3 پیش بینی از آینده بازار مسکن ، کاهش قیمت ادامه دار است؟

به گزارش آخرین خبر، کارشناسان معتقدند اگر رکود بازار مسکن تا سرانجام شهریور ادامه پیدا کند ـ که به احتمال زیاد اینگونه خواهد بود ـ این بازار اولین مرحله از ورود به فاز رکود را سپری نموده و برای آینده آن از بین 3 فرضیه رکود تورمی، رکود غیرتورمی و ثبات قیمت همراه با رونق تدریجی معاملات، گزینه سوم محتمل تر خواهد بود.

3 پیش بینی از آینده بازار مسکن ، کاهش قیمت ادامه دار است؟

به گزارش ایسنا، هفته جاری تحرک خاصی در بازار مسکن دیده نشد و این بازار همچون دو ماه اخیر همچنان در رکود به سر برد. در این شرایط که انتظارات کاهشی در بازار ملک ایجاد شده در مواردی، سازندگان و مالکان، واحد های خود را با تخفیف عرضه می نمایند. البته واسطه های ملکی می گویند که آپارتمان های زیر قیمت هم مشتری چندانی ندارند.

درخصوص پیش بینی از آینده بازار مسکن تحلیل های مختلفی وجود دارد که از سه زاویه قابل آنالیز است؛ گروهی از کارشناسان به جنبه زمانی ادوار رونق و رکود بازار ملک می پردازند. از این منظر اگر بپذیریم که بازار مسکن از ابتدای خرداد وارد دوره بلندمدت رکود شده و این رکود تا انتها شهریور ادامه پیدا کند ممکن است 10 تا 12 فصل آینده (30 تا 36 ماه) شاهد کسادی معاملات باشیم.

دیدگاه دیگر بر این مبنا پایدار است که بازار مسکن از سال 1396 به بعد دوره متفاوتی در مقایسه با ادوار رونق و رکود سال های گذشته داشته است؛ چرا که طی این شش سال در مقاطعی معاملات رونق گرفته که با رشد قیمت همراه بوده است. در مقاطعی خرید و فروش افت نموده که به ثبات قیمت منتهی شده و در مقاطعی نیز شاهد رکود تورمی بوده ایم؛ یعنی در عین حال که معاملات کساد شده قیمت ها افزایش یافته است.

اما بازار ملک از یک زاویه دیگر نیز قابل آنالیز است که به تحلیل شرایط واقعی آن می پردازد. طبق این تحلیل هر صعودی باید در یک نقطه متوقف گردد؛ چرا که تمامی بازار های مالی پس از یک دوره تلاطم برای بازیابی خود به استراحت احتیاج دارند. دلیل نوسانات شش سال اخیر بازار ملک آن بود که از سوی بازار های موازی بخصوص ارز تحریک می شد. اما دوره استراحتی که با تلنگر بخش های موازی همراه نگردد نمی تواند با رشد سنگین قیمت همراه باشد، اما ممکن است نوساناتی در حد نرخ تورم را به خود ببیند. کما اینکه در روز های اخیر بعضی تحلیلگران بازار خودرو معتقدند در پی ریزش اخیر قیمت خودرو ممکن است در آینده شاهد تورم های اندکی به مقدار نرخ تورم ماهیانه در این بازار باشیم.

درخصوص بخش مسکن نیز با توجه به نوسانات مالی و تغییر هزینه ساخت، نوسان قیمت در حد تغییر قیمت مصالح ساختمانی، منطقی به نظر می رسد. اما با توجه به اینکه معاملات ناشی از افت توان متقاضیان مصرفی دچار کسادی شده ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. تنها ممکن است ساخت و ساز کاهش پیدا کند که عوارضی را برای اقتصاد مسکن در پی دارد. در دو سال اخیر پس از شروع طرح نهضت ملی مسکن، ساخت و ساز در بخش مشارکت با رشد همراه شده است.

اگر بخواهیم جمع بندی از سه فرض مذکور درخصوص بازار مسکن داشته باشیم، تحلیل سوم می تواند با واقعیت موجود هماهنگی بیشتری داشته باشد. از صحبت های کارشناسان نیز چنین برمی آید که اگر شوکی از جانب بازار های موازی به بخش مسکن وارد نگردد در کوتاه مدت، رشد سنگین قیمت ملک بسیار بعید است، اما برای آنکه حرکت بازار در یک شرایط متعادل ادامه پیدا کند که هم ساخت و ساز رونق داشته باشد و هم متقاضیان واقعی به تدریج صاحب خانه شوند، نوساناتی در حد تغییر هزینه های ساخت می تواند اتفاق بیفتد.

یک کارشناس: انتظارات تورمی در بازار مسکن سرکوب شده است

فرشید پورحاجت - کارشناس بازار مسکن در تحلیل شرایط فعلی و آینده این بازار به ایسنا گفت: ابتدای امسال با تفکر انتظارات تورمی در بازار، قیمت مسکن افزایش یافته بود، اما از ابتدای خرداد امسال به بعد با توجه به ثبات مالی این انتظارات سرکوب شده و شاهد تخفیفات در بعضی فایل های ارایه شده هستیم.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: طبق برآورد های تقریبی که از کف بازار مسکن داریم در دو ماه اخیر معاملات در بازار مسکن بالغ بر 80 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی اضافه نمود: بخشی از ساخت و ساز ها در سال های 1399 تا 1401 برنامه ریزی شده و واحد های مسکونی سال 1402 وارد بازار شده است. بخشی از این املاک که در ماه های اخیر به بازار آمده با هزینه کمتری نسبت به الان ساخته شده است. قیمت این واحد ها در ابتدای امسال با تفکر انتظارات تورمی برای سازندگان وجود داشته اعلام شده است. این انتظارات از ابتدای خردادماه به بعد با توجه به رکود، سرکوب شده است؛ بنابراین شاهد تخفیفاتی در بعضی فایل های ارایه شده هستیم.

دبیر کانون انبوه سازان با توصیه به متقاضیان مصرفی برای خرید مسکن در شرایط رکودی فعلی گفت: هزینه فراوری مسکن با نوساناتی روبرو شده و ممکن است در آینده بر روی واحد های نوساز و کلیدنخورده تاثیر بگذارد؛ بنابراین در حال حاضر با توجه به ثباتی که در بازار ایجاد شده اگر متقاضیان برنامه ریزی برای خرید مسکن دارند می توانند ورود نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2332

به "3 پیش بینی از آینده بازار مسکن ، کاهش قیمت ادامه دار است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "3 پیش بینی از آینده بازار مسکن ، کاهش قیمت ادامه دار است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 پیش بینی از آینده بازار مسکن ، کاهش قیمت ادامه دار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید