پروتئین خاصی که نقش مهمی در افزایش وزن دارد

به گزارش آخرین خبر، به نقل از مدیکال اکسپرس، طبق تحقیقات جدید در گزارش های علمی، دانشمندان بر این باورند که پروتئین خاص معده نقش مهمی در پیشرفت چاقی دارد. این مطالعه که توسط یکی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا تالیف شده است، می تواند در توسعه دارویی که به افراد برای کاهش وزن و دستیابی به وزن ایده آل یاری می نماید، تاثیر داشته باشد.

پروتئین خاصی که نقش مهمی در افزایش وزن دارد

این مطالعه به طور انحصاری بر پروتئینی به نام Gastrokine-1 (GKN1) تمرکز دارد که در معده فراوری می گردد. تحقیقات قبلی حاکی از آن است که GKN1 در برابر هضم غذا مقاوم بوده و باعث انتقال مواد غذایی به روده می گردد تا راه را برای تعامل غذا و میکروب های روده باز کند.

در مطالعات قبلی، محققان نشان دادند که مهار GKN1 در مقایسه با زمان بیان پروتئین، اختلاف معناداری در وزن و سطح چربی بدن ایجاد می نماید.

دیوید بون یکی از محققان این مطالعه می گوید: این نتایج مثالی از چگونگی درک بهتر میکروبیوم روده و جنبه های فیزیولوژیکی چاقی است، اینکه چگونه بدن ما متابولیسم را تنظیم نموده و چربی خود را تجمیع می نماید که می تواند برای درمان های جدید مورد استفاده قرار گیرد.

داده های مراکز کنترل بیماری نشان می دهد علاوه بر افزایش خطر سکته مغزی، دیابت، بعضی سرطان ها و سایر موارد سلامتی، چاقی می تواند خطر بیماری های شدید ناشی از کووید-19 را نیز افزایش دهد.

بون و تیم او تجزیه و تحلیل میکروبیوم مدل های موش با و بدون پروتئین GKN1 بیان شده را انجام دادند. محققان میزان مصرف غذا، دریافت کالری، قند خون، انسولین و تری گلیسیرید را اندازه گیری کردند. آن ها برای نظارت بر ترکیب بدن از رزونانس مغناطیسی استفاده کردند؛ این تیم میزان انرژی را محاسبه و میزان التهاب را نیز مشاهده کردند.

مدل های فاقد GKN1 علیرغم مصرف همان مقدار غذا، وزن و چربی کمتر، درصد بیشتری از توده بدون چربی داشتند و هنگامی که رژیم غذایی پرچربی را دریافت کردند، مدل های بدون GKN1 مقاومت در برابر افزایش وزن، افزایش چربی بدن و التهاب کبدی را نشان دادند که می تواند منجر به بیماری کبد گردد. محققان هیچ مدرکی در خصوص اثرات سو مانند سرطان، دیابت، از دست دادن اشتها و التهاب نیافتند و نتایج در مدل های زن و مرد سازگار بود.

در حالی که تحقیقات بیشتری برای معین اثر انسداد GKN1 برای جلوگیری از چاقی ضروری است، محققان می گویند اگر این مطالعه به عنوان یک راهکار مناسب اثبات گردد، چنین روش های درمانی می توانند بار کادر درمان را کاهش داده و به بهبود کیفیت زندگی بیماران یاری نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1703

به "پروتئین خاصی که نقش مهمی در افزایش وزن دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتئین خاصی که نقش مهمی در افزایش وزن دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید