چین خواهان افزایش قدرت کشورهای نوظهور در صندوق بین المللی پول شد

به گزارش آخرین خبر، خبرنگاران: چین بار دیگر از صندوق بین المللی پول خواست تا به تعهد خود در مورد افزایش قدرت و حق رای کشورهای نوظهور عمل کند.

چین خواهان افزایش قدرت کشورهای نوظهور در صندوق بین المللی پول شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل آخرین خبر به نقل از رویترز؛ درخواست چین از صندوق بین المللی پول برای افزایش حق رای و قدرت کشورهای نوظهور در حالی است که نمایندگان آمریکایی پیش از این از اجرای اصلاحات تاریخی در این نهاد مالی بین المللی با هدف افزایش حق رای کشورهای در حال توسعه حمایت نموده اند.

بر اساس این گزارش سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته ضمن انتقاد غیر مستقیم از آمریکا به عنوان قدرتمندترین عضو صندوق بین المللی پول خواهان اجرای اصلاحات ساختاری در این نهاد مالی به منظور افزایش حق رای کشورهای نوظهور شد.پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی آمریکا و اروپا مدیریت و کنترل این دو نهاد مالی بزرگ بین المللی را بین خود تقسیم نموده اند. به طور سنتی آمریکا رئیس بانک جهانی را انتخاب می نماید و اتحادیه اروپا نیز رئیس صندوق بین المللی پول را برمی گزیند.

این مساله موجب نقدها شدیدی از سوی کشورهای در حال توسعه و نوظهور به خصوص چین شده است. چین اکنون سومین عضو بزرگ صندوق بین المللی پول به شمار می رود که حق رای این کشور به هیچ وجه متناسب با قدرت مالی آن نیست.اجرای اصلاحات ساختاری در صندوق بین المللی پول نیازمند تصویب نهایی آن از سوی کنگره آمریکا است. اجرای این اصلاحا موجب افزایش حق رای سایر کشورهای نوظهور مثل برزیل و هند نیز خواهد شد. در واقع اصلاح حق رای کشورهای عضو صندوق بین المللی پول بدون تصویب نهایی آمریکا امکان پذیر نخواهد بود.

ابراز نگرانی بعضی نمایندگان کنگره آمریکا در مورد عملکرد صندوق بین المللی پول در مقابله با بحران مالی و بدهی منطقه یورو نیز موجب شده تا کنگره آمریکا عجله ای برای تصویب این اصلاحات نداشته باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 405

به "چین خواهان افزایش قدرت کشورهای نوظهور در صندوق بین المللی پول شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خواهان افزایش قدرت کشورهای نوظهور در صندوق بین المللی پول شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید