سیل ویرانگر تنها به سراغ نامزد ثبت جهانی مازندران رفت

به گزارش آخرین خبر، نامش را سیل ویرانگری گذاشته اند که در 25 سال گذشته بی سابقه بوده و در برخی شهرها، حتی جان افرادی را گرفته و ساکنان 154 شهر و روستا را دربه در نموده است، اما با وجود این آمارها مسئولان میراث فرهنگی اعلام می نمایند آسیب چندانی به بناهای تاریخی قرار گرفته در معرض سیل به آن ها وارد نشده است.

سیل ویرانگر تنها به سراغ نامزد ثبت جهانی مازندران رفت

سیف الله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران که استان تحت مدیریتش حدود 10 روز قبل با سیل روبرو شد، در گفت وگو با آخرین خبر می گوید: سیل مازندران خوشبختانه آسیب چندانی به آثار تاریخی وارد نکرد، فقط دو بنای تاریخی در معرض آسیب نهاده شدند.

او با بیان این که عمده آسیب ها در غرب استان رخ داد، اضافه نمود: بناهای تاریخی در دو شهرستان رامسر و تنکابن قدری از این سیل آسیب دیدند.

وی با اشاره به وضعیت باغ 33 هکتاری شهرستان رامسر اظهار کرد: این مجموعه تاریخی پرونده آن در قالب یک مجموعه تاریخی و با نام باغ 33 هکتاری در فهرست موقت یونسکو به ثبت رسیده تا در سال های بعد آنالیز گردد، اما حدود نیمی از ان دچار آسیب شده است.

او ادامه داد: پل باغ 33 هکتاری رامسر حدود 80 درصد تخریب شده و کرت بندی های این باغ تاریخی نیز حدود 20 درصد آسیب دیده اند. همچنین بلوار معلم این باغ و برخی از گونه های گیاهی ان نیز دچار آسیب شده اند.

فرزانه از تخریب 20 درصدی پل چشمه کیله در شهرستان تنکاین نیز اطلاع داد.

خبر پایانی مدیر کل میراث فرهنگی استان مازندران در شرایطی است که یک کارشناس سازه های هیدرولیکی چند روز قبل نیز در گفت وگو با آخرین خبر از احتمال تخریب پل تاریخی چشمه کیله تنکابن اطلاع داده است.

اسماعیل طلوعی به تجاوز اتفاق افتاده در دو سمت پل چشمه کیله اشاره و تاکید نمود: بر پایه تصمیمات نادرست مدیران در سنوات گذشته، دو پاساژ در معبر خروج آب با تغییر کاربری و کوچک شدن رودخانه دستخوش تغییر شد و یکی از آنها برای سهولت در تردد خودروها و کاهش ترافیک شهر مورد استفاده نهاده شد که امروز به دلیل سیل تخریب شده است، این امر در واقع مصداق واقعی دخالت در سازه و تصمیماتی غیرتخصصی بود که در حال حاضر خطرات و احتمال تخریب پل را افزایش می دهد.

ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان نیز در گفت وگو با آخرین خبر درباره آسیب های به وجود آمده در بناهای تاریخی این استان از سیل حدود 20 روز گذشته در این استان اظهار کرد: باتوجه به وجود زیرساخت های میراثی در بناهای تاریخی این استان، خوشبختانه بناهای تاریخی استان هیچ آسیبی ندیده اند.

به گفته وی، خوشبختانه بناهای تاریخی در شهرهای در معرض سیل مانند صومعه سرا، فومن، تالش، رودسر و املش سالم هستند.

ابراهیم کریمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، نیز در گفت وگو با آخرین خبر می گوید: خوشبختانه هیچ کدام از بناهای تاریخی استان گلستان در سیل اتفاق افتاده در حدود 10 روز گذشته در این استان آسیب ندیدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 23

به "سیل ویرانگر تنها به سراغ نامزد ثبت جهانی مازندران رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل ویرانگر تنها به سراغ نامزد ثبت جهانی مازندران رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید