سنگ عجیبی که در فوتبال باستانی کاربرد داشت

به گزارش آخرین خبر، بر اساس بیانیه مؤسسه ملی مردم شناسی و وزارت تاریخ مکزیک (INAH) در 27 ژوئن، یک یوغ سنگی که زمانی از طریق بازیکنان باستانی بازی های توپی آمریکای میانه استفاده می شد، با درخواست مقامات مکزیک به این کشور بازگردانده شد.

سنگ عجیبی که در فوتبال باستانی کاربرد داشت

به گزارش فرادید، این یوغ باستانی در یک خانه حراج اتریشی کشف شده بود و برای فروش در فهرست قرار گرفته بود تا زمانی که وزارت فرهنگ مکزیک و سفارت این کشور در اتریش مداخله کردند. طبق قانون فدرال مکزیک، همۀ اقلام با ارزش فرهنگی قابل توجه باید به کشور مبدا بازگردانده شوند.

چرا این یوغ از نظر فرهنگی ارزشمند تلقی می شود؟

INAH توضیح می دهد که این یوغ به دلیل سطح عالی حفظ شدگی و بازنمود جانورسانی که دارد، از ارزش فرهنگی بالایی برخوردار است. بازنمود جانورسان به معنی داشتن اشکال جانوری یا خداگونۀ حیوانی تعریف می شود.

این یوغ از جنس سنگ رسوبی در دوره کلاسیک آمریکای میانه بین سال های 400 تا 900 میلادی حک شده است.

یوغ چیست؟

INAH توضیح می دهد که این یوغ در واقع نوعی محافظ باستانی لگن است که بازیکنان مراسم بازی با توپ از آن استفاده می کردند. یوغ به سبک کلاسیک مرکزی وراکروز حکاکی شده است.

این نخستین بار نیست که یک شیء ورزشی باستانی مربوط به این دوره در مکزیک پیدا می شود. برای مثال، اخیرا یک تابلوی امتیاز سنگی کشف شد که قطر آن کمی بیش از 32 سانتی متر و وزن آن 40 کیلوگرم است و منقوش به نوشته های هیروگلیف درباره دو بازیکن است که در کنار یک توپ ایستاده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1402 بروزرسانی: 19 تیر 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2323

به "سنگ عجیبی که در فوتبال باستانی کاربرد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ عجیبی که در فوتبال باستانی کاربرد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید