قدیمی ترین درخت بونسای در دنیا

به گزارش آخرین خبر، خبرنگاران: درختان هم موجود زنده هستند و مثل سایر موجودات زنده، آن ها هم طول عمر دارند. بسته به گونه، طول عمر درختان با هم متفاوت است. بعضی درختان تا 5000 سال هم عمر می نمایند. در حالی که درختانی که عمر کوتاه تری دارند معمولا 40 تا 50 سال عمر می نمایند.

قدیمی ترین درخت بونسای در دنیا

پیرترین درختی که تا به حال روی زمین کشف شده کاج زبرمیوه در جنگل ملی اینیو است. تصور می گردد این درخت بیش از 5000 سال قدمت داشته باشد که در این صورت رکورد درخت کاج باستانی دیگری که 4848 سال داشت را می شکند.

درست همان طور که انسان ها با همه توان از زندگی خود حفاظت می نمایند، این درختان هم به همان اندازه محافظت می شوند. منابع متعدد نشان می دهد که به دلایل امنیتی، هرگز درختانی با این سابقه تاریخی برای مردم به طور دقیق آشکار نمی شوند. بنابراین شاید آن ها را ببینید، اما بعید است درمورد ارزش آن ها به شما چیزی بگویند.

با وجود اینکه درختان هر سال تولد خود را جشن نمی گیرند، اما روش های زیادی برای محاسبه یا تخمین سن آن ها وجود دارد و ما می توانیم به دقت دانشمندان اعتماد کنیم. بعضی روش ها شامل شمارش و تفسیر حلقه های رشد، آنالیز الگوی حلقه ها، تخمین و ... می گردد.

درخت بونسای

درخت بونسای یک درخت یا درختچه تزئینی است که با استفاده از هنر بونسای پرورش داده شده است. از نظر ظاهری، فکر می کنید رشد این درخت طبیعی نیست. بیشتر آن ها معمولا کوچک هستند که این نتیجه هرس برگ های آن ها است. این درختان پرورش داده می شوند تا به شکلی چشم نواز رشد نمایند.

بونسای سال ها با ژاپنی ها در ارتباط بوده است، اما مفهوم بونسای از چین سرچشمه می گیرد. بونسای یک روش ژاپنی برای فراوری درختان کوچک است. این روش از تکنیک های خاص و باستانی چینی برای پرورش گیاهان کوتوله در گلدان اقتباس شده است. علاوه بر این دو گروه، کُره ای ها هم از این هنر استقبال نموده اند.

زمانی این هنر در ژاپن به وجود آمد که راهبان بودایی می خواستند فضای بیرون را وارد معابدشان نمایند. این مفهوم بعد ها در غرب گسترش یافت و بعضی هنوز این هنر را به روز می نمایند. برخلاف سایر درختان که برای تهیه غذا یا خواص درمانی پرورش داده می شوند، کاربرد اصلی بونسای تمرکز روی کشت طولانی مدت درخت و حفظ اندازه آن است.

درخت بونسای به عنوان درخت هماهنگی هم شناخته می گردد. هر بونسای کاملا منحصربه فرد است. این یکی از ویژگی های خاصی است که این درختان هنری زیبا را برای هدیه به دوستان و اعضای خانواده ایده آل می نماید. به طور کلی، بونسای نماد ویژگی های خوبی مثل هارمونی، آرامش، نظم افکار و تعادل است.

بعضی افراد به شدت معتقدند که درخت بونسای خوش شانسی می آورد و درختانی که هدیه داده شوند نسبت به بونسای هایی که مستقیما خریداری می شوند، شانس بیشتری می آورند. بیشتر افراد ترجیح می دهند در خانه خود بونسای داشته باشند. بونسای چند مزیت دارد، از جمله نگهداری آسان. علاوه بر این، بونسای با هر فضایی متناسب است و می توان از آن برای زیبایی فضا استفاده کرد. این درخت هنری، انرژی را به خانه شما برمی گرداند.

طول عمر درختان بونسای به شدت به آب و هوا، گونه، آفات و همچنین شرایط رشد بستگی دارد. اما انتظار می رود به اندازه درخت والد خود عمر نمایند. علاوه بر سایر عواملی که روی طول عمر درخت تاثیر می گذارند، تمرکز اصلی باید روی نحوه مراقبت از آن باشد. بعضی درختان بونسای 100 سال و بعضی دیگر بیش از 500 سال عمر می نمایند.

فیکوس لتوسا لین (Ficus Letusa Linn)

درخت بونسای فیکوس قدیمی ترین بونسای موجود در دنیا شناخته می گردد. تخمین می زنند که این درخت 1000 ساله باشد. این درخت در موزه بونسای کرسپی در ایتالیا قرار گرفته است و چند استاد چینی وظیفه مراقبت و شکل دهی آن را به عهده دارند. علاوه بر بونسای فیکوس، چند درخت بونسای دیگر هم هستند که چند قرن عمر نموده اند. بعضی از پیرترین درختان بین 350 تا هزار سال عمر دارند که از مشهورترین های آن می توان درخت عرعر، کاج قرمز و کاج یاماکی را نام برد.

منبع: celebspulse

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 559

به "قدیمی ترین درخت بونسای در دنیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "قدیمی ترین درخت بونسای در دنیا" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین درخت بونسای در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید