که تمامی ندارد.

اولسبلنگاه در ارتفاعات تالش قرار گرفته است و برای رفتن به آن باید رشت را به سمت ماسال رفت و جاده جنوبی خروجی از ماسال را در پیش گرفت و بعد از 25 کیلومتر به اولسبلنگاه رسید. در اینجا خبری از همهمه زندگی شهری نیست و چیزی که متفاوتش می نماید تجربه ماندن در کلبه ای روستایی است که در زندگی خیلی از ما کم پیش می آید. اگر هم نخواستید در کلبه روستایی بمانید میتوانید در هتل راستین تالش اتاق رزرو کنید. رزرو هتل در رشت هم فکر خوبی میتواند باشد.

اگر به اولسبلنگاه می روید پیشنهاد می کنیم صبحانه را در رستوران کلبه چوبی صرف کنید و بعد از صبحانه با یک ساعت نیسان سواری به ارتفاعات آلاله پشت بروید که طبیعتش حرف ندارد.

تالاب کردخورد

در حد فاصل استان های مرکزی و همدان، در 20 کیلومتری شمال شرقی ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی کردخورد، تالابی به همین نام قرار گرفته که مآمن پرندگان زیادی است و اگر دلتان بخواهد یک عالمه پرنده مهاجر را یکجا ببینید، تالاب کردخورد یا آق گل را باید انتخاب کنید، چراکه درایران کمتر جایی را مثل این تالاب می گردد پیدا کرد که 46 گونه پرنده در آن پیدا گردد. پرندگانی مثل انواع اردک، غاز، فلامینگو، مرغ باران، حواصیل، آب چلیک، کاکایى که این تالاب را برای زندگی انتخاب نموده اند. فقط هم پرندگان خود تالاب نیست و پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر روسیه و قفقاز هم به آن می آیند.

گزارش هاى زمین شناسى عمر این تالاب را بیش از 40 هزار سال برآورد نموده و هرچند در بهار و تابستان هم می گردد به آن رفت، اما در پاییز آب تالاب در بیشترین حد خود است و کوه کت با ارتفاع 2000 متر هم زیبایی آن را دوچندان نموده است. شب را می گردد در نزدیکی تالاب کمپ کرد یا به روستای کردخورد رفت و در آنجا ماند یا رزرو هتل در اراک و رزرو هتل در همدان را انتخاب کرد.

میبد

پاییز فصلی است که در آن می گردد چهار فصل را در یک شبانه روز در یزد تجربه کرد. صبح های بهاری، ظهرهای گرم تابستانی، غروب پاییزی و شب ها و نیمه شب های زمستانی. گذشته از اینها، پاییز فصل به بار نشستن و برداشت بادام، پسته و انار هم هست که همه اینها یزد را به غیر از خانه های بادگیریش خواستنی تر می نماید. پیشنهاد ما برای سفر پاییزی، شهر میبد یزد است. شهری که حدود 7000 سال از عمر آن می گذرد و می گویند جزو قدیمی ترین شهرهای دنیاست.

میبد شهری است واقع در شمال غرب شهر یزد، کنار جاده تهران - بندرعباس و راه آهن تهران به کرمان و پر از جاهای دیدنی. از نارین قلعه گرفته که آن را مربوط به زمان حضرت سلیمان می دانند تا برج کبوترخانه و کاروانسراها، رباط ها، آسیاب، قنات ها و آب انبارها. به غیر از اینها، میبد پراست از باغ های میوه که در فصل پاییز در آنها جشنواره انار برگزار می گردد. اگر مهمان میبد هستید بهتر است بدانید که صنعت زیلوبافی و سفالگری اش هم در ایران معروف است و جان می دهند برای سوغاتی دادن. برای اقامت هم بد به دلتان راه ندهید یا می توان در میبد خانه اجاره کرد یا در هتل تاریخی حاج ملک یا هتل بهجت ماند یا به یزد رفت و رزرو هتل در یزد را انتخاب کرد. همه چیز تکمیل است و چیزی برای تکان خوردن آب در دل وجود ندارد.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 996

به "پاییز در این 5 نقطه بیکران تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز در این 5 نقطه بیکران تر است"

1 دیدگاه

حسین عبدالهی نصرآبادی 12 آبان 1399

انجمن توسعه سفیدشهر کاشان
انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان (نصرآبادیهای مقیم تهران)

باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در17کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
1-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
2-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
3- آب انبار تاریخی سفیدشهر
4-قلعه های تاریخی ملک اباد -سفید -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
5-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر
6-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
7-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل
8-شهرزیرزمینی ومهرکده نرسه سفیدشهر
9-قدمگاه علی ع سفیدشهر
10-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
11-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
12-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
13-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
14-مسجد تاریخی زیارت
15-روستای تاریخی وکویری تقی آبادسفیدشهر

باتشکر-مهندس حسین عبدالهی نصرآبادی
انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران)

پاسخ به حسین عبدالهی نصرآبادی
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید