سازگاری ویروس کرونا با انسان

به گزارش آخرین خبر، با کمال تعجب نتایج نشان داد که سارس-کوو 2 محکم تر از هر گونه حیوانات آزمایش شده از جمله خفاش ها و پانگولین ها به سلول های انسانی متصل می گردد. اگر یکی از گونه های جانوری مورد آزمایش منشاء باشد، به طور معمول انتظار می رود بالاترین میزان اتصال به ویروس را داشته باشد.

سازگاری ویروس کرونا با انسان

دانشمندان با استفاده از مدل سازی رایانه ای سارس-کوو -2 کشف نموده اند که ویروس برای ایجاد آلودگی در سلول های انسانی سازگاری داشته است.

دانشمندان با استفاده از مدل سازی رایانه ای سارس-کوو 2، ویروسی که باعث همه گیری کووید19 شده است، کشف نموده اند که ویروس برای ایجاد آلودگی در سلول های انسانی سازگاری داشته و باز هم سوالاتی در خصوص منشاء آن ایجاد می کند.

دانشمندان استرالیایی تشریح می نمایند که چگونه آن ها از مدل های کامپیوتری با عملکرد بالای فرم ویروس سارس-کوو 2 در ابتدای همه گیری برای پیش بینی توانایی آن در آلودگی انسان و طیف وسیعی از 12 حیوان خانگی و عجیب و غریب استفاده کردند.

دانشمندان دانشگاه فلیندرز و دانشگاه لاتروب از داده های ژنومیک 12 گونه جانوری برای ساختن سخت افزارانه مدل های رایانه ای گیرنده های اصلی پروتئین ACE 2 برای هر گونه استفاده کردند، سپس از این مدل ها برای محاسبه قدرت اتصال پروتئین سنبله سارس-کوو 2 به گیرنده ACE 2 هر گونه استفاده شد.

با کمال تعجب نتایج نشان داد که سارس-کوو 2 محکم تر از هر گونه حیوانات آزمایش شده از جمله خفاش ها و پانگولین ها به سلول های انسانی متصل می گردد. اگر یکی از گونه های جانوری مورد آزمایش منشاء باشد، به طور معمول انتظار می رود بالاترین میزان اتصال به ویروس را داشته باشد.

این مطالعه و سایر مطالعات نشان داده اند که قسمت خاصی از پروتئین سنبله ویروس پانگولین که به ACE 2 متصل می گردد تقریبا مشابه پروتئین سنبله سارس-کوو 2 بود. این تقسیم پروتئین سنبله تقریبا یکسان، به طور قطع شرح می دهد که چرا سارس-کوو 2 به خوبی به ACE 2 پانگولین متصل می گردد.

در حال حاضر سوال بسیار مهم و آشکار چگونگی انتقال ویروس به انسان، دو شرح اصلی دارد، این ویروس ممکن است به وسیله حیوانات واسطه ای که هنوز یافت نشده است و یا به وسیله خفاش ها به انسان منتقل شده باشد (منشا z مشترک بین انسان و دام)، اما از سوی دیگر هنوز هم نمی توان این را رد کرد که به طور تصادفی از آزمایشگاه ویروس شناسی منتشر شده باشد. برای تایید هر یک از این شرحات، یک تحقیق علمی و مبتنی بر شواهد ضروری است.

ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال 2019 میلادی در چین آغاز شد، علاوه بر 30 استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشور ها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرد.

در 31 دسامبر سال 2019، مقامات چینی از شیوع ذات الریه پنومونی ناشناخته در شهر ووهان در بخش مرکزی این کشور (استان هوبی) به سازمان بهداشت جهانی اطلاع دادند. کارشناسان عامل ایجاد نماینده بیماری را شناسایی نموده اند، این یک ویروس جدید است.

این ویروس می تواند به وسیله قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل گردد. حدس زده می گردد که ممکن است این بیماری به وسیله تماس با این آبزیان یا خوردن آن ها منتقل گردد، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می گردد. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. بعضی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می شوند. آنچه باعث نگرانی می گردد این است که فرد دچار ذات الریه گردد.

سازمان بهداشت جهانی شیوع این بیماری را فوریتی با اهمیت بین المللی تشخیص داد و نام رسمی آن را بیماری COVID-19 گذاشت.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1761

به "سازگاری ویروس کرونا با انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازگاری ویروس کرونا با انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید