حمل و نقل عمومی در شانگهای؛ چین

به گزارش آخرین خبر، شهر شانگهای یکی از قطب های اصلی گردشگری کشور چین محسوب می گردد که به سهولت می توان با انواع وسایل نقلیه نظیر هواپیما، قطار، اتوبوس و غیره به آن سفر کرد.

حمل و نقل عمومی در شانگهای؛ چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

شهر شانگهای با جمعیتی بیش از 23 میلیون نفر به عنوان بزرگ ترین و مدرن ترین کلان شهر چین به شمار می رود. اگر قصد دارید بیش از چند روز در شانگهای باشید، پیشنهاد می کنیم کارت جیائو تونگ شانگهای تهیه کنید.

با شارژ کردن این کارت می توانید از آن برای اتوبوس، مترو، مگلو و حتی تاکسی بهره ببرید؛ به این ترتیب دیگر احتیاجی به خرید بلیت در ایستگاه های مترو یا خرد کردن پول هنگام سوار شدن به اتوبوس و تاکسی نخواهد بود. این کارت ها در کلیه ایستگاه های مترو به فروش می رسند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع وسایل حمل و نقل عمومی این شهر آشنا شوید.

هواپیما

فرودگاه بین المللی پودنگ (Pudong) و هونگچیائو (Hongqiao)، دو فرودگاه شانگهای هستند. از هر دو فرودگاه می توان با اتوبوس های مستقیم به شهرهای اصلی نزدیک نظیر هانگزو، سوژو و نانجینگ سفر کرد. با این حال قطارهای سریع السیر جدید ارجحیت دارند، به خصوص از فرودگاه هونگچیائو که ایستگاه قطار در نزدیکی آن قرار گرفته است.

فرودگاه بین المللی پودنگ، در 40 کیلومتری شرق شانگهای قرار گرفته است. دو ترمینال بسیار بزرگ این فرودگاه به وسیله خدمات اتوبوس شاتل رایگان به هم مرتبط می شوند.

فرودگاه قدیمی تر هونگچیائو مختص پروازهای داخلی است و تعداد محدودی پرواز بین المللی نیز در آن صورت می گیرد. به واسطه بازسازی کامل ساختمان، با سازه ای مدرن و شیک روبرو خواهید شد. این فرودگاه دو ترمینال دارد که ترمینال T2جدید است و در کنار ایستگار قطار هونگچیائو قرار گرفته است. ترمینال قدیمی و کوچک T1در دو کیلومتری شرق ترمینال جدید قرار گرفته است و در حال بازسازی است. قبل از حرکت به سمت فرودگاه حتما مطمئن شوید که پروازتان از کدام ترمینال است، زیرا علائم انگلیسی خیلی گیج نماینده هستند و راننده تاکسی شاید نتواند به شما یاری کند.

این فرودگاه بخشی از قطب حمل و نقل هونگچیائو است که از فرودگاه، پایانه اتوبوس، ایستگاه قطار، ایستگاه مگلو، مترو و تاکسی برخوردار است. این مکان تو در توی بزرگ برای خارجی ها خیلی گیج نماینده و پیچیده است، پس به محض این که به مسئله ای برخورد کردید، سریعا از کارکنان سوال کنید.

بلیت هواپیمایی داخلی را ترجیحا از آژانس های مسافرتی و یا به صورت آنلاین رزرو کنید، هر چند می توانید در روز پرواز نیز آن را از خود فرودگاه خریداری کنید. قیمت بلیت ها به طور کلی ارزان است که بر اساس فصل تغییر می نماید. ایرلاین اسپرینگ با هزینه ای کم مسافران را به اکثر مقاصد گردشگری چین جابه جا می نماید و معمولا هم برای افرادی که به وسیله وب سایت آن ها، بلیت خود را رزرو می نمایند، تخفیف زیادی ارائه می دهد. پیشنهاد می کنیم برای سفر ارزان تر، خطوط هوایی را که بیشترین حجم ترافیک دارند مانند شانگهای-پکن، شانگهای-گوانگجو و... انتخاب کنید و بقیه راستا را با اتوبوس و قطار طی کنید. در صورتی که برای دریافت بلیت هونگچیائو یا پودنگ با مشکل روبرو شدید، می توانید با قطار سریع السیر از شهر هانگزو در عرض 2 ساعت به شانگهای بروید.

قطار

تعداد ایستگاه های قطار در شانگهای خیلی کم است. غرفه های بلیت اتوماتیک بسیار مرسوم هستند و به عنوان آسان ترین روش خرید بلیت و کنترل برنامه قطار برای افرادی محسوب می شود که زبان چینی نمی دانند، زیرا این دستگاه ها به زبان انگلیسی نیز مجهز هستند. بلیتی که خریداری می کنید، باید حتما با نام اصلی و کد ملی باشد، اما متاسفانه این دستگاه ها فقط قادر به شناسایی کد ملی چینی هستند. البته می توانید بلیت خود را از آژانس های مسافرتی نیز رزرو کنید، با این حال پیشنهاد می کنیم بلیت برگشت خود را نیز همزمان تهیه کنید، زیرا ممکن است اگر در تاریخ دیگری اقدام به خرید بلیت کنید، همه آن ها فروخته شده باشند.

بلیت قطارهای سریع السیر را می توانید با پیشوند D یا G و قطارهای معمولی با پیشوند T یا Z به صورت آنلاین خریداری کنید. اینجا نیز افرادی که فاقد کارت شناسایی چینی هستند، مجبور می شوند قبل از حرکت قطار، بلیت خود را از دفاتر فروش بلیت تهیه نمایند و امکان خرید آنلاین منتفی می شود.

خط سریع السیر جدیدی در سال 2011 به پکن راه اندازی شد که مسافت شانگهای-پکن را در عرض 4ساعت و 48 دقیقه طی می نماید. یکسری قطار سریع السیر هم روزانه به مقصد پکن حرکت می نمایند که زمان این سفر بیش از 10 ساعت طول می کشد. قیمت بلیت برای یک کوپه 4 نفره، حدود 730 یوان برای تخت خواب های پایین و 655 یوان برای تخت های بالا است. کوپه های 2 نفره نیز در بعضی قطارها وجود دارد که قیمت آن برای تخت های پایین حدود 1470 یوان و برای تخت های بالا 1300 یوان است.

خط شانگهای-هنگ کنگ و بالعکس یک روز در میان فعالیت می نماید. در صورتی که تنهایی سفر می کنید، قیمت بلیت برای واگن تخت خواب دار 800 یوان خواهد بود، هر چند اگر برای چند نفر بلیت تهیه می کنید، تخفیف شامل حال تان می شود. برای سفر از هنگ کنگ به شانگهای به ویزای جدید احتیاج دارید، چراکه از گمرک عبور می کنید و باید مجددا وارد سرزمین اصلی چین شوید؛ مگر آن که ویزای مولتیپل داشته باشید.

خط شانگهای-لهاسا (پایتخت تبت) و بالعکس هر روز در این راستا تردد می نماید و مدت زمان سفر در این راه 50 ساعت است. قیمت بلیت ها بر اساس درجه بندی آن ها حدود 400، 900 و 1300 یوان است. مسافرانی که شهروند چین نیستند، برای سفر به تبت باید مجوز داشته باشند.

خودرو

در سال های اخیر بزرگراه های زیادی در شانگهای ساخته شده که تردد بین این شهر و سایر شهرها را آسان نموده است. به عنوان مثال به وسیله پل خلیج هانگزو (طولانی ترین پل روی دریا) می توان در عرض 50 دقیقه از هانگزو به شانگهای رفت یا از نینگبو فقط با دو و نیم ساعت رانندگی به شانگهای رسید.

پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان رانندگی در شانگهای را امتحان نکنید، حتی اگر خیلی باتجربه هستید. چراکه با سیستم بسیار پیچیده جاده ها، ترافیک های متداول و عادات رانندگی چینی ها آشنایی ندارید. علاوه بر این جای پارک خیلی محدود است و به سختی پیدا می شود. به هر طرف که سر بچرخانید، دوچرخه ، اسکوتر و عابر پیاده را خواهید دید و همین رانندگی را سخت می نماید.

متروس

شبکه مترو شانگهای با 14 خط، پیشرفت قابل توجهی داشته است و اکثر این خطوط در زیرِ زمین فعالیت می نمایند. سرعت بالا، قیمت پایین، تهویه هوا، علائم تعیین و اعلان ایستگاه ها به زبان چینی و انگلیسی از مزایای متروی شانگهای است. هر چند که در ساعات شلوغی باید انتظار ازدحام جمعیت را داشته باشید و مواظب کیف خود باشید تا دزدها به آن دستبرد نزنند. قیمت بلیت نیز بر اساس مسافت بین 3 الی 9 یوان محاسبه می شود.

برای عوض کردن خط باید مسافتی طولانی نظیر 300 متر را پیاده روی کنید. به جز چند ایستگاه محدود، برای تعویض خط در سایر ایستگاه ها احتیاجی به خرید بلیت جدید نیست. حواس تان باشد که بعضی ایستگاه ها، نام واحدی دارند، اما در دو خط متفاوت قرار گرفته اند و به دو مکان مجزا منتهی می شوند.

اتوبوس

سیستم اتوبوسرانی در شانگهای، ارزان تر و بسیار گسترده تر از مترو است و بعضی راستاها حتی بعد از بسته شدن مترو نیز به فعالیت خود ادامه می دهند. با این حال سرعت کمتری دارند و اطلاعات راستاها در همه ایستگاه ها به زبان چینی است. قیمت کرایه ها ثابت و معمولاً 2 یوان بوده و اکثر آن ها به تهویه هوا مجهز هستند. مبلغ دقیق کرایه را از پیش آماده کنید و در ظرف کنار راننده قرار دهید.

تاکسی

تاکسی به عنوان بهترین گزینه برای گردش در شهر محسوب می شود و کرایه ها نیز مقرون به صرفه و مناسب است. اکثر راننده ها فقط زبان چینی می دانند و در نتیجه حتما آدرس مقصد خود را به زبان چینی روی کاغذ یادداشت کنید تا به راننده نشان دهید. در صورتی که فراموش کردید، می توانید به شماره تلفنی که در پشت تاکسی نوشته شده زنگ بزنید تا شما را هدایت نمایند، البته فقط به زبان انگلیسی پاسخ شما را خواهند داد و بعد مقصد شما را به زبان چینی به راننده اطلاع می دهند.

راننده ها معمولا از تاکسی متر استفاده می نمایند، اما اگر فراموش کردند به آن ها یادآوری کنید. در صورتی که احساس کردید راننده سر شما کلاه گذاشته یا رفتار مناسبی نداشته، می توانید از اطلاعات تاکسی که روی رسید کرایه درج شده است، استفاده نموده و از راننده شکایت کنید. چنانچه وسایل خود را در تاکسی جا گذاشته باشید نیز می توانید با یاری رسید کرایه، با راننده تماس بگیرید.

روی کارت شناسایی راننده یا داشبورد تاکسی، تعداد ستاره های هر راننده تعیین شده است که نشان دهنده سابقه کاری او در تاکسیرانی دارد. هر چه تعداد ستاره ها کمتر باشد، راننده جوان تر بوده و احتمال ناآشنایی با راستاها بیشتر خواهد بود.

کشتی

در جنوب جاده نانجینگ و در کنار رستوران KFC، یک اسکله کشتی قرار گرفته است که از آنجا می توانید به منطقه تجاری Lujiazui در پودونگ با کمترین هزینه یعنی 2 یوان برای هر نفر بروید. این کشتی ها مجهز به تهویه مطبوع هستند و فقط تردد مسافران و امکان انتقال دوچرخه هم از نوع تاشو میسر است. این کشتی ها هر 10 دقیقه حرکت نموده و در عرض 5 دقیقه از روی رودخانه عبور می نمایند. ایستگاه های کشتی با وسایل حمل و نقل عمومی فاصله دارد و برای همین باید کمی پیاده روی کنید.

دوچرخه

استفاده از دوچرخه برای بومی ها به تدریج تحت الشعاع اسکوتر برقی قرار گرفته است، هر چند که همچنان وسیله حمل و نقل آسان برای گردشگران به شمار می رود. به ایستگاه مترو Baoshan بروید و با پرداخت حدود 300 یوان، یک دوچرخه عالی بخرید. در بخش مسکونی منطقه قدیمی شانگهای و خیابان Suzhou Creek نیز می توانید دوچرخه تهیه کنید.

در جریان باشید که استفاده از دوچرخه در بسیاری از جاده های اصلی، تونل ها و پل های بین پودونگ و پوکسی ممنوع است. وسایل نقلیه بزرگ همواره حق تقدم دارند و چراغ قرمز به این معنا نیست که عبور از خیابان بدون خطر است. حتی دوچرخه هایی که قفل هستند، نیز دزدیده می شوند. ضمناً استفاده از کلاه ایمنی اختیاری است.

دوچرخه های الکترونیکی و اسکوترها یک راه ارزان، سریع و عملی برای گشت و گذار در شهر هستند. دوچرخه های الکترونیکی احتیاجی به گواهینامه رانندگی ندارند و ارزان تر هستند، هر چند باطری آن ها فقط جوابگوی حدود 50 کیلومتر است و سرعت پایینی دارند. ضمناً بسیار راحت دزدیده می شوند. قیمت این دوچرخه ها حدود 1500 الی 2500 یوان است. بعضی از مغازه ها نیز نوع تبدیلی آن ها را به فروش می رسانند (اسکوترهای موتوری که به الکتریکی تبدیل می شوند) که قیمت بالاتر و سرعت بیشتری دارند.

برای موتورسیکلت های 50cc باید ثبت نام کنید، اما احتیاجی به گواهینامه رانندگی ندارید. باید از خطوط دوچرخه سواری بهره ببرید. فضای پارک کردن زیاد است، اما در شب ها مواظب باشید تا موتور شما دزدیده نشود.

تراموا

زمان شروع به کار تراموا در شانگهای به سال 1908 برمی شود که با سیستم الکتریکی چرخ های فولادی حرکت می کرد. اما از سال 2010 نوع جدیدی از تراموا در پارک فوق پیشرفته ژانجیانگ شروع به کار کرد. قرار است تا سال 2017 نیز شبکه جدیدی از تراموا در منطقه سونجیانگ ساخته شود.

منبع: کجارو / wikitravel.org
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 467

به "حمل و نقل عمومی در شانگهای؛ چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در شانگهای؛ چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید