آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست

به گزارش آخرین خبر، رئیس جمهور با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست، گفت: سه کشور اروپایی بفهمند که آژانس یک نهاد فنی است و اجازه دهند به کار فنی خود ادامه داده تا به این ترتیب توافق خوب اخیر ایران و آژانس نیز تداوم یابد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست

حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت کشور گفت: علاقه مند بودیم با آژانس همکاری کنیم و در این دوره همکاری بسیار خوبی را هم با هم داشتیم که در گزارش های آژانس بر آن ها تاکید شده است، اما به برخی ها که فکرشان برای حرکت های درست کار نمی کند و متاسفانه از کشور های اروپایی هم هستند نصیحت می کنم این کار را نکنند و اجازه ندهند روابط بسیار خوبی و محبت آمیز ایران و آژانس تخریب شود.

روحانی گفت: فعالیت های هسته ای ما مثل همیشه صددرصد صلح آمیز است و آژانس نظارت خودش را انجام می دهد و البته اگر این نظارت با دلخواه آژانس فاصله دارد، مقصر آن آمریکا و تحریم های این کشور علیه ایران است. اگر این تحریم ها رفع شود روابط با آژانس گرمتر می شود و بازرسان آن می توانند در چارچوب قانون بازرسی های مدنظر خود را انجام دهند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه 3 سال تمام در برابر تخلف ها و اقدامات تروریستی دولت قبلی آمریکا، مقاومت و صبر کردیم، گفت: ملت ایران در برابر اقدامات غیرقانونی و تحریم های ظالمانه دولت قبلی آمریکا مقاومت و ایستادگی کرد و شما حتی در دوران کرونا هم به وظایف انسانی خود عمل نکردید و دولت قبلی آمریکا بخاطر این رفتار خود باید در تاریخ شرمنده ملت ایران باشد.

روحانی با بیان اینکه اگر دولت جدید آمریکا بخواهد اشتباهات دولت قبلی را جبران کند، راه را پیش روی او باز گذاشته ایم، گفت: برخی دوستان می گفتند آمریکا ابتدا باید خسارت هایی را که به ملت ایران زده، جبران کند، البته آمریکا بیش از 200 میلیارد دلار به ایران خسارت زده است، اما گفتیم فعلاً مطالبه خسارت را برای مرحله بعدی می گذاریم، ابتدا با لغو تحریم و عمل به تعهدات حسن نیت خود را نشان دهند.

رئیس جمهور با بیان این جمله که بوی کباب نمی آید، خر داغ می کنند، گفت: برخی فکر می کنند، می توانند در شرایط جدید چیزی به برجام اضافه کنند، اما باید بدانند که برجام کم و زیاد نمی شود، یک متن ثابت است و تمام شده است، مذاکره جدیدی در قالب برجام نخواهیم داشت و برجام در همان چارچوب مورد توافق، پیش روی ماست.

روحانی شرح داد: آن ها که می خواهند مسایل را از طریق دیپلماسی حل کنند باید بدانند که راه آن برداشتن تحریم است، آنچه مانع دیپلماسی است، تحریم شماست، وقت را تلف نکنید. اتلاف وقت و امروز و فردا کردن به نفع هیچ کس نخواهد بود، اگر وقت تلف شود و فرصت از دست برود، مسئول مستقیم آن آمریکا خواهد بود.

رئیس جمهور شرح داد: ایران اعلام کرده که اگر تحریم لغو شود، بلافاصله به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

روحانی در آغاز سخنان خود در آیین افتتاح طرح های ملی مدیریت شهری در سراسر کشور، افتتاح بیش از 10 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در حوزه مدیریت شهری را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: شهر های بزرگ با تراکم بالای جمعیت به اقدامات و کار های زیادی نیاز دارد. حمل و نقل روان، محیط زیست سالم و خدمات شهری مناسب می تواند حرکت و گام خوبی برای تأمین رفاه مردم باشد.

رئیس جمهور با اشاره به قرار داشتن در هفته نیکوکاری، گفت: هر کار خیر و ماندگاری برای رفاه و آسایش مردم انجام دهیم ارزشمند و قابل تقدیر است.

روحانی با تأکید بر ضرورت انجام کار ها به صورت اصولی و زیربنایی، گفت: طراحی و مهندسی ساخت شهر اصفهان به عنوان یک نمونه خوب از کار ماندگار که قرن ها از آن گذشته باید الگوی ما باشد. میدانی در اصفهان ساخته شده که بعد از صد ها سال هنوز بزرگترین میدان شهر های کشور است.

رئیس جمهور با اشاره به اظهارات نخست وزیر سابق مالزی در تمجید از شهر اصفهان، گفت: شهر پتروجایا در مالزی با اقتباس از اصفهان ساخته شده است.

روحانی با بیان اینکه کار اصولی، مهندسی، دقیق و فکورانه، ماندگار خواهد بود، گفت: متأسفانه این روز ها شاهد ساخت شهر های جدید هستیم که این موارد رعایت نمی شود و ساختمان های بلند و بی قواره ای ساخته می شود که هدف آن فقط کسب درآمد است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سال های اخیر کار های بسیار ارزشمندی در حوزه خدمات شهری اجرا شده. از مترو به عنوان یکی از این اقدامات بسیار مفید برای رفاه مردم نام برد و گفت: مترو در روز صلح یک نعمت است و خدای ناکرده در زمان بروز جنگ هم می تواند به عنوان پناهگاه امن مورد استفاده قرار گیرد.

روحانی همچنین به اقدامات اجرا شده در زمینه آب و فاضلاب و تأمین آب آشامیدنی سالم برای مردم اشاره کرد و گفت: در سال 93 روز هایی بود که نگران بودیم آب تهران قطع شود، اما خوشبختانه امروز کار های بسیار بزرگی اجرا شده و مردم با آرامش بیشتری می توانند زندگی کنند و مسئولان شهری و شورای شهر و همه دست اندرکاران تلاش می کنند که مردم زندگی بهتری داشته باشند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، گفت: باید تا آنجا که می توانیم شهر ها را با درخت و توسعه فضای سبز زینت دهیم، این کار می تواند مانع از تخریب جنگل ها شده و نیازمندی ها به چوب را تأمین کند.

روحانی در پایان با بیان اینکه امروز روز خوب و بانشاطی بود که در شهر های مختلف حرکت بسیار خوبی برای آبادانی کشور انجام گرفته است، از همه مهندسین، کارگران، شهرداری ها، وزارت کشور و همه مسئولین حوزه شهری برای تلاش در راستا آبادانی کشور تشکر کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1610

به "آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید