ابداع روشی ارزان برای شارژ ماسک های N95

به گزارش آخرین خبر، محققی از موسسه علوم صنعتی توکیو روشی جدید برای شارژ مجدد ماسک N95 به منظور استفاده مجدد از آن شرح داده است. با قرار دادن این ماسک در معرض 100 کیلووات بار الکتریکی به مدت سه دقیقه پس از شستشو با آب داغ و یا قرار دادن در دستگاه ضدعفونی کننده اتوکلاو(Autoclave) این ماسک بار الکتریکی ساکن خود را مجددا بدست می آورد و در نتیجه با این روش می توان به تقاضای زیاد برای تجهیزات حفاظتی که از انتشار کووید-19 جلوگیری می کنند پاسخ داد.

ابداع روشی ارزان برای شارژ ماسک های N95

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، در طول این همه گیری وجود ماسک های N95 برای کادر درمان و کسانی که در خط مقدم مبارزه با بیماری هستند ضروری است. این ماسک ها N95 نامیده می شوند زیرا می توانند از ورود 95 درصد از اجزای ویروس که در هوا معلق هستند جلوگیری کنند. حتی اگر منافذ ماسک 10 برابر بزرگ تر از اجزای ویروس باشد.

نکته جالب توجه این ماسک ها این است که آنها از الیاف پلی پروپلین الکتروپان(electrospun polypropylene fibers) ساخته شده اند. این الیاف یک بار الکتریکی ساکن را در خود حفظ می کنند که می تواند ذرات معلق در هوا را جذب و به دام بیندازد. با این حال این بار الکتریکی ساکن در مقابل روش های ضدعفونی معمول مانند شستشو با آب گرم و یا قرار دادن در دستگاه اتوکلاو دوام نمی آورد و حتی رطوبت ایجاد شده توسط تنفس نیز می تواند اثر جاذبه آن را از بین ببرد. در نتیجه این ماسک ها اغلب پس از یک بار استفاده، بار الکتریکی خود را از دست داده و بی مصرف می شوند که این موضوع باعث ایجاد فاصله بین عرضه و تقاضا خواهد شد.

اما اکنون محققی در دانشگاه توکیو نشان داده که این ماسک های ضدعفونی شده می توانند با استفاده از مولد واندوگراف دوباره شارژ شوند و مورد استفاده مجدد قرار گیرند. این دستگاه که برای بسیاری از بازدیدکنندگان موزه های علمی آشناست، با استفاده از یک تسمهٔ متحرک بین دو فلز هادی، ولتاژ بالایی ایجاد می کند.

کائوری سوگی هارا(Kaori Sugihara) نویسنده این مقاله می گوید: ایجاد ولتاژ بالا توسط مولد واندوگراف از سایر روش ها بسیار سریع تر است. برای شارژ کردن ماسکی که از پیش ضدعفونی شده کافیست ماسک را روی گوی بزرگ تر واندوگراف قرار داده و گوی کوچک تر را برای مدت زمان سه دقیقه در فاصله چندسانتی متری آن قرار دهیم.

ماسک شارژ شده مورد آزمایش قرار گرفته است و نتایج حاکی از آن است که این ماسک عملکردی مشابه یک ماسک نو در تصفیه کردن هوا دارد.

سوگی هارا می گوید: امیدواریم این روش باعث دسترسی بیشتر افراد به ماسک N95 شود زیرا این ماسک بهترین راه جلوگیری از انتشار و انتقال ویروس هستند. از آنجایی که مولد واندوگراف بسیار ارزانتر و بی خطرتر از سایر منابع تولید کننده ولتاژ بالای الکتریکی است، این روش می تواند در بیمارستان ها و سایر مکان هایی که نیازمند استفاده از ماسک N95 هستند مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1463

به "ابداع روشی ارزان برای شارژ ماسک های N95" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روشی ارزان برای شارژ ماسک های N95"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید