تشکیل گروه مطالعاتی برای شهر هوشمند و اینترنت اشیا

به گزارش آخرین خبر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت آموزش مرکز تحقیقات مخابرات ایران با تشکیل گروه مطالعاتی 20، تصمیم به آنالیز و تحقیق پیرامون شهر هوشمند و اینترنت اشیا گرفته است و فعالیت هایی در حوزه استانداردهای این گروه مطالعاتی شروع نموده است.

تشکیل گروه مطالعاتی برای شهر هوشمند و اینترنت اشیا

براین اساس کارگاههای آموزشی با هدف آنالیز ابعاد اینترنت اشیا و شهر هوشمند در این مرکز برپا می گردد.

کارگاه قابلیت های همکاری سیستم اینترنت اشیا و ترکیب آن با شبکه های اجتماعی توسط محمدرضا میرصراف عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.

وی با اشاره به قابلیت های همکاری سیستم اینترنت اشیا گفت: هدف از آنالیز این قابلیتها این است که بتوان این سیستم ها را با همکاری یکدیگر به گونه ای کاربردی کرد تا برآیند آن به یک سیستم ارزش افزوده تبدیل شده و بدون روبرو با پیچیدگی خاصی، به حداکثر بهره برسد. از این رو آنالیز 5 جنبه انتقال، نحوه، کارکردی، سیاستگذاری و رفتار، از قابلیتهایی است که در زمینه اینترنت اشیا در دستور کار قرار گرفته است.

میرصراف به موضوع شبکه های اجتماعی اینترنت اشیا اشاره و عنوان نمود: این موضوع به عنوان یک طرح واره، ترکیبی از شبکه های اجتماعی و اینترنت اشیا است که امکانات سرویس دهی اینترنت اشیا و قابلیت های امنیت و دسترسی را به وسیله شبکه های اجتماعی افزایش می دهد. به این معنی که این سیستم به ما آموزش می دهد که چگونه کار کنیم و کاربران با شبکه های اجتماعی بتوانند با اشیای خود یا حتی با اشیای دیگران ارتباط داشته باشند.

وی با اشاره به نمونه های اجرا شده از اینترنت اشیا در کشور از جمله پروژه کنتورهای هوشمند یا خدمات پزشکی و حتی سنسورهای هوشمند آبیاری محصولات کشاورزی، اعلام نمود: افق کاری و چشم انداز این حوزه بسیار گسترده است و دانشجویان هم علاقمندی زیادی به آن نشان می دهند؛ لذا باید در مورد این سیستم ها، آینده نگر باشیم. برای مثال اگر بتوانیم شبکه های اجتماعی را با خانه های هوشمند ترکیب کنیم، به فناوری جدیدی می رسیم که در نهایت ما را با آینده ای روشن و جاافتاده در حوزه اینترنت اشیا، روبرو می نماید.

میرصراف به نمونه هایی که درباره تحقیقات پیرامون اینترنت اشیا انجام شد، اشاره و گفت: ما در یک نمایشگاه نقاشی، نمونه ای از اینترنت اشیا را روی تابلوهای یک گالری اجرا کردیم تا معین گردد کدام نقاشی بیشتر از سایر نقاشی ها، دیده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 357

به "تشکیل گروه مطالعاتی برای شهر هوشمند و اینترنت اشیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل گروه مطالعاتی برای شهر هوشمند و اینترنت اشیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید