بهترین روش مطالعه چیست؟

به گزارش آخرین خبر، روش های مطالعه ای چون امتحان از خود و مطالعه پراکنده از موثرترین روش ها و روش مطالعه هایلات کردن مطالب مهم و خلاصه برداری کم اثرترین هستند.

بهترین روش مطالعه چیست؟

روش های مختلفی برای مطالعه و افزایش میزان یادگیری وجود دارد که هریک می تواند برای یک فرد روش مناسب محسوب گردد. در این مقاله به آنالیز انواع روش مطالعه و آنالیز میزان اثرگذاری هریک از آنها پرداخته شده است که می تواند به شما در انتخاب روش مناسب تر یاری کند. همچنین می توانید در انتهای مقاله نکات مفید در به خاطرسپاری بهتر را بخوانید.

کدام روش مطالعه موثرتر است؟

ا- خلاصه برداری

خلاصه برداری یک روش قدیمی برای مطالعه و یادگیری است که تحقیقات نشان داده آنقدرها هم در افزایش یادگیری موثر نیست و تنها برای آزمون های تستی موثر است. این روش به هیچ وجه نمی تواند در یادگیری و به خاطرسپاری طولانی مدت موثر واقع گردد. در واقع این خلاصه برداری ها به دانش آموزان یاری می نماید بدون احتیاج به اطلاعات کامل، پاسخ گزینه ها را با توجه به موارد مهمی که خلاصه برداری و یادداشت نموده اند، پاسخ دهند.

2- خط کشیدن زیر مطالب مهم

هایلایت کردن یک روش مورد علاقه بیشتر دانش آموزان است اما تحقیقات نشان می دهد که این روش مطالعه تا حد بسیار زیادی یکی از بی ارزش ترین روش های به خاطرسپاری است. این حالت از آنجا که به دانش آموزان حالت و سیگنال شرایط تحت کنترل را صادر می نماید مورد علاقه بسیاری از افراد است و به نوعی استرس را کاهش می دهد. یکی از دلایل محبوبیت این روش این است که احتیاج به هیچ آموزش و کار خاصی ندارد، هیچ زمان اضافی را از ما نمی گیرد و به هیچ وجه هیچ عملکردی در افزایش عمکرد مغز و بکارگیری سلول های خاکستری ندارد.

3- استفاده از کلمات کلیدی

یکی روش مطالعه و به خاطرسپاری اطلاعات، لینک کردن و برقراری ارتباط یک کلمه با محیط اطراف است. این ارتباط می تواند شامل نحوه تلفظ کلمه یا تصویری از آن کلمه باشد که به ذهن ما خطور می نماید. تحقیقات نشان می دهد این روش فقط و فقط برای یک مدت زمان محدود کارساز خواهد بود. این روش مثلاً برای یادگیری زبان خارجی و یا یادگیری نام مردم و مشاغل و یا اصلاحات علمی مفید خواهد بود و نه بیشتر.

4- تصویرسازی

تحقیقات نشان داده که تصویرسازی و تخیل در خصوص مطالبی که خوانده می گردد، مزایایی در به خاطرسپاری جملات دارد اما این روش تاثیر خود را برای جملات طولانی به شدت از دست می دهد. البته این روش ساده و آسان، ارزش بکار گیری را دارد و می تواند در بعضی موارد به بخاطرسپاری یاری کند.

5- دوره کردن مطالب

تحقیقات نشان داده است که بازخوانی و تکرار مطالب موثرتر از خلاصه برداری است، با این حال این روش یکی از غیرموثرترین روش های به خاطرسپاری و یادگیری است و پیگیری این تکنیک، احتیاجمند صرف زمان بسیار بالایی است که ارزش این روش را به مراتب کاهش می دهد.

6- سوال از خود

در این روش مطالعه پس از مطالعه چند پاراگراف از خود سوالاتی با مضمون چرا بپرسید و در یادداشت برداری خود از پاسخ های خود بهره بگیرید. این متد یکی از ساده ترین متدها و پرکاربردترین ها است. مطالعات نشان می دهد این تکنیک می تواند زمان مطالعه را قدری کاهش دهد و در یادگیری تاثیرگذار باشد. روشی مثبت که کمبودهایی نیز دارد.

7- شرح دادن برای خود

در تحقیقات صورت گرفته نتیجه گرفته شده است که شرحاتی که دانش آموزان سال بالایی از فرمول های جبری و هندسی برای سال پایینی ها ارائه می دهند در یادگیری و به خاطرسپاری مطالب برای خودشان مفید است. این روش به همان سادگی شرح دادن استاد است با این حال برخلاف آن، زمان بیشتری (تا دو برابر) را برای مهارت پیدا کردن لازم دارد. شکل گیری این روش مطالعه بر پایه مطرح کردن سوالاتی با کلید واژه چطور شکل می گیرد و شرحاتی که در قبال آن به خود می دهیم احتمالاً می تواند راه حلی برای به خاطر سپاری بهتر باشد. طبق تحقیقات این روش می تواند تاحد قابل قبولی و بویژه برای دروسی همچون ریاضی، فیزیک و شیمی بکار آید.

8- از خود امتحان دریافت

امتحان دریافت، از موثرترین روش های مطالعه است! با این حال به طور سنتی این ارزشیابی ها معمولاً در تعداد کم و با اهمیت و موضوع نمره انجام می گردد. مزایای تستینگ بسیار در یادگیری قابل توجه است با این حال به نظر نمی رسد که لازم باشد این امتحان دریافت در قالب ارزشیابی با ریسک و مخاطرات بالا و اهمیت نمره برگزار گردد. پس اگر معلم هستید سعی کنید امتحان ها را بدون نمره و با موضوع آموزش برگزار کنید و اگر دانش آموزید از خودتان تست بگیرید. تحقیقات نشان می دهد که اگرچه تست های چند گزینه ای موثر هستند با این حال آزمون هایی که جزئیات بیشتری را از دانش آموز بخواهد موثرتر هستند به خصوص اینکه طراح سوال خود فرد آموزنده باشد.

9- تمرین لایه ای

روش مطالعه لایه ای به این معناست که دروس مختلف را دریک روز دنبال کنید و از مطالعه صرفاً یک درس خودداری نمایید. ظاهراً چنین روشی برای مطالعه درس ریاضی بسیار موثرتر است. شواهد نیز نشان می دهد که این روش برای یادگیری مطالب در دراز مدت بسیار مفید است.

10- مطالعه پراکنده و توزیع زمانی آن

تحقیقات نشان می دهد که سطح بهینه برای به خاطر داشتن مطالب، چیزی بین 10 تا 20 درصد از کل زمانی است که لازم داریم مطلب به خاطرمان بماند. مثلاً اگر می خواهیم مطلبی برای یکسال در ذهنمان بماند می بایست حداقل ماهانه آن مطلب را مرور نماییم یا اگر بخواهیم مطلبی برای 5 سال در ذهنمان نقش بگیرد باید مروری 6 ماهه بر مطالبمان داشته باشیم. به نظر می رسد روش توزیعی زمانی که به همراه دریافت اطلاعات به بهترین روش ممکن باشد، موثرتر خواهد بود. اگر روش مطالعه درست باشد با این روش، می توان بیشترین بهره را گرفت. پس بهترین نتیجه زمانی رخ خواهد داد که روش توزیعی را با روش تست دریافت از خود تلفیق نمایید.

روش های بهتر حفظ کردن مطالب

1- بازنویسی یادداشت ها: یادداشت هایی را که در کلاس یا نشست های کاری نوشته اید، بازنویسی کنید. این روش وادارتان می نماید تا درباره آنچه می نویسید، عمیق تر فکر کنید.

2- گوش کردن به فایل های صوتی: اگر از کلاس درس، جلسه کاری یا کنفرانسی که شرکت نموده اید، فایل صوتی دارید، می توانید با گوش دادن مجدد به صحبت ها، نکات مهم را راحت تر به خاطر بسپارید.

3- تکرار: مطالبی را که برای تان اهمیت دارند، در فواصل زمانی تعیین تکرار کنید تا قبل از اینکه از حافظه کوتاه مدت پاک شوند، به حافظه بلندمدت منتقل شان کنید.

4- فلش کارت: فلش کارت ها نکات کلیدی درس را به صورت طبقه بندی شده در اختیار دانش آموزان قرار می دهند.

5- قطعه بندی: گنجایش حافظه کوتاه مدت محدود به تعداد مشخصی واحد اطلاعاتی است. مثلا اگر قصد دارید کدپستی منزل تان را حفظ کنید، بهتر است به جای اینکه ارقام را تک تک به خاطر بسپارید، کدپستی 10 رقمی را به 3 قطعه تقسیم کنید.

6- تداعی سازی: برای اینکه بتوانید اطلاعات جدیدی را که یاد می گیرید راحت تر به خاطر بسپارید، اطلاعات جدید را به مطالبی که از قبل می دانستید ربط دهید.

7- خانه حافظه: در این روش از تصویرسازی به منظور یادآوری اطلاعات استفاده می گردد. برای آغاز، مکانی آشنا را تصور کنید، مثلا منزل خودتان، یا اگر می خواهید خلاقیت بیشتری به خرج دهید، یک کاخ عظیم را تصور کنید که اتاق های زیادی دارد. سپس هر اطلاعاتی را که قصد دارید به خاطر بسپارید، در یک مکان خاصی از کاخی که در تصورتان ساخته اید قرار دهید.

نکته آخر

نکته ای که اینجا اهمیت پیدا می نماید این است که هر روش مطالعه برای یک نوع درس مفیدتر است. همچنین ممکن است یکی از روش های فوق بیشتر برای شما موثر واقع گردد. تنها روش عملی و کارآمد برای اینکه ببنید کدام روش بهتر به کارتان می آید این است که آنها را تست نمایید و با خلاقیت و کمی صرف وقت روش های ترکیبی خود را ایجاد کنید.

برگرفته از: سایت پارسیش و سایت چطور

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1456

به "بهترین روش مطالعه چیست؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "بهترین روش مطالعه چیست؟" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش مطالعه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید