با تعدادی از معروف ترین خانه های تاریخی مشهد آشنا شویم

به گزارش آخرین خبر، مشهد بعنوان یکی از قطب های گردشگری در کشور، همیشه محبوبیتی خاص بین گردشگران ایرانی داشته و میتوان در تمام فصلهای سال شاهد سفر به این شهر بود. شما می توانید در کنار زیارت، از نقاط دیدنی شهر هم بازدید نموده به سفرتان رنگ و لعابی دیگر ببخشید. با ما در مقاله معروف ترین خانه های تاریخی مشهد همراه باشید تا شما را با تعدادی از زیباترین خانه های تاریخی مشهد آشنا کنیم. قطعا، شناخت دیدنی ترین خانه های تاریخی مشهد برایتان جالب خواهد بود.

با تعدادی از معروف ترین خانه های تاریخی مشهد آشنا شویم

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

فهرست مطالب

عمارت موسویسرای ترکمن هاخانه غفوری هاخانه امیریسایر عمارت های قدیمی مشهد

عمارت موسوی

این عمارت که به خانه موسوی ها معروف بوده، در منطقه تپل محله واقع شده است. اگرچه عمارت موسوی چندی است به ثبت میراث فرهنگی رسیده، اما آنطور که باید و شاید مورد حمایت قرار نگرفته و شاهد تخریب تدریجی آن هستیم. می توانید در طول سفر خود از این مورد از دیدنی ترین خانه های تاریخی مشهد که معماری خاص خود را دارد، بازدید نمائید.

سرای ترکمن ها

این مورد از معروف ترین خانه های تاریخی مشهد بدلیل آجرکاری های فوق العاده، بیشتر گردشگران را به خود جذب می نموده است. این بنا با اینکه به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده بود، اما با قرار دریافت در طرح نوسازی شهر تخریب شد. این بنا که بیش از 120 سال قدمت داشت، در اوایل حکومت پهلوی در این شهر ساخته شد.

خانه غفوری ها

این خانه که در حال حاضر بدلیل کوتاهی های مسئولین رو به تخریب تدریجی است، در محله نواب صفوی شهر مشهد قرار گرفته است. این بنا در سال 1384 به ثبت میراث فرهنگی رسید و از آن تاریخ به بعد، مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است. گچکاری های فوق العاده بنا و معماریش به خوبی نشان دهنده سبک معماری عمارتهای مربوط به دوران قاجار هست.

خانه امیری

این عمارت در اواخر حکومت قاجار در مشهد احداث شد. این خانه جز زیباترین عمارت های مسکونی قدیمی در مشهد بوده و همیشه محبوبیتی خاص بین گردشگران دارد. معماری منحصر بفرد خانه، تفاوت ارتفاع سطح خارجی و داخلی بنا و همچنین آجرکاری های هنرمندانه زیبایی خاصی به این عمارت داده اند. این بنا در خیابان نواب صفوی واقع شده و در سال 1384 به ثبت آثار ملی رسیده است.

سایر عمارت های قدیمی مشهد

خانه اردکانی ها، خانه اکبرزاده، خانه هوشمند و خانه طالبیان از دیگر عمارت هایی هستند که در عهد قاجار در مشهد ساخته شده اند. میتوان وجوه مشترکی را در معماری آنها مشاهده کرد، اما آنچه که مسلم است، اوج هنر کاشیکاری، گچکاری و آجر کاری در این عمارتها هست.

در ادامه بخوانیددیدنی ترین جاذبه های گردشگری مشهد و عالمی متنوعمنبع: همگردی
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1501

به "با تعدادی از معروف ترین خانه های تاریخی مشهد آشنا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تعدادی از معروف ترین خانه های تاریخی مشهد آشنا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید