افزایش سهم فناوری در حوزه گیاهان دارویی، توسعه کشت گیاهان کم آب

به گزارش آخرین خبر، دکتر محمد حسن عصاره در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه سند ملی گیاهان دارویی در سال 92 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، اظهار کرد: در راستای اجرایی سازی وظایف ستاد، در این سند تا کنون طرح ها و راهبردهای مختلفی تدوین و اجرایی شده است.

افزایش سهم فناوری در حوزه گیاهان دارویی، توسعه کشت گیاهان کم آب

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: طی یکسال اخیر از تجاری سازی طرح هایی همچون فراوری داروهای گیاهی مورد استفاده در دام و طیور، فرآورده های طبیعی حمایت شده که شامل 8 پروژه می شوند.

وی با اشاره به حوزه های این 8 پروژه اضافه کرد: فراوری دارو و پماد، تجاری سازی خطوط فراوری عصاره و اسانس های استاندارد با ارزش بالای مالی، فراوری و توسعه زالوی طبی و بهداشتی، بهینه سازی خط فراوری زرشک و عناب به وسیله استقرار سیستم های خشک کن مدرن و فراوری زرشک سالم با کیفیت بالا و یکدست، استخراج و خالص سازی کروسین زعفران از جمله حوزه های این 8 پروژه هستند.

عصاره گفت: این پروژه ها در دست اجرا و آماده بهره برداری هستند.

اقدامات دیگر در راستای توسعه حوزه گیاهان دارویی بر پایه فناوری

وی با اشاره به اقدامات دیگر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی اضافه کرد: در راهبرد حمایت از توسعه دانش و پیشرفت فناورانه و نوآورانه در جهت تجاری سازی ایده و دانش به تدوین دارونامه داروها و فرآورده های سنتی ایران، فارماکوپه گیاهان دارویی بومی ایران، بانک اطلاعات گیاهان دارویی، وب سایت، چاپ و انتشار کتب علمی و متون طب سنتی ایرانی (طب ایرانی)، اطلس کاربردی میراث مکتوب و معنوی پزشکی اسلام در ایران، توسعه دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران از اقدامات ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی بوده است.

به گفته وی، همچنین ایجاد سامانه هوشمند مدیریت پژوهش های بالینی و درج اطلاعات بیش از 650 قلم داروی طب ایرانی در یک سامانه از دیگر اقدامات در سال 99 بوده است.

وی با اشاره به سایر اقدامات مورد پیگیری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی طی یک سال اخیر گفت: اجرایی شدن طرح ملی فراوری گیاهان دارویی مبتنی بر قرارداد، اولویت بندی کشت گیاهان دارویی در کشور، طرح توسعه گیاهان دارویی حوضه دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، از اقدامات دیگر ستاد گیاهان دارویی بوده که از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: همچنین کشت و توسعه گیاهان دارویی در 3000 هکتار در دشت سیستان به منظور افزایش بهره وری و استفاده بهینه از آب موجود در منطقه سیستان، ایجاد باغ الگویی گیاهان دارویی گرراستای و فراوری نهاده های تکثیری در استان سیستان و بلوچستان، حمایت از بیمه پذیری گیاهان دارویی زعفران، زیره سبز و گل محمدی، تقویت و توسعه بانک ژن انواع گونه های گیاهان دارویی انحصاری یا در حال انقراض، نهایی سازی 20 طرح توسعه مکانیزاسیون گیاهان دارویی از اقدامات ستاد طی یک سال اخیر بوده است.

وی اضافه کرد: ادامه توسعه و احیای باغ های گیاه شناسی به عنوان مکان هایی جهت حفظ و نگهداری ژرم پلاسم هایی با ارزش در 21 استان کشور، برنامه های فراوری طبقات بذری، اندام های تکثیری و هسته های اولیه رویشی در گیاهان دارویی و صنعتی، پیگیری ورود بخش خصوصی به عرصه فراوری بذر گواهی شده گیاهان دارویی و ایجاد زیربناهای لازم برای فراوری بذر و اندام های رویشی استاندارد گیاهان دارویی و گسترش صنعت فراوری بذر احتیاج دیگر فعالیت های ستاد طی یک سال اخیر بوده که در حال اجرایی شدن هستند.

دبیر ستاد گیاهان دارویی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر نیز این ستاد، مشخص اولویت های استاندارد سازی با همکاری سازمان غذا و دارو براساس احتیاجهای صنعت گیاهان دارویی کشور در تأمین و تهیه فرآورده های اولیه گیاهی، توسعه کشت گیاهان صنعتی در منطقه قلعه گنج استان کرمان با خرید تضمینی محصولات فراوری شده، توسعه کشت گیاهان دارویی با تغییر الگوی کشت با تاکید بر گیاهان دارویی کم آبخواه را در یکسال گذشته در دستور کار خود قرار داد.

وی گفت: برای افزایش سهم فناوری این حوزه در رشد اقتصاد داخلی باید تمامی ظرفیت های این صنعت، از جنبه های مختلف مالی و اجتماعی، زنجیره ارزش، ارزش صادراتی، نقش آن در ارتقا سلامت جامعه، ایجاد اشتغال و میزان یاری به توسعه پایدار کشور مورد توجه برنامه ریزان و مجریان ذیربط قرار گیرد.

عصاره تاکید نمود: همچنین باید جریان سازی برای تسهیل سیر تکامل شرکت ها انجام گردد. در حال حاضر برنامه های خوبی برای شرکت های دارای فناوری پیشرفته وجود دارد و باید این برنامه ها برای شرکت های دارای سطح فناوری حد واسط و سطح فناوری پایین تعمیم داده گردد، زیرا این شرکت ها با حمایت می توانند راستا رشد را به خوبی طی نمایند و در راستا پیشرفت قرار گیرند تا به رشد مالی مطلوب برسند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1600

به "افزایش سهم فناوری در حوزه گیاهان دارویی، توسعه کشت گیاهان کم آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سهم فناوری در حوزه گیاهان دارویی، توسعه کشت گیاهان کم آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید