رباتی که مفصل زانو را تعویض می نماید!

به گزارش آخرین خبر، ربات مبتنی بر هوش مصنوعی میسو(Misso) جراحی های تعویض مفصل زانو را دقیق تر و ارزان تر می نماید.

رباتی که مفصل زانو را تعویض می نماید!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، براساس گزارش ایسنا، یک شرکت رباتیک هندی از یک ربات پزشکی رونمایی نموده است که میخواهد جراحی های ارتوپدی را ساده کند.

این ربات موسوم به میسو(Misso) با برنامه ریزی از پیش شخصی شده و برش های دقیق به جراحان در جراحی های تعویض مفصل یاری می نماید.

این ربات جراح که به وسیله شرکت هندی مریل لایف ساینسز(Meril Life Sciences) ساخته شده است، به طور خاص برای یاری به جراحان برای عمل های تعویض مفصل طراحی شده است.

میسو مجهز به یک حسگر ردیاب نوری، یک بازوی رباتیک مفصلی شش محوره و چندین ویژگی ایمنی پیشرفته است که آن را قادر می سازد تا آنالیز های فاصله را در لحظه انجام دهد و طرح جراحی را در طول عمل تنظیم کند.

به گفته شرکت سازنده، چابکی این ربات، متخصصان پزشکی را قادر می سازد تا با مسائل یا تفاوت های پیش بینی نشده در آناتومی بیمار سازگار شوند و برترین هم ترازی و تناسب اجزای مفصل مصنوعی را تضمین می نماید.

جایگزینی پیشرفته مفصل

تعویض کامل زانو(TKR) یک روش جراحی است که شامل جایگزینی مفصل زانو آسیب دیده یا فرسوده با مفصل مصنوعی متشکل از فلز و پلی اِتیلن است. این جراحی برای بیمارانی که از آرتروز شدید رنج می برند، لازم است.

در کشور هند 22 تا 39 درصد از جمعیت آن به این بیماری مبتلا هستند و تقریباً 550 هزار نفر سالانه تحت عمل تعویض کامل زانو قرار می گیرند که اکنون نسبت به 5 سال پیش 2.5 برابر شده است.

به گفته شرکت سازنده میسو، با وجود افزایش عمل های جراحی، احتیاج سالانه به تعویض مفصل زانو 7 تا 8 برابر بیشتر از مقدار فعلی است.

هدف این سیستم رباتیک پیشرفت جراحی های تعویض کامل مفصل زانو با افزایش دقت، ایمنی و رویکرد شخصی در این حوزه است.

راه چاره رباتیک ارائه شده به وسیله این شرکت از یک پایه چهارچرخ، یک بازوی رباتیک و یک برنامه ریز تشکیل شده است. این دستگاه به عنوان یک هسته محاسباتی قوی با یک نمایشگر لمسی 27 اینچی مخصوص کاربرد پزشکی و سیستم ردیابی نوری NDI Polaris عمل می نماید.

بازوی رباتیک نسل نو میسو حسگرهای هوشمند را برای عملکرد تطبیقی یکپارچه می نماید. این بازوی شش محوره و شیک به آرامی و بی صدا عمل می نماید و قابلیت مانور پیشرفته را در چندین جهت ارائه می دهد.

به گفته مریل، میسو ردیابی جراحی را به صورت دقیق و کارآمد تضمین می نماید که آن را برای طیف گسترده ای از کارهایی که احتیاج به جابجایی ظریف و دقت دارند، مناسب می سازد.

سیستم برنامه ریز میسو با استفاده از هوش مصنوعی، دقت بیشتر و برنامه ریزی جراحی بی عیب و نقصی را ارائه می دهد. این سیستم دارای قابلیت تشخیص اتوماتیک مقدار ایمپلنت است و می تواند برآمدگی و بریدگی ایمپلنت را شناسایی کند و از نتایج بهینه برای روش های جراحی اطمینان حاصل کند.

دقت جراحی شخصی

مریل ادعا می نماید که میسو برش با دقت زیر میلی متری ارائه می نماید و از تراز بودن دقیق و جایگزینی دقیق مفصل زانو به وسیله ناوبری پیشرفته به یاری رایانه اطمینان حاصل می نماید.

این سطح بالای دقت برای قرار دادن بهینه ایمپلنت و عملکرد مفصل مصنوعی بسیار مهم است. به گفته توسعه دهندگان آن، ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است و این سیستم شامل ویژگی های پیشرفته ای است که اگر حرکت استخوان از 4 میلی متر بیشتر گردد، جراحی را متوقف می نماید و به طور قابل توجهی خطر عوارض را کاهش می دهد.

مقدار استقلال و خودمختاری میسو احتیاج به مداخله انسان را به حداقل می رساند و در نتیجه خطرات عفونت را کاهش می دهد.

به گفته مریل، شخصی سازی یکی دیگر از مزایای کلیدی میسو است، چرا که با استفاده از سی تی اسکن های سه بعدی، طرح های جراحی را متناسب با آناتومی منحصر به فرد هر بیمار ایجاد می نماید. این سفارشی سازی برترین تراز و تناسب ایمپلنت ها را تضمین می نماید و نتایج بیمار را بهبود می دهد.

علاوه بر این، مریل ادعا می نماید که میسو یک سیستم رباتیک تعویض زانو است که کمترین فضای اتاق عمل را اشغال می نماید و آن را برای استفاده حتی در اتاق های کوچک عالی می نماید.

استفاده از هوش مصنوعی نیز شخصی سازی آن را افزایش می دهد و زمان برنامه ریزی قبل از عمل را تقریباً 83 درصد کاهش می دهد.

بیمارستان های هند اکنون برای عمل های تعویض زانو به واردات فناوری رباتیک متکی هستند که گران است. مریل ادعا می نماید که این هزینه را با میسو تقریباً 66 درصد کاهش داده و دسترسی و ارزان بودن این جراحی ها را بهبود بخشیده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 تیر 1403 بروزرسانی: 3 تیر 1403 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2368

به "رباتی که مفصل زانو را تعویض می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی که مفصل زانو را تعویض می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید