ناتوانی وزارت بهداشت افغانستان و افزایش شیوع کرونا

به گزارش آخرین خبر، در حالی که وزارت بهداشت در اظهاراتی از مدیریت بحران کرونا در این کشور شانه خالی می نماید بنظر می رسد شیوع این ویروس در افغانستان اجتناب ناپذیر است.

ناتوانی وزارت بهداشت افغانستان و افزایش شیوع کرونا

به گزارش دفتر منطقه ای آخرین خبر، وحید مایار سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در یک نشست خبری ضمن تاکید بر خودداری از تجمعات در پارک ها و مکان های عمومی گفت که ویروس کرونا در این کشور به مرحله شیوع رسیده و اگر بی توجهی ها ادامه یابد امکان وقوع یک فاجعه انسانی وجود دارد.

مایار اضافه نمود که شمار موارد مثبت ابتلا به کرونا که در افغانستان به ثبت رسیده به 40 مورد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که از این مجموع، 21 مورد در هرات، 3 مورد در سمنگان، 2 مورد در کابل، 2 مورد در زابل، 2 مورد در لوگر، 2 مورد در بلخ، 2 مورد در فراه و 1 مورد نیز در قندهار، غزنی، کاپیسا، دایکندی، بادغیس و غور به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اجرایی نشدن درخواست وزارت بهداشت مبنی بر قرنطینه کردن ولایت هرات نیز گفت که کسی به توصیه های این وزارتخانه توجه نمی نماید و ادامه داد که وزارت بهداشت مسئولیت اخلاقی و فنی خود را ادا نموده و هر فاجعه ای که رخ بدهد، مسئولیت آن بر دوش وزارت بهداشت نخواهد بود.

فیروزالدین فیروز وزیر بهداشت افغانستان روز گذشته خواهان قرنطینه ولایت هرات شده بود اما عبدالقیوم رحیمی والی هرات با آنالیز آن تصمیم بر ایجاد محدودیت بر تراکم جمعیت در سطح ولایت گرفت.

وزارت بهداشت افغانستان در حالی از مسئولیت خود برای مدیریت مبارزه با بحران کرونا شانه خالی می نماید که کارشناسان بر این باورند که با توجه به محدود بودن تست کرونا و همچنین نبود ظرفیت لازم برای شناسایی و یا کاهش سرعت شیوع این ویروس در افغانستان شمار افراد مبتلا به کرونا بسیار بیشتر از تعداد اعلام شده است.

روزنامه نیویورک تایمز چاپ آمریکا نیز اخیراً در مطلبی نوشته بود که ویروس در حالی در افغانستان شیوع پیدا می نماید که این کشور علاوه بر جنگ، درگیر بحران سیاسی است و این کشور فقیر با سیستم بهداشتی و غذایی ضعیفی که دارد همیشه بسیار آسیب پذیر بوده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 935

به "ناتوانی وزارت بهداشت افغانستان و افزایش شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتوانی وزارت بهداشت افغانستان و افزایش شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید