6 هزار ترانه در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت شد ، ترانه ها از لحاظ کیفی سطح پایینی دارند

به گزارش آخرین خبر، عضو هیات داوران نخستین جشنواره ترانه و دبیر جشنواره درباره شرایط جشنواره موسیقی فجر توضیح دادند.

6 هزار ترانه در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت شد ، ترانه ها از لحاظ کیفی سطح پایینی دارند

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی معاونت فضای مجازی رسانه ملی، مسلم نادعلی زاده عضو هیات داوران نخستین جشنواره ترانه در گفتگو با شبکه سپهر گفت: امسال سی پنجمین جشنواره موسیقی فجر برگزار می شود و به اندازه ای ترانه در کشور به خاطر نسل جوان و علاقمندان اهمیت پیدا کرده است که دوستان در وزارت ارشاد به این جمع بندی و تصمیم رسیدند که جایزه ترانه فجر را به جوایز این دوره اضافه کنند تا آثار منتخب از میان ترانه هایی که در وزارت ارشاد ثبت می شود و مجوز می گیرد انتخاب شوند.

وی اعلام نمود:ترانه هایی که از مهر سال 97 تا 98 در سامانه ارسال ثبت شده باشند ،در این دوره داوری می شوند.

نادعلی زاده توضیح داد:حجم ترانه ها بسیار بالاست و در این مدت 6 هزار ترانه ثبت شده بود و مجوز گرفتند. این حجم ترانه بالا به این معنی است که مخاطب فراوانی دارداما لزوما به معنی کیفیت بالای آثار نیست .

وی افزود: متاسفانه بخش بسیاری از آثاری که به دفتر موسیقی ارسال می شود از نظر کیفی سطح پایینی دارند و انتظار ما این است که با این جایزه و تشویق هایی که در نظر گرفته ایم به سمت ارتقای ترانه ها برویم.

عضو هیئت داوران اظهار کرد: ترانه در ژانر های مختلف تولید شود،معمولا ترانه سراهای ما به موضوعات خیلی محدود می پردازند اما در دنیا این تنوع بیشتر است.

وی اعلام نمود: در ترانه ها شاهد تکرار واژه ها هستیم در حالی که نباید اینگونه باشد.البته شورای شعر وترانه در حوزه آموزش، قواعد بررسی آثار برنامه هایی دارد که نتایج آن در ماه های اخیر مشاهد خواهد شد.

وی افزود: در گذشته برای اخذ مجوز شعر و ترانه گاهی ماه ها در انتظار بودند اما سامانه ما بروز شده است و حداکثر بیشتر از یک هفته معطل نمی شوند.

در ادامه شاهین فرهت دبیر جشنواره گفت: امسال یک هیئت انتخاب تخصصی داشتیم و تمام کارهازیر نظر این اساتید گذشت،حتی ما چند هنرمند از سایر رشته های هنر مثل درام ،شعر ،نقاشی حتی گروه هایی که دعوت کرده بودیم، کارهای آنها مورد تایید قرار گرفت بنابراین سعی کردیم حق کسی ضایع نشود.

وی اعلام نمود: از لحاظ هنرمندان بنام خارجی شاهد حضور بیشتر آنها بودیم.سال گذشته تم آهنگساز ایرانی بود که از نسل های مختلف اجراشد و امسال تصانیف قدیمی تا به امروز اجرا شود .گوناگونی محور اصلی این جشنواره شامل نوع کلاسیک ،ردیف دستگاهی ایران ،نواحی،پاپ و... است.

فرهت اظهار کرد: انتخاب گروه های خارجی از کشور فرانسه ،ایتالیا ،اتریش و کشورهای آسیا حضور بودند.

دبیر جشنواره درباره فعالیت اخیر خود گفت: امسال سمفونی شماره 20 را تمام کردم که البته هنوز ضبط نشده است البته امسال اجرای درباره کارهای خودم نداشتم.

گفتنی است برنامه سپهر آوا به تهیه کنندگی وکارگردانی مهدی امامی، کاری از معاونت فضای مجازی رسانه ملی و 30 دقیقه بامداد از شبکه سپهر پخش می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 836

به "6 هزار ترانه در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت شد ، ترانه ها از لحاظ کیفی سطح پایینی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 هزار ترانه در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت شد ، ترانه ها از لحاظ کیفی سطح پایینی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید