چرا ناصرالدین شاه این همه جذاب شد؟!

به گزارش آخرین خبر، این روزها سه سریال با تمرکز بر زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه در حال آماده سازی برای پخش است که همزمانی مراحل فراوری و حتی پخش آنها، می تواند پرسش برانگیز باشد؛ اینکه واقعا چرا ناصرالدین شاه به یکباره این همه برای کارگردان ها جذاب شد؟!

چرا ناصرالدین شاه این همه جذاب شد؟!

به گزارش خبرنگاران، سریال های جیران به کارگردانی حسن فتحی، آهوی من مارال از ساخته های مهرداد غفارزاده و قبله عالم به کارگردانی حامد محمدی این روزها در شبکه نمایش خانگی در حال فراوری هستند. از این تعداد، قرار دریافت پوستر دو سریال جیران و قبله عالم با عنوان به زودی بر روی یکی از پلتفرم های پخش فیلم و سریال، حاکی از پخش زودهنگام و همزمان این سریال هاست.

اگرچه سازندگان این سریال ها بر روایتی متفاوت از زندگی ناصرالدین شاه تاکید دارند و یکی از این مجموعه ها (قبله عالم) در ژانر طنز فراوری می گردد، اما داستانی که به عنوان خلاصه در اختیار رسانه ها قرار گرفته است، از تفاوت چشمگیری حکایت نمی نماید.

ناصرالدین شاه، دست به ماشه برده تا آهویی صید کند که آهو چشمی، چون باد از راه می رسد و چون برق می گذرد و به دنبالش حال سلطان صاحبقران می گردد حال اسیری که در دام مانده باشد، صیاد رفته باشد. شاه به حکم قدرقدرتی امر می نماید که صیاد را به شکارگاه بازگردانند، غافل از اینکه آن آهو چشم گریزپا، خود صید و صیاد عاشقی جوان است از دیار آذربایجان، دیاری که گل های دشتش همه سارای نام دارند و سروهای سر به فلک کشیده اش همه خان چوپان...

این خلاصه داستانی است که سازندگان سریال آهوی من مارال در اختیار رسانه ها قرار داده اند. سریالی که در سکوت خبری و با بازی ترلان پروانه در نقش مارال و حسن معجونی در نقش ناصرالدین شاه قاجار به نظر می رسد، مدتی است که کلید خورده است. الهام کردا و شبنم مقدمی از دیگر بازیگرانی هستند که در میان خبرهای معدود فراوری این پروژه معرفی شده اند و زمان پخش هنوز تعیین نیست.

اما سریال حسن فتحی که برخلاف پروژه دیگر، هر چند روز یک بار از گریم یکی از بازیگرانش رونمایی می نماید، با عنوان به زودی، به مخاطبانش وعده پخشی زودهنگام را می دهد. فتحی که این روزها از طرفی درگیر حاشیه های پیش آمده برای فیلمش (مست عشق) است، به نظر می رسد بیش از همه با تمرکز بر ساخت سریال جیران، میخواهد هرچه زودتر این سریال تاریخی را برای پخش به شبکه نمایش خانگی برساند.

در خلاصه سریال جیران آمده است: زنهار که طراز و طریقت گم شده و مجاز و حقیقت به هم آمیخته. سهم رعیت کابوس است و سهم سلطان تخت طاووس. کجاست تدبیر کریم خان که تاج شاهی پس بگیرد از ما ندانم کارها؟ کجاست شمشیر نادر که انتقام بکشد از ما خراب کارها؟ مملکت آشفته است و امیرکبیر در گور خفته است. هر نامی آبستن ننگ است و هر صلحی آبستن جنگ. آدمیزاد قبله عالم هم که باشد پناه می خواهد. قلعه ای می خواهد که جان پناهش باشد. برای اولاد آدم هیچ قلعه ای محکم تر از عشق نیست. بدهید همه جا جار بزنند که: ایهالناس! دیروز در حوالی تجریش پادشاه شما عاشق شد...

در سریال جیران بازیگرانی چون پریناز ایزدیار، بهرام رادان، رعنا آزادی ور، امیر جعفری، مریلا زارعی و امیرحسین فتحی بازی می نمایند.

نگاهی به داستان دو سریال جیران و آهوی من مارال گویای شباهت هایی میان این دو سریال است و هر دو برشی از زندگی عاشقانه ناصرالدین شاه را برای بیننده روایت می نمایند. هرچند سازندگان جیران پیشتر در توضیحاتی این شباهت را رد نموده و عنوان نموده اند که اگرچه این دو سریال هر دو به برهه ای از زندگی و زمانه ناصرالدین شاه می پردازند، اما سریال جیران مربوط به شاه جوان است و سریال دیگر مربوط به دوران کهنسالی او.

سازندگان جیران همچنین تاکید نموده اند که آنالیز شباهت های دو فیلمنامه در یک نهاد صنفی، حاکی از این بوده است که هیچگونه شباهتی در آنها وجود ندارد. ضمن اینکه معاونت سینمایی نیز پس از آنالیز دو فیلمنامه و مطالعه نظریه کارشناسی دال بر عدم شباهت، پروانه ساخت سریال جیران را صادر نموده است.

اما فارغ از اظهارنظر درباره شباهت این دو سریال که پیش از پخش غیرممکن به نظر می رسد، اینکه همزمان دو سریال تاریخی به روایت قصه ای درباره ناصرالدین شاه علاقمند شده اند، می تواند پرسش برانگیر باشد. خصوصا که در کنار این دو مجموعه نمایشی، یک سریال دیگر هم با موضوع زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه ساخته شده و قرار است به زودی پخش گردد!

سریال طنز قبله عالم با پرداختن به حوادث دوران ناصرالدین شاه با بازی حامد کمیلی، شقایق دهقان و هادی کاظمی اسفند ماه 99 در کاشان کلید خورد.

در این سریال طنز که به گفته سازندگانش به اتفاقات تاریخی دوران ناصرالدین شاه می پردازد، حامد کمیلی در نقش ناصرالدین شاه، شقایق دهقان در نقش مهد علیا، هادی کاظمی در نقش ظل الدوله و سوگل خلیق در نقش انیس الدوله جلوی دوربین رفته اند.

با این همه شاید یادآوری این نکته هم ضروری به نظر برسد که زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه به عنوان چهارمین شاه از دودمان قاجار، فقط این روزها مورد توجه نبوده، بلکه همیشه مورد توجه فیلمسازان ایرانی بوده است. چنانچه پیشتر هم در فیلم ها و سریال هایی چون سلطان صاحبقران (با بازی جمشید مشایخی) و ناصرالدین شاه آکتور سینما (با بازی عزت الله انتظامی) این شخصیت تاریخی موضوع قرار گرفته است و در آثاری چون امیرکبیر، کمال الملک و سال های مشروطه نیز این شخصیت نه به صورت محوری، اما پررنگ حضور داشته است.

ناصرالدین شاه نزدیک به 50 سال بر ایران حکومت کرد و پس از شاپور دوم ساسانی و تهماسب اول صفوی، طولانی ترین دورهٔ زمامداری در میان تمامی پادشاهان تاریخ ایران را داراست. پس شاید همین مساله در کنار زندگی پرفراز و نشیب او و اتفاقات متعددی که در این برهه تاریخی برای ایران رقم خورد، دستمایه خوبی برای پرداختن به این شخصیت به عنوان سوژه ای دراماتیک باشد. ضمن اینکه شکوفایی دوره عکاسی در زمان ناصرالدین شاه، این امکان را به هنرمندان می دهد تا با تماشای تصاویر واقعی ثبت شده از سفرها، مراسم ها و جنبه های گوناگون دوران حکومت طولانی او، با جسارت بیشتری سراغ این برهه تاریخی از کشورمان بروند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1733

به "چرا ناصرالدین شاه این همه جذاب شد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ناصرالدین شاه این همه جذاب شد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید