تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد

به گزارش آخرین خبر، معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پیشنهاد تنفس یک ساله برای استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی به معاون اول رییس جمهور داده شد.

تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد امید ـ معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در کارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت کرونا که 25 فروردین ماه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید، گفت: با توجه به شرایط کنونی روستاها و وضع عشایر کشور باید تبعات اجتماعی و اقتصادی شیوع ویروس کرونا آنالیز و در این زمینه تصمیم گیری و درباره ابعاد اقتصادی برنامه ریزی گردد، به این منظور جلسه کارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت کرونا برگزار گردید تا دستگاه های مختلف گزارش هایی درباره اقداماتی که در زمان شیوع ویروس کرونا انجام دادند، ارائه نمایند و پیشنهادهای خود را برای جبران خسارت کسب وکارها در روستاها ارائه دهند.

وی ادامه داد: پیشنهادهای سازنده و خوبی توسط معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شد و در دستور کار دولت و ستاد مرکزی مدیریت کرونا قرارگرفته است ما هم این پیشنهادها را پیگیری می کنیم.

درخواست از معاون اول رییس جمهور:

تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی

ساسان تاجگردون ـ معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در ادامه این سخنان گفت: هرچند دولت چند بسته حمایتی شامل تعویق سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات، اقتصادیات، بیمه تأمین اجتماعی کارفرمایان و حامل های انرژی برای صنایع دستی و تأسیسات گردشگری اختصاص داد و کارکرد خوبی نیز داشت اما در نامه ای که به دکتر اسحاق جهانگیری نوشتیم، تقاضا کردیم تا در مورد استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی تنفس یک ساله اعلام کند.

او ادامه داد: همان طور که می دانید بخش عمده ای از حوزه های روستایی و عشایری در حوزه وزارتخانه واقع شده است و افراد متفاوتی در بخش اقتصادی آن فعال هستند، به دلیل شرایط خاصی که عموماً به دلیل فاصله گذاری اجتماعی رخ داده موجب شده تا به تبع آن زنجیره فراوری در این بخش به ویژه فراوریات صنایع دستی آسیب ببیند و فروش بازار هم در این شرایط با بحران روبرو گردد، در نتیجه شاهد کاهش تقاضای مصرف بودیم که در جامعه برای تمام صنوف اقتصادی رخ داده است.

تاجگردون افزود: سه سال پیش دولت با رویکردی که در زمینهٔ حمایت از بخش های اشتغال روستایی و عشایر داشت توانست با کارکرد مناسب خود بخش عمده ای از جمعیت این جامعه اثرگذار اقتصادی را خوب مدیریت کند. تسهیلاتی با نرخ بهره کم به متقاضیان اختصاص داد حالا که به شرایط فراوری رسیده است با شیوع ویروس کرونا بخشی از فراوریات آن ها قابل فروش نیست و بیشتر دچار بحران اقتصادی شدند.

وی گفت: تقاضای این وزارتخانه را در مورد ایجاد تنفس یک ساله برای استمهال وام گیرندگان در بخش های مختلف چه در حوزه اشتغال روستایی و چه در سایر بخش ها به شکل مکتوب ارائه کردم. همچنین تقاضای تسهیلات بلاعوض شده است.

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: سهم درآمد خانوار روستایی یک دوم درآمد شهری بوده و به تبع آن متأسفانه سهم نرخ تورم نیز بالاتر از نرخ تورم شهری است، این موضوع به این معنا است که اقتصاد و معیشت در روستا به دلایل متعدد دچار بحران بوده و با شیوع کرونا نیز این مسائل مضاعف شده است.

تاجگردون اظهار کرد: دولت توجه ویژه ای برای استمهال وام ها دارد و 750 هزار میلیارد ریال برای خسارت کسب وکارهایی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند، اختصاص داد خوشبختانه رویکرد مناسبی است برای اشتغالی که سه ماهه به خواب رفته است. اما باید تسهیلات به گونه ای اختصاص پیدا کند تا حداقل خسارت های فعالان اقتصادی تأمین و جبران گردد. تبصره 18 نیز جهت خود را طی می نماید.

وی افزود: ما منتظریم ببینیم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سران سه قوه در قالب کسب وکارها پرخطر و کم خطر، چه میزان سهم برای صنوف مختلف از جمله صنایع دستی و گردشگری معین می نماید. به طور یقین سیستم کارا برای این بحث احیا می گردد اما قطعاً مردم با همبستگی که دارند از این بحران عبور می نمایند. البته ما باید شرایط لازم را برای عبور از کرونا آماده و از همین حالا مدیریت کنیم اما مهم ترین موضوع تحریک تقاضاست.

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تحریک تقاضا، گفت: از مدیران ارشد تقاضا دارم تا این موضوع را در تصمیم گیری های ملی لحاظ نمایند، بدون شک معیشت بسیاری از فعالان اقتصادی براثر رفت وآمد مردم در بخش های مختلف جغرافیایی تأمین می گردد و زنجیره فراوری احتیاج به حمایت همه جانبه دارد. دولت در یک فرصت مناسب باید ادارات را تعطیل کند تا برای تمام اقشار مختلف امکان سفر فراهم گردد. همچنین وام های ارزان قیمت در قالب سفر کارت اختصاص دهد.

تاجگردون افزود: حتماً جامعه روستایی و عشایری بعد از کرونا، فضا را مدیریت می نمایند و بوم گردی های نیز فعال و سهم بسیاری در حوزه اشتغال روستا و عشایر خواهند داشت.

وام 12 درصد انگیزه ایجاد نمی نماید

از محل قانون اشتغال پایدار روستایی فکری گردد

اصغر نورالله زاده ـ مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ـ در ادامهگفت: در سال های 97 و 98 در حوزه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی 3000 میلیارد ریال تسهیلات به مناطق روستایی پرداخت کردیم، در مجموع 30 هزار میلیارد ریال در حوزه روستایی به آن ها اختصاص داده شد.

او ادامه داد: این سه ماهی که استمهال پرداخت اقساط تعویق افتاد، با وجود این که بسیاری از رسته ها مشمول این طرح نبودند، تصمیم گرفتیم شامل تمام اقساط گردد. به این منظور 4500 میلیارد ریال موجودی تحت تأثیر این تعویق نهاده شد.

نورالله زاده گفت: برای تحریک تقاضا دو کار می توان انجام داد. به هرحال تصمیماتی که دولت در رابطه با ارائه تسهیلات با نرخ 12 درصد گرفته تا از بخش فراوری حمایت کند، انگیزه زیادی ایجاد نخواهد کرد به این منظور پیشنهاد می کنم از محل قانون اشتغال پایدار روستایی برای این کسب وکارها فکری گردد و اگر احتیاج به آیین نامه دارد، تدوین گردد.

او افزود: برای تحریک تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را به ویژه در حوزه صنایع دستی راه اندازی کنیم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار کرد: برای تحریک تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را به ویژه در حوزه صنایع دستی راه اندازی کنیم تا اگر فراورینمایندگان محصولاتی دارند که در گذشته فراوریشده و امکان فروش آن در حال حاضر نیست، فروش اعتباری درست کنیم و مسؤولیت وصول آن نیز با ما باشد و مابعد آن را از خریدار را دریافت می کنیم. حتی برخی ها آمادگی دارند محصولات خود را به شکل اقساطی بفروشند اما نمی دانند از چه راهی باید این کار را انجام دهند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از راه های تحریک تقاضا ایجاد یک خط اعتباری از محل قانون اشتغال پایدار روستایی است تا بتوانیم یک درصدی از آن را برای خرید محصولات روستاییان اختصاص دهیم. متقاضیان از واحدهای فراوریی روستایی محصول موردنظر خود را می خرند و ما یک خط اعتباری برای پرداخت آن ها اختصاص می دهیم تا تحریک تقاضا ایجاد کنیم.

9 میلیارد ریال یاری بلاعوض برای صنایع دستی

فرهاد غلامعلی فلاح ـ سرپرست دفتر آموزش و حمایت از فراوری صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره اقدامات صورت گرفته در معاونت صنایع دستی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: تمام کارگاه های صنایع دستی را ضدعفونی کردیم و اقلام بهداشتی مورد احتیاج آن ها را در حد توان خود میان آن ها توزیع کردیم و پروتکل های بهداشتی نیز برای آن ها ارسال شد. همچنین بازارچه های صنایع دستی که احتمال خطر بیشتری داشتند تعطیل و میزان خسارت روستایی و شهری را آنالیز کردیم.

او افزود: خوشبختانه با پیگیری های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون سرمایه گذاری و امور مجلس 6220 میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت در بخش صنایع دستی اختصاص داده شد که به امید خدا در روزهای آینده عملیاتی می گردد با استانداری های مختلف برای اعلام خسارت هایشان مکاتبه کردیم.

فلاح ادامه داد: تعدادی از کارگاه های فراوری صنایع دستی روستایی خط فراوری خودشان را به فراوری ماسک اختصاص دادند و برای حمایت از آن ها کمپین عیدانه مجازی صنایع دستی را به شکل آنلاین راه اندازی کردیم تا هنرمندان شهری و روستایی بتوانند محصولات خود را در این کمپین بفروشند البته بازخوردهای خوبی نیز داشت.

سرپرست دفتر آموزش و حمایت از فراوری صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در یک اقدام فوری برای کارگاه های صنایع دستی روستایی که با مشکل زیادی روبرو بودند با حمایت دکتر مونسان توانستیم از نیمه دوم اسفند سال 98 تا 24 فروردین 99 حدود 9 میلیارد ریال یاری بلاعوض جذب کنیم.

وی افزود: کارگاه های صنایع دستی روستایی با توجه به وسع اقتصادی خود احتیاج به حمایت ویژه دارند و تقاضا داریم ما را در یاری رسانی به این کارگاه ها یاری کنید.

گردشگری شاید تا نوروز 1400 پا نگیرد

لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر همکاری و توافق های گردشگری ـ در ادامه این نشست گفت: بوم گردی ها در صنعت گردشگری جزء مشاغل نوپا هستند. نخستین مجوزها برای راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در سال 93 صادر شد، این واحدها مکمل مشاغل اصلی روستایی هستند و احتیاج به حمایت ویژه دارند تا به اقتصاد و رونق روستا یاری نمایند.

او افزود: حدود 2263 واحد بوم گردی در سراسر کشور داریم که استان اصفهان با 453 واحد در این مورد پیشتاز است و استان های کرمان و آذربایجان شرقی در رتبه های دوم و سوم واقع شده است.

اژدری اظهار کرد: با توجه به اینکه گردشگری بر پایه حرکت واقع شده است و خدمات در محل ارائه می گردد. با افقی که سازمان بهداشت جهانی ارائه می دهد و با پیش بینی های سازمان جهانی گردشگری و آنالیز هایی که خودمان انجام دادیم در خوش بینانه ترین حالت، شیوع ویروس کرونا تا خرداد کاهش پیدا می نماید، در نهایت با این شرایط، واحدهای گردشگری بتوانند برای نوروز سال آینده برنامه ریزی نمایند به این منظور احتیاج است به آن ها یاری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 991

به "تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید