قیمت گاز در اروپا معادل نفت بشکه ای 410 دلار است

به گزارش آخرین خبر، تهران (پانا) - گاز در اروپا در حال حاضر معادل یک بشکه نفت 410 دلاری معامله می گردد و ادامه افزایش قیمت آن، اقتصاد اروپا را در سال آینده میلادی راکد می نماید.

قیمت گاز در اروپا معادل نفت بشکه ای 410 دلار است

به گزارش اویل پرایس، موج گرما در تابستان امسال و احتمال کمبود گاز طبیعی در زمستان، قیمت گاز در اروپا را روزبه روز بالاتر می برد. شاخص قیمت گاز در این قاره طی 3 روز 14 درصد افزایش یافته و به یک رکورد تازه رسیده است. بالا رفتن تقاضا برای برق در بحبوحه اوج گرما و کاهش عرضه گاز روسیه باعث افزایش بیشتر قیمت گاز شده است. درحالی که اتحادیه اروپا در پی پر کردن ذخایر گازی خود قبل از شروع فصل زمستان است صنایع این قاره فراوری خود را متوقف نموده و خانواده ها مجبورند قیمت های بالایی برای برق و گرمایش پرداخت نمایند.

اروپا در شرایط مخاطره آمیزی قرار گرفته است، اما قیمت گاز طبیعی در آمریکا و آسیا هم روبه افزایش است. تقاضا برای برق افزایش یافته و فراوری در آمریکا ثابت است. خریداران بزرگ آسیایی هم در پی ذخایر بیشتر گاز برای فصل زمستان هستند.

گاز طبیعی مایع در حال حاضر یک کالای جهانی است و قیمت آن در تمام جهان روبه افزایش است و با فرارسیدن فصل زمستان بالاتر هم می رود.

شاخص گاز در اروپا از روز دوشنبه تا چهارشنبه هفته گذشته 14 درصد افزایش یافته و به رکورد تازه 240 دلار در هر مگاوات ساعت رسید. قیمت گاز در این قاره نسبت به ماه ژوئن 2 برابر شده است، یعنی از زمانی که روسیه انتقال گاز از خط لوله نورد استریم، اصلی ترین خط لوله انتقال گاز به آلمان را کاهش داد.

گاز در اروپا درحال حاضر معادل یک بشکه نفت 410 دلاری معامله می گردد که نشان دهنده تأثیرات مهلک مالی آن بر منطقه است.

قیمت بالای گاز در اروپا به صنایع آلمان و سایر منطقه ها این قاره آسیب رسانده و شرکت های مختلف فراوری خود را محدود یا متوقف نموده اند. صنایع مختلف هشدار داده اند کاهش فراوری، زنجیره های عرضه و فراوری را نابود می نماید. دولت ها در کوشش برای ذخیره سازی گاز کافی برای فصل زمستان هستند و دراین بین سعی دارند هم از فشار افزایش قیمت ها بر خانواده ها بکاهند و هم مانع نابودی صنایع و موج ورشکستگی شرکت های انرژی شوند.

قیمت برق در آلمان به بیش از 508 دلار در هر مگاوات ساعت افزایش یافته است. اگر روسیه عرضه گاز خود به اروپا را کاملاً متوقف کند، آلمان تنها برای دوماه و نیم مصرف در فصل زمستان ذخایر گاز طبیعی دارد.

فشار افزایش قیمت گاز و نفت بدین معناست که اقتصاد اروپا در سال آینده میلادی وارد یک رکود شدید می گردد.

قیمت گاز در آمریکا هم به بالاترین رقم طی 14 سال گذشته رسیده که نتیجه ثابت ماندن فراوری داخل، افزایش تقاضا برای گاز از سوی نیروگاه های برق در بحبوحه اوج گرما و پایین آمدن سطح ذخایر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2180

به "قیمت گاز در اروپا معادل نفت بشکه ای 410 دلار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گاز در اروپا معادل نفت بشکه ای 410 دلار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید