اجرای حداکثری طرح های جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفتخیز جنوب

به گزارش آخرین خبر، ‫شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همسو با طرح خاموشی مشعل های گازسوز (فلر) در همکاری با شرکت های بخش خصوصی، روزانه افزون بر 672 میلیون فوت مکعب گاز را جمع آوری می کند. ‬

اجرای حداکثری طرح های جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفتخیز جنوب

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، محمدرضا نادری، رئیس بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس ئی) این شرکت گفت: در انجام طرح های زیست محیطی برای حفاظت از اکوسیستم آب، خاک و هوا، در چند سال اخیر ورود بخش خصوصی به موضوع طرح خاموشی مشعل ها در دستور کار قرار گرفته و در این ارتباط پروژه های متعددی تعریف و اجرا شده است که از جمله آنها می توان به طرح جمع آوری روزانه 35.5 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت در واحد بهره برداری پارسی کلاستر، روزانه 22 میلیون فوت مکعب در واحد مارون و روزانه 12 میلیون فوت مکعب در مارون-3 اشاره کرد؛ این حالی است که پروژه جمع آوری روزانه 10 میلیون فوت مکعب گازهای مشعل واحد بهره برداری منصوری نیز در روزهای آینده اجرایی می شود.

وی اظهار کرد: از پروژه های مهم دیگری که در طرح خاموشی مشعل ها مورد اهتمام واقع شده و ازسوی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در مرحله اجراست، جمع آوری روزانه 593 میلیون فوت مکعب گاز از واحدهای آغاجاری و گچساران برای تأمین بخشی از خوراک پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس است و پتروشیمی مارون نیز اجرای پروژه جمع آوری روزانه 249 میلیون فوت مکعب گاز را پیگیری می کند.

رئیس اچ اس ئی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: این شرکت تلاش کرده است در تحقق وظایف خود در زمینه حفاظت محیط زیست در بخش های مختلف آب، خاک و هوا، طرح مشعل های بدون دود را با انجام پروژه بهسازی مشعل ها دنبال کند.

پایان نفت سوزی

نادری با اشاره به اینکه امسال میانگین 85 درصد گازهای همراه در سطح مناطق نفت خیز جنوب جمع آوری و از آن استفاده بهینه شده است، اظهار کرد: هنگام تعمیر چاه ها همواره به اجبار مقداری نفت به گودال های سوخت انتقال و نفت سوزی انجام شد که تبعات زیست محیطی به همراه داشت، اما در بیش از یک دهه گذشته با طراحی و ساخت دستگاه های فرآورش سیار نفت (MOT) و تفکیک گر سیار (MOS) در عمل بحث نفت سوزی منتفی شده است و نفت جریانی هنگام تعمیر چاه ها جمع آوری می شود و پس از فرآورش به مبادی مصرف انتقال می یابد.

وی گفت: در زمینه جمع آوری پساب های واحدهای نمک زدایی نیز که در گذشته به حوضچه ها انتقال می یافت، سال هاست با حفر چاه های دفعی و تزریق پساب به عمق زمین این مورد نیز برطرف و خیلی از حوضچه های سابق به فضای سبز تبدیل شده است. در بحث پسماندها به ویژه کنده های حفاری نیز تمهیداتی اندیشیده شده که این کنده ها دفن و فرآیند استفاده از آنها به روش های علمی انجام می شود.

سهم 40 درصدی فضای مشجر از مساحت تاسیسات

رئیس اچ اس ئی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شرح داد: در حالی که استاندارد فضای سبز ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست 10 درصد مساحت تأسیسات است در این شرکت 40 درصد یعنی چهار برابر مقدار معمول فضای مشجر داریم که در تلطیف هوا، کاهش آلاینده ها، ایجاد اکسیژن و زیبایی محیط بسیار با اهمیت است.

وی همیاری با شهرداری اهواز درباره دفن بهداشتی زباله ها با اختصاص خودرو ازسوی این شرکت را همسو با مسئولیت های اجتماعی در زمینه حفاظت از محیط زیست عنوان نمود و یادآور شد: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اداره کل محیط زیست استان خوزستان و سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه پایش روزانه هوا همکاری مؤثر و مستمر دارد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1499

به "اجرای حداکثری طرح های جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفتخیز جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای حداکثری طرح های جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفتخیز جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید