7 نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن

به گزارش آخرین خبر، آماده کردن نوزاد برای واکسن از کارهایی است که والدین باید قبل از تزریق واکسن انجام دهند. اقداماتی چون گفتن حقیقت به کودک اما نه با جزئیات، استفاده از روش هایی جهت کاهش درد قبل از واکسن، صحبت با پزشک درباره حالات کودک در زمان تزریق واکسن و جایزه خریدن برای کودک می تواند کودک را برای تزریق واکسن آماده کند.

7 نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن

آیا کودک شما از زدن واکسن می ترسد؟ بهتر است قبل از اینکه به مطب دکتر برای تزریق واکسن مراجعه کنید، اضطراب و استرس کودک خود را کاهش دهید.

واکسیناسیون به محافظت از بچه ها در برابر بیماری های مختلف یاری می نماید، اما آیا آن ها، هنگام تزریق دچار درد و یا ایجاد عوارض جانبی واکسن می شوند. جای تعجب ندارد که بچه ها از تزریق واکسن ترس داشته باشند، ولی کودک باید واکسن را در تمام مرحله ها دریافت کند، زیرا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را در آینده کاهش می دهد. در حقیقت، بسیاری از بچه ها زیر 4 سال، بیش از 20 واکسن را دریافت می نمایند. در ادامه 7 نکته به منظور آماده کردن نوزاد برای واکسن آورده شده است که شما می توانید قبل از رفتن به مطب این نکات را رعایت کنید.

نکته شماره 1: بهتر است حقیقت را بگویید.

در صورتی که کودک از شما می پرسد که آیا قصد دارید به من واکسن بزنید، حقیقت را به او بگویید و واکسن زدن او را انکار نکنید.

مارگارت فیشر؛ رئیس بخش بیماری های عفونی آموزشگاه پزشکی بچه ها آمریکا می گوید: با کودک خود صحبت کنید و او را آگاه کنید که این واکسن در آینده، او را از بسیاری بیماری ها محافظت می نماید و شما اصلاً نمی خواهید او را مجازات کنید. اما اگر به کودک خود دروغ بگویید، کودک دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد. صادقانه به کودک خود بگویید تزریق واکسن فقط برای چند دقیقه به او آسیب می زند. گفتن حقیقت باعث می گردد، قبل از اینکه کودک را به مطب ببرید، اضطراب کودک کم و چهره او شاد و آرام گردد.

نکته شماره 2: همه چیز را برای کودک آشکار نکنید.

یکی از روش های آماده کردن نوزاد برای واکسن، این است که قبل از اینکه به مطب پزشک بروید، با اینکه باید حقیقت را به کودک بگویید ولی اطلاعات زیادی در اختیار کودک خود قرار ندهید. آری براون، مشاور والدین و نویسنده، در این مورد توضیح می دهد: در صورتی که شما یک هفته زودتر، تزریق واکسن را به کودک خود بگویید، تا روز تزریق واکسن، کودک دچار اضطراب و دلهره می گردد.

اگر کودک در خصوص تزریق واکسن اطلاعاتی ندارد، شما باید او را از این مسئله آگاه کنید. می توانید به کودک خود بگویید که، عزیزم این امکان وجود دارد که در چند روز آینده احتیاج به دریافت واکسن داشته باشی. اما دکتر برآن پیشنهاد می نماید؛ بهتر است همواره مسئله را به صورت مبهم برای کودک خود توضیح دهید. زیرا مبهم بودن مسئله باعث آماده کردن کودک برای واکسن می گردد و اضطراب و دلهره کودک را از بین می برد. اگر در خصوص تزریق واکسن بسیار زیاد صحبت کنید، اضطراب کودک تشدید خواهد شد.

نکته شماره 3: دردهای ناشی از واکسن را کم کنید.

از دیگر روش های آماده کردن نوزاد برای واکسن، استفاده از روش هایی برای کاهش درد واکسن است. بعضی از کارشناسان توصیه می نمایند که کرم بیهوشی حدود 20 دقیقه قبل از تزریق واکسن، باعث بی حسی موضعی در قسمت تزریق واکسن می گردد. بهتر است در خصوص انتخاب مارک کرم بیهوشی، با دکتر خود مشورت کنید. توصیه می گردد که در طول واکسیناسیون، لبخند بر چهره داشته باشید، با کودک صحبت کنید، با او بازی کنید و کار هایی که کودک دوست دارد را انجام دهید.

نکته شماره 4: در صورت حمله و تشنج در زمان تزریق واکسن، پزشک را آگاه کنید.

در صورتی که فرزند شما دچار حمله و تشنج می گردد این مسئله را با پزشک حتماً در میان بگذارید. دکتر برآون توصیه می نماید بعضی اوقات بچه ها به تزریق واکسن واکنش نشان می دهند و والدین با اینکه از این موضوع آگاهی دارند، اما به پزشک نمی گویند. بدانید در صورتی که کودک به تزریق واکسن واکنش نشان می دهد بهتر است تزریق واکسن انجام نگیرد.

در صورتی که کودک شما سالم است، بهتر است اتاق را در اختیار پرستاران قرار دهید تا کار خود را به خوبی انجام دهند یا در گوشه ای از اتاق بایستید و از دور نظاره گر کودک خود باشید. انجام این کار باعث می گردد فرآیند تزریق بسیار سریعتر انجام گردد.

نکته شماره 5: بعد از تزریق واکسن، به کودک فرصت دهید.

یک روش دیگر جهت آماده کردن نوزاد برای واکسن، فرصت دادن به کودک بعد از تزریق واکسن است. بهتر است پس از واکسیناسیون، کودک چند دقیقه بر روی تخت بخوابد تا اطمینان حاصل گردد که او سرگیجه ندارد و در تندرستی کامل است. (مشاهده شده است اگر کودک سریعاً از روی تخت بلند گردد ممکن است دچار سرگیجه گردد). سپس محل تزریق را در صورتی که کودک درد داشته باشد، به آرامی ماساژ دهید یا می توانید یک بسته یخ برای حدود 10 دقیقه روی محل تزریق بگذارید و تورم را کاهش دهید. اگرچه بسیاری از پزشکان توصیه می نمایند که قبل از تزریق واکسن، برای درد بچه ها آمادگی داشته باشید. بعضی معتقدند که در صورت ناراحتی برای کاهش درد واکسن می توانید از استامینوفن بهره ببرید. همواره با متخصص اطفال مشورت کنید تا مطمئن شوید که چه چیزی برای کودک شما بهتر است.

نکته شماره 6: برای کودک خود جایزه در نظر بگیرید.

روش دیگر آماده کردن نوزاد برای واکسن، جایزه است. گاهی اوقات حتی یک انگیزه کوچک (مانند یک آب نبات چوبی یا یک اسباب بازی) می تواند به کاهش درد یاری کند. در هنگام تزریق واکسن، کودک را به شجاع بودن تشویق کنید. از طرف دیگر می توانید کودک خود را بعد از تزریق واکسن با خرید یک بستنی مسرور کنید.

نکته شماره 7: احتمال اثرات جانبی ناشی از واکسن را در نظر داشته باشید.

هنگامی که کودک شما واکسن دریافت می نماید، از پزشک در خصوص اثرات جانبی واکسن آگاه شوید. بعد از تزریق واکسن ممکن است واکنش هایی مانند تب نوزاد بعد از واکسن، سردرد، خستگی و ضعف کودک مشاهده گردد. در صورتی که به نظر می رسد کودک شما یکی از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند واکنش آلرژیک، تشنج، کاهش هوش و یا مشکل تنفس را دارد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: جدول برنامه واکسیناسیون کشوری نوزادان و بچه ها (جدید)

برگرفته از: parents

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1494

به "7 نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید