خبرنگاران نماینده مجلس: درباره روابط خارجی براساس منافع ملی تصمیم می گیریم

به گزارش آخرین خبر، تهران-خبرنگاران- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ایران در همکاری ها و روابط خارجی بر اساس منافع ملی تصمیم می گیرد گفت: آمریکایی ها از این موضوع ناراحت هستند چرا که می خواهند ایران همیشه میان زمین و آسمان باقی بماند.

خبرنگاران نماینده مجلس: درباره روابط خارجی براساس منافع ملی تصمیم می گیریم

فداحسین مالکی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگاران درباره سند همکاری های ایران وچین اظهار کرد: این یک واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت ممتازی که از نظر استراتژیک در منطقه دارد باید با کشورهای همسایه و منطقه مراودات تجاری، مالی، سیاسی و حتی دفاعی داشته باشد و این خواسته جمهوری اسلامی ایران است و بر همین اساس هم عمل می نماید.

نماینده مردم زاهدان روابط ایران و چین را یک رابطه تاریخی توصیف کرد و اضافه نمود: سند همکاری های ایران و چین یک سند راهبردی است که چشم انداز همکاری های دو کشور را معین می نماید و می تواند تحرک خوبی به همکاری های دو کشور در زمینه های تجاری، سیاسی و مالی بدهد.

وی با بیان اینکه چین بعنوان یک کشور قدرتمند تجاری و مالی به جمهوری اسلامی احتیاج دارد، گفت: این تصور که در این سند امتیازات یکجانبه ای داده شده باشد، تحلیل درستی نیست و قطعاً منافع جمهوری اسلامی ایران خیلی بیشتر از آنچه که بعضی عنوان می نمایند، می تواند در این سند دیده گردد.

مالکی با اشاره به حوزه های تجاری، مالی، سیاسی و بخش انرژی، نفت که در سند جامع همکاری ایران و چین ذکر شده اعلام کرد: اینها مباحثی است که باید جزء به جزء و بند به بند میان دو کشور مورد توجه قرار گیرد و دستگاه های ذیربط هر دو کشور باید براساس احتیاجهایی که دارند توافقات و قراردادها را در چارچوب آن تدوین و تنظیم نمایند.

وی در خصوص اینکه بعضی از منتقدان، امضای چنین سندی را موجب استیلای چین بر اقتصاد و صنعت کشور تلقی می نمایند، اظهار کرد: این نگاه درستی نیست و مطرح کردن چنین سخنانی بی انصافی است و نباید چنین تصوری از امضای سند برنامه همکاری جامع ایران و چین داشته باشیم.

چیزی از غرب عایدمان نشد

این دیپلمات پیشین درخصوص این موضوع که ممکن است امضای این سند راه را برای همکاری و سرمایه گذاری ایران با کشورهای دیگر مسدود کند، اعلام کرد: واقعیت این است که ما سالیان سال هر چه داشتیم را در سبد غربی ها گذاشته ایم اما چیزی عایدمان نشده است.

مالکی یادآورشد: چین یک کشور قدرتمند تجاری و مالی است و ما با این کشور مراودات تجاری برقرار می کنیم و به هیچ عنوان حتی یک وجب از خاک بنادر چابهار، قشم یا کیش را که بعضی مطرح می نمایند به چینی ها واگذار نمی گردد.

وی ادامه داد: مگر ما اکنون در خصوص بندر چابهار با هند قرارداد نبستیم؟ هند در حال حاضر در این بندر کارهای خدماتی انجام می دهد. در همان چارچوب با چین هم همکاری می کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه نمود: باید بپذیریم که آمریکایی ها و سایر کشورهای غربی با شنیدن این موضوع، موضع گرفته و ناراحت هستند. امضای سند همکاری ایران با چین ارتباطی به غربی ها ندارد. آنها دلشان می خواهد که جمهوری اسلامی برای انجام هر اقدامی از آنها اجازه بگیرد.

مالکی مطرح کرد: ما درباره روابط خارجی کشور، براساس منافع و مصالح ملی ایران تصمیم می گیریم و مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه بسیار هوشیار است. ملت یقین داشته باشند که خدای ننموده کوچکترین بهانه ای به دست کسی نمی دهیم که شایعاتی که در این زمینه مطرح شده، عملی گردد و به هیچ عنوان منافع جمهوری اسلامی ایران به خطر نمی افتد.

وی درباره مخالفت کشورهای غربی با امضای سند همکاری ایران و چین به سابقه چند سال اخیر غربی ها و بدعهدی های آنها اشاره نمود و اضافه نمود: وقتی چین از ما نفت خریداری می نماید چرا با آنها قرارداد نبندیم تا موظف شوند که به عنوان مثال در طول سال یک میلیون بشکه از ما نفت خریداری نمایند؟

آمریکا می خواهد ایران همیشه بین آسمان و زمین باشد/ چرا کسی از حجم گسترده روابط چین با اروپا و غرب چیزی نمی گوید

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: بنابراین ما چه تحریم باشیم و چه نباشیم با آنها قرارداد می بندیم. آمریکایی ها از این موضوع ناراحت هستند چرا که می خواهند ایران همیشه میان زمین و آسمان باقی بماند بنابراین ما باید این کار را انجام دهیم.

مالکی اعلام کرد: چگونه است که غربی ها از اینکه چین با اروپا بیش از 500 میلیارد دلار تبادلات تجاری دارد، اظهار ناراحتی نمی نمایند اما موقعی که چین می خواهد با ایران مبادله تجاری انجام دهد، موضع می گیرند و ناراحت می شوند؟ اروپایی ها حجم هنگفت کالایی که چین به اروپا و آمریکا می فرستد را نادیده می گیرند و آن را وابستگی برای اروپایی ها نمی دانند اما موقعی که ایران می خواهد با چین قرارداد ببندد می گویند چین، ایران را وابسته کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران بر اساس منابع ملی و مصالح خود با هر کسی بخواهد همکاری می نماید، گفت: این سند خطوط کلی را معین می نماید و به نوعی چشم انداز همکاریها را ترسیم نموده است و دستگاه های اجرایی دو کشور هستند باید هر چه سریع تر موارد مختلف آن را در حوزه های تجاری، مالی و سایر موارد معین نمایند.

امضای سند شکست غربی ها در مراودات با ایران است

مالکی درباره اینکه آیا امضای این معاهده با چین به معنی شکست راهبرد رابطه با غرب است، مطرح کرد: ما باید امضای این سند همکاری را به معنای شکست غربی ها در مراودات با ایران، عدم شناخت کافی از ایران و ملت ایران و ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران تلقی کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1639

به "خبرنگاران نماینده مجلس: درباره روابط خارجی براساس منافع ملی تصمیم می گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نماینده مجلس: درباره روابط خارجی براساس منافع ملی تصمیم می گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید