سندرم عقل کل در سازمان ها

به گزارش آخرین خبر، کارمندان و مدیران در برخی سازمان ها به خاطر توقف پشت سوء برداشت ذهنی درباره مشورت برای رفع مشکل، فرایند پیشرفت در کل سازمان را مختل می کنند. سندرم عقل کل در رهبران سازمان ها آن ها را از عواید نظرخواهی (چاره جویی) محروم می کند. همچنین ترس از قضاوت دیگران نیز مانع درخواست کمک از کارمندان می شود. استاد مدرسه کسب و کار در دانشگاه میشیگان، اما یک وظیفه جدید به مدیران توصیه می کند. مطالعات او نشان می دهد کمک خواهی مدیران باعث الگوبرداری کارمندان و درنهایت افزایش بازدهی سازمان می شود.

سندرم عقل کل در سازمان ها

دنیای اقتصاد در ادامه به نقل از HBR آورده است: حتما برایتان پیش آمده که در محل کار، به کمک نیاز داشته باشید، اما ندانید چطور درخواست کمک کنید. وین بیکر، استاد مدرسه کسب وکار راس دانشگاه میشیگان، بخش اعظمی از زندگی حرفه ای خود را صرف پاسخ به این سوال کرده که چطور در محل کار، به شکلی موثر کمک بخواهیم؟ فرقی نمی کند که چه کمکی می خواهید، درخواست حمایت، موقع انجام یک پروژه یا تقاضای منابع بیشتر برای اعضای تیم.

درخواستتان هر چه باشد، احتمالا این کار برایتان سخت است. اما به ندرت پیش می آید که بدون خواستن چیزی، به آن برسیم. بیکر فرآیند درخواست کمک را به چند بخش تقسیم کرده. ابتدا باید هدف خود را تعیین کنید. سپس ببینید بهتر است از چه کسی کمک بخواهید و بعد، پیامتان را طوری مطرح کنید که به شکلی مثبت، منتقل شود. او چندی پیش میهمان الیسون بیرد، یکی از دبیران مجله کسب وکار هاروارد بوده و به تفصیل به این موضوع پرداخته. چکیده ای از این گفتگو را با هم می خوانیم.

الیسون: شما هر چند وقت یک بار از دیگران کمک می خواهید؟ من در زندگی شخصی ام، همیشه این کار را می کنم. گاهی از یکی از مادر ها می خواهم که بچه هایم را به مدرسه برساند. از همسرم می خواهم غذا بپزد. قبل از رواج اپلیکیشن های مسیریابی، از دیگران آدرس می پرسیدم و خیلی موارد دیگر که بعضی هایشان اورژانسی بوده.

در زندگی حرفه ای، آنقدر ها اهل کمک دریافت نیستم. اگر در انجام کاری مشکل داشته باشم، معمولا خودم یک کاریش می کنم. تنها درخواستی که دارم، این است که جلسات، کوتاه تر و دیرتر و کمتر باشند. درخواست از رئیس یا همکارها، هر چه باشد، راحت نیست. معمولا هم بدون درخواست کردن، بعید است به خواسته تان برسید مگر اینکه در یک سرزمین جادویی با فرشته های نجات کار کنید. اما میهمان امروز من که مدت ها در این رابطه تحقیق کرده، می گوید برای درخواست کمک موثر، نه تنها باید هدف و پیام خود را تعیین کنید، بلکه باید فرهنگ کمک خواستن و کمک دریافت متقابل را در سازمان جا بیندازید.

خوش آمدی وین.

وین: ممنون الیسون. خوشحالم که اینجا هستم.

چرا بعضی از ما از کمک خواستن فراری هستیم؟

خب، اولا این خیلی شایع است. چند دلیل هم دارد. اولا می ترسیم بقیه فکر کنند کارمان را بلد نیستیم و نالایقیم؛ که این باور باید تغییر کند. تحقیقات جدید مشترک وارتون و هاروارد نشان داده اگر درخواست شما، سنجیده و هوشمندانه باشد، اتفاقا بقیه فکر می کنند آدم لایقی هستید.

دلیل دوم این است که ما معمولا تمایل و توانایی دیگران در کمک کردن را دست کم می گیریم. این هم درست نیست. طبق تحقیقات، خیلی ها مایل به کمک به شما هستند، حتی غریبه ها. مشکل اینجاست که بیشتر آدم ها درخواست نمی کنند.

چطور هم درخواست کمک کنیم و هم وجهه خودمان را حفظ کنیم و روی پای خودمان باشیم؟ چطور این بالانس را برقرار کنیم؟

اتکا به نفس، چیز خوبی است. اما گاهی بیش از حد به خودمان اتکا می کنیم. گاهی اگر کمک یا نظر بخواهیم، کار ها سریع تر و با بازدهی بیشتر پیش می رود.

من توصیه می کنم که این دو کار را انجام دهید. اولا بیشتر کمک بخواهید و دوما، در (کمک کردن)، سخاوتمند باشید. این باعث می شود وجهه تان حفظ شود. ذهنتان را درگیر این نکنید که چه کسی کمکتان کرده. دنبال بده بستان نباشید.

تو در کتابت میان دو چیز تمایز قائل شده ای: اینکه از کسی بخواهیم کاری را برایمان انجام دهد یا از او بخواهیم یادمان دهد. در واقع ماهی گیری یادمان دهد تا دفعه بعد، خودمان انجامش دهیم.

بله. دو نوع درخواست کمک داریم. اولی، درخواست مستقل است که هدفش، یاد دریافت است. دومی، درخواست وابسته است. یعنی صرفا می خواهی مشکل حل شود. چیزی یاد نمی گیری.

بعضی ها در محل کار، هر چه می خواهند درخواست می کنند و به دست می آورند؛ که تو گفتی این عالی است. آیا این باعث رنجش بقیه نمی شود؟

خب، بعضی ها فقط کمک می گیرند، اما اصلا بخشنده نیستند. من به این ها می گویم گیرنده خودخواه؛ که فقط می گیرد، اما هیچ چیزی در قبالش نمی دهد. این آدم ها به مرور زمان با افت عملکرد و بازدهی روبرو می شوند. دلیلش این است که بقیه، دست از کمک به آن ها برمی دارند، چون حس می کنند همه چیز، یکطرفه است.

آیا میان تمایل فرد به درخواست کمک و سن و سابقه اش ارتباطی وجود دارد؟ معمولا یک جوان از کمک خواستن خجالت می کشد و یک فرد مسن تر، می ترسد که اگر کمک بخواهد، دیگران فکر کنند شایستگی جایگاهش را ندارد.

پدیده ای داریم به نام سندرم عقل کل. رهبران سازمان ها فکر می کنند باید همه چیز را بدانند و نباید نیاز یا سوالی داشته باشند. اما این محدودکننده است. رهبران هم باید سوال کنند. من یک وظیفه جدید برای رهبر های سازمانی پیشنهاد کردم: کمک خواهی. اگر آن ها در این زمینه پیشگام باشند، بقیه هم الگوبرداری می کنند.

آیا عقل کل ها کمتر درخواست کمک می کنند؟

قطعا. هرچه در سازمان به سطوح بالاتر برویم، این احساس که فرد باید جواب همه سوال ها را بداند، بیشتر است؛ که البته کاملا برعکس است. افراد ارشد، اتفاقا نیاز های بزرگ تری دارند. با مسائل بزرگ تری روبروند که باید با بقیه مدیران درباره اش صحبت کنند، شاید حتی با افرادی خارج از سازمان. باید گروهی متشکل از افراد معتمد باشند، همه در یک سطح، اما از شرکت های مختلف، که وقتی به مشکل برخوردی، بتوانی با آن ها مشورت کنی.

آیا میل به درخواست کمک، در فرهنگ های مختلف و جنسیت یا نژاد های مختلف فرق دارد؟

ما تفاوتی میان زنان و مردان ندیدیم. در مورد فرهنگ ها باید بگویم که ما 20 سال پیش، یک فعالیت گروهی را پایه گذاری کردیم به نام حلقه متقابل که همه اعضا از هم درخواست کمک می کنند و هر کس، بیشتر زمانش را صرف کمک به طرف مقابلش می کند. مثلا اعضا از همدیگر درخواست تهیه بلیت می کنند و، چون همه از هم درخواست کمک دارند، از نظر روانی احساس امنیت ایجاد می شود. این تمرین حالا در 20 کشور مختلف انجام می شود. در همه جا جواب داده. عربستان سعودی، کره، فیلیپین، چین و آفریقای شمالی. این نشان داد که آدم ها مشتاق کمک رسانی هستند و اگر به آن ها اجازه دهی که درخواست کنند، هر چیزی ممکن خواهد شد.

یکی از دلایل اصلی مقاومت ما نسبت به کمک خواستن، این است که نمی دانیم چه می خواهیم و از چه کسی باید بخواهیم. به خصوص در سازمان های بزرگ. چطور این را حل کنیم؟

پیش تر گفتم که درخواست کمک باید هوشمندانه و سنجیده باشد و بخشی از آن، تعیین هدفی است که قصد دارید به آن برسید. سپس باید درخواست هایتان را مطرح کنید تا راه رسیدن به آن هدف هموار شود.

یکی از روش هایش این است که جمله ای با جای خالی بگویی و سپس جای خالی را پر کنی. مثلا این روز ها دارم روی... کار می کنم و به کمک نیاز دارم تا.... سپس برایت تعیین می شود که چه کار هایی داری انجام می دهی، با چه چالش هایی روبروی و چه جا هایی نیاز به کمک داری. این روش کمک می کند که اولویت بندی کنی و ببینی به چه منابعی نیازمندی.

چطور آدمی را پیدا کنیم که این چیز ها را به ما بدهد؟

چند تا اصل وجود دارد. یکی اینکه باید از دایره نزدیکانت فراتر روی. معمولا ما منابع و جواب ها را جایی خارج از شبکه ارتباطی مان پیدا می کنیم.

شاید فرد موردنظرمان را مستقیما نشناسیم. اما ممکن است یکی از آشناهایمان چنین فردی را بشناسد. پس گام اول این است که از اطرافیانمان سوال کنیم که آیا کسی را می شناسند که مثلا در زمینه اختراع، تخصص داشته باشد یا نه.

وقتی فرد مورد نظر را پیدا کردیم، چطور درخواستمان را مطرح کنیم؟

درخواست باید دارای پنج ویژگی باشد: 1. تعیین و دقیق. هرچه درخواستتان دقیق تر باشد، احتمال آنکه برآورده شود بیشتر است، چون حافظه طرف مقابل را تحریک می کند. به گوشه و کنار های ذهنش می رود و حافظه اش را مرور می کند.

2. هدفمند. باید برایش توضیح دهی که چرا این درخواست برای تو، سازمان و مشتریان، مهم و هدفمند است. 3. عمل. باید درخواست کنی که کاری انجام دهد. بعضی ها به جای طرح درخواست، یک هدف را ترسیم می کنند، اما هدف، مقصد است. درحالی که درخواست وسیله ای است که تو را به سمت آن هدف سوق می دهد.

4- واقع بینانه. هرگز درباره قابلیت های طرف مقابل پیش داوری نکنید، اما در عین حال، درخواست تان باید واقع بینانه و به لحاظ استراتژیک، شدنی باشد. مثلا نمی توانید از او بخواهید که مریخ را برایتان قابل سکونت کند.

5. مهلت دار. اگر بگویی یک سال دیگر، یا شاید سه ماه دیگر، این طرف مقابلت را ترغیب نمی کند که جواب دهد. باید زمان را دقیق تعیین کنی. مثلا بگو این را تا سرانجام دسامبر می خواهم. این فوری بودن، طرف مقابل را تشویق می کند که جواب دهد و اگر نتوانست، محترمانه بپذیر. جواب نه به تو اطلاعات می دهد. اگر بپرسی، چرا؟، می توانی از او اطلاعات بگیری و درخواستت را اصلاح کنی. یعنی جور دیگری مطرحش کنی.

نکته دیگر این است که وقتی از کسی کمک می خواهی، تلویحا به او می گویی برایش اهمیت قائلی و او این طور استنباط می کند که تو به دنبال رابطه نزدیک تر هستی. برای همین، معمولا واکنش مثبت نشان می دهند.

علاوه بر نحوه درخواست، باید طرف مقابلت را هم درک کنی، درست است؟ مثلا دوست پدرت با ایلان ماسک، بنیان گذار تسلا فرق دارد. از کجا بفهمیم که درخواستمان از افراد مختلف، چگونه باشد؟

یکسری سوال ابتدایی از خودت بپرس. آیا این فرد دوست دارد ملاقات حضوری باشد؟ یا ایمیل یا تکست را ترجیح می دهد؟ تلفن چطور؟ چه زمانی برای گفتگو مناسب است؟

مثلا من خودم سال ها پیش، وقتی از شریک ارشد شرکت مان درخواستی داشتم، از بس مشغله داشت، هیچ وقت پیدایش نمی کردم. تا اینکه زمان مناسبش را پیدا کردم. موقع ترک شرکت، در آسانسور. روز کاری تمام شده بود و او سرش خلوت بود و می توانست با فراغ بال به حرف هایم گوش دهد. حتی گاهی از آسانسور پیاده می شدم و تا ماشینش، همراهی اش می کردم. حتی چندبار سوار ماشین شدم و با هم صحبت کردیم. زمان و راهش را باید پیدا کنی.

این کار ها اعتماد به نفس هم می خواهد، نه؟ تو قطعا اعتماد به نفس بالایی داشتی که می پریدی توی آسانسور. ولی خیلی از کارکنان کم سابقه یا رده پایین، در این حد اعتماد به نفس ندارند. آیا تمرینی هست که این کار برایشان آسان شود؟

این یک عادت است که باید یاد بگیری و به مرور و با انجام دادنش، بهتر شوی. توصیه می کنم که با قدم های کوچک شروع کنید. می توانی با رعایت آن پنج معیار، از اعضای فامیل یا همکارانت چیزی بخواهی.

یک رهبر چطور می تواند این طرز تفکر را ترویج کند که کارمند ها بیشتر از هم کمک بخواهند؟

چند تا مثال برایتان می آورم. یکی، همین تمرین حلقه متقابل است. یکی دیگر از راه ها، استندآپ است که در شرکت های IT و نرم افزار به کار می رود و می تواند همه جا کاربرد داشته باشد. گروهی از افراد کنار هم به شکل یک دایره می ایستند. سپس هر فرد باید سه چیز بگوید. کاری که دیروز انجام داده. کاری که امروز انجام می دهد و کمکی که نیاز دارد؛ و این تمرین باعث می شود درخواست کردن به یک رفتار رایج و روتین تبدیل شود. در چنین محیطی، سوال نکردن یک ناهنجاری است.

یکی دیگر از روش ها این است که وقتی به مشکل برخوردی، بلافاصله جلسات توفان فکری تشکیل دهی. این روش در یک شرکت طراحی اعمال شده. وقتی یکی از طراحان به مشکل برمی خورد، از او انتظار می رود که جلسه تشکیل دهد و از دیگران نظر یا بازخورد بخواهد. به این ترتیب از دانش جمعی و شبکه ارتباطات برای حل مشکل استفاده می شود.

شرکتی را می شناسم که یک قانون ساده را به اجرا درآورده. آن ها به نیرو های جدید می گویند اگر برای حل مشکل، 20 دقیقه تلاش کردی و به جایی نرسیدی، از تو می خواهیم که دست از کار برداری. عده ای را دور هم جمع کن و از آن ها کمک بگیر.

اگر کارمندی همیشه به بقیه کمک می کند، اما خودش زیاد رغبتی برای کمک دریافت ندارد، چطور او را آموزش دهیم که این رفتار را در خودش تقویت کند؟

یکی از راه ها این است که او را کنار بکشی و بگویی از تو انتظار داریم اگر چیزی نیاز داری، بگویی. برای ایجاد تغییر در باور ها و اصول، بهتر است ابتدا سراغ رفتار ها برویم. اگر رفتار ها را تغییر دهیم، یعنی کار هایی که انجام می دهند، خودشان باور ها و نگرش خود را تغییر خواهند داد. خیلی از آدم ها به من می گویند این روش هرگز جواب نمی دهد. من می گویم می شود انجامش دهی؟؛ و وقتی انجامش می دهند و به نتیجه می رسند، باورش می کنند.

و سوال آخر. چطور افراد سازمان را تشویق به تعامل و کمک به یکدیگر کنیم؟

هر سازمان به چند واحد تقسیم شده. ترفندش این است که از آن ها بخواهی از واحدهایشان خارج شوند، در جریان کار یک واحد دیگر قرار گیرند و از هم کمک بخواهند.

من به مدیران توصیه می کنم که در اولین جلسه بعد از شنیدن این گفتگو، این موضوع را با کارکنان مطرح کنند. به کارمند ها بگویند قصد داریم فرهنگ کمک رسانی را در سازمان ترویج کنیم؛ و برای شروع، یکسری تمرین ها انجام دهیم. دست کم 30 تا 45 روز طول می کشد تا این تمرین ها ثمر دهند، چون ابتدا همه شک دارند. اما به محض انجام تمرین ها و تجربه مزیت هایش، عادت در آن ها شکل می گیرد و به مرور در کمک خواستن، مهارت پیدا می کنند.

وین، ممنون که دعوت ما را پذیرفتی.

من از شما متشکرم که دعوتم کردید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1395

به "سندرم عقل کل در سازمان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم عقل کل در سازمان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید