مرغ های عجیبی که روی پایشان هم پر درآورده!، عکس

به گزارش آخرین خبر، زومیت نوشت: دانشمندان برای ازبین بردن پولک روی بدن حیوانات، از روشی ساده استفاده کردند و توانستند شاهد تولد جوجه هایی باشند که پاهایشان پوشیده از پر است.

مرغ های عجیبی که روی پایشان هم پر درآورده!، عکس

پرها، خزها و پولک هایی که قسمت های مختلف بدن حیوانات را پوشش می دهند، ممکن است کاملا متفاوت به نظر برسند؛ اما همه آن ها دراصل از مواد اولیه یکسانی تشکیل شده اند. باتوجه به این موضوع، کاملا طبیعی است که تنها یک تغییر ژنتیکی نسبتا ساده احتیاج باشد تا یکی از آن ها به جای دیگری فراوری گردد.

به گزارش ساینس آلرت، میشل میوویچ و روری کوپر، متخصصان ژنتیک دانشگاه ژنو سوئیس با هدف قراردادن ژنی به نام سونیک خارپشت (Shh)، رویان های مرغ را تغییر دادند تا روی پاهایشان به جای فلس، پر رشد کند. این تغییر، دائمی است و پس بیرون آمدن حیوان از تخم، پاهای پوشیده از پر غیرطبیعی اش تا آخر عمر به همین شکل باقی خواهد ماند.

محققان در مقاله خود می نویسند که تغییر موقت سیگنال دهی مسیر ژن سونیک خارپشت در مرغ، موجب تبدیل کامل و دائمی فلس های مشبک به پرها روی سطوح شکمی و انگشت ها می گردد. پرهای نابه جای حاصل از نظر رشد با پرهای روی بدن قابل مقایسه هستند.

آزمایشگاه میوویچ قبلا هم نشان داده بود که زائده های پوستی سفت شده مانند مو و پر، منشا تکاملی یکسانی در اجداد خزنده ما دارند. اجدادی که صدها میلیون سال پیش می زیستند و درطول قرن ها، به تنوع باورنکردنی حیواناتی تبدیل شده اند که در دنیا امروزی ما زندگی می نمایند.

رشد چنین ساختارهایی در پوست تمام این حیوانات، تحت عنوان ساختارهای پلاکد آغاز می گردد. درطول این فرایند، ابتدا پوست حیوانات ضخیم می گردد و سپس پوسته ها، خارها یا هر زائده دیگری که حیوان موردنظر تمایل به داشتن آن دارد، آغاز به رشد می نمایند.

پای پوشیده از پولک مرغ (تصویر بالا) در مقایسه با پای پوشیده از پر مرغ آزمایشی (تصویر پایین)

سونیک خارپشت نقشی کلیدی در ایجاد این ملحقات پوستی ایفا می نماید. مسیر سیگنال دهی، گذرگاه بسیار مهمی است که علاوه بر تاثیر روی رویان بسیاری از حیوانات، به عنوان میانجی در شکل گیری اشکال و ساختارهای بدن، الگوبرداری، تمایز و رشد عمل می نماید؛ به عنوان مثال این ژن عاملی مهم و حیاتی در شکل و تنوع پر حیوانات، موقعیت بال های پرندگان و توسعه فولیکول های مو در موش ها به شمار می رود.

می دانیم که جوجه بعضی پرندگان مانند برهما، سابیل پوت و مرغ ابریشمی پاهایی پوشیده از پر دارند؛ اما سازوکار ژنتیکی عامل چنین اتفاقی تا به امروز برای محققان ناشناخته بود. باتوجه به این موضوع، کوپر و میوویچ تصمیم گرفتند تا تحقیقات خود را با هدف قراردادن ژن سونیک خارپشت در جنین جوجه ها آغاز نمایند.

هدف این مطالعه، جوجه های گوشتی متعلق به یک برند پرورش دهنده مرغ به نام راس (Ross) بود که پاهایی بدون پر و پوشیده از پولک داشتند. محققان به رگ های جنین هایی که در تخم بودند ماده ای تزریق کردند که مسیر پیغام رسانی سونیک خارپشت را برای تحریک رشد پرها در قسمت هایی تقویت می کرد که پوشیده از پولک بودند.

کوپر در شرح روش کارشان می گوید: ما از تکنیک قدیمی نطفه سنجی تخم استفاده کردیم که در آن، مشعلی قدرتمند رنگ های خونی داخل پوسته تخم مرغ را روشن می نماید. این کار به ما یاری کرد تا رویان مرغ را با مولکولی اصلاح کنیم که به طور مستقیم به جریان خون تزریق می گردد و به طور خاص سونیک خارپشت را فعال می نماید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2305

به "مرغ های عجیبی که روی پایشان هم پر درآورده!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرغ های عجیبی که روی پایشان هم پر درآورده!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید