جزییات ذخایر دارویی ایران در تحریم

به گزارش آخرین خبر، رییس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح وضعیت بازار دارویی کشور بعد از اعمال تحریم ها از سوی آمریکا، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی حوزه دارو در نقل و انتقال پول و کالا است.

جزییات ذخایر دارویی ایران در تحریم

دکتر غلامرضا اصغری در گفت وگو با آخرین خبر، درباره وضعیت بازار دارویی کشور با توجه به تحریم های آمریکایی، گفت: با توجه به این که از قبل آگاه بودیم که تحریم ها ایجاد شده و تشدید می گردد، پیش بینی های لازم انجام شد تا ذخایر کافی از داروهای مورد احتیاج و به ویژه مواد اولیه دارویی تامین گردد. به همین دلیلی نگرانی از بابت تامین دارو در بازار وجود ندارد.

چالش نقل و انتقال پول دارو

وی اضافه نمود: در حال حاضر آمریکایی ها ادعا می نمایند که دارو و مواد غذایی در لیست تحریم قرار ندارد و این به مفهوم آن است که شرکت هایی که فروشنده دارو به ایران بوده اند، همچنان می توانند با ایران معامله نمایند؛ این چیزی است که اعلام شده است، اما مشکل اصلی در نقل و انتقال پول و کالا است که به دلیل شرایط جدید تحریم ها مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده که البته برای آنها راه چاره هایی پیدا کردیم و نقل و انتقال پول و کالا می تواند به وسیله مکانیسم هایی اتفاق بیفتد. البته برای این کار هزینه هایی هم به کشور تحمیل می گردد.

ذخایر دارویی در کشور چقدر است؟

اصغری با بیان اینکه در حال حاضر میزان ذخایر ما در حوزه دارو و مواد اولیه بین شش ماه تا دو سال است، اضافه نمود: بنابراین حداقل شش ماه فرصت داریم تا به وسیله مکانیسم های اشاره شده، دارو و مواد اولیه را تامین کنیم، اما به هر حال این کار با زحمت بیشتری انجام می گردد. در عین حال تمام کوشش ما این است که هیچ فشاری به بیماران منتقل نگردد. البته هزینه هایی برای انتقال پول و کالا به کشور تحمیل می گردد.

خاتمه 500 میلیون یوروی دارو چه شد؟

رییس سازمان غذا و دارو درباره زمان تخصیص 500 میلیون یورویی که قرار است از صندوق توسعه ملی به حوزه دارویی اختصاص یابد، گفت: هنوز این موضوع عملیاتی نشده و سازمان برنامه و صندوق توسعه ملی که این پول را تامین می نماید، در حال مذاکره هستند؛ چراکه این پول به عنوان قرض داده می گردد و باید آنالیز گردد که با چه مکانیسمی می توان بازپرداختش را انجام داد. درباره 200 میلیون دلاری هم که درخواست کردیم از محل حمایت از فراوری نهاده های کالاهای اساسی در داخل کشور، به حوزه دارو اختصاص دهند، هنوز چیزی به ما منعکس نشده است.

اصغری با بیان اینکه میزان کمبودهای دارویی کشور طبیعی و مانند سال گذشته است، گفت: البته در حوزه غذا وضعیت خیلی بهتر است. زیرا عمده ذخایر غذایی کشور و مواد مورد احتیاج صنعت غذایی تامین شده است. همچنین فراوریات مان هم مانند گذشته انجام می گردد. تنها مشکل در صنعت غذایی بحث افزایش قیمت هاست که آن هم در حوزه مسئولیت وزارت صنعت است.

شرط وزارت بهداشت برای صادرات دارو

وی در پاسخ به سوالی درباره صادرات داروهای داخلی، گفت: به طور کلی اولویت ما تأمین بازار دارویی داخلی است. بر این اساس داروهای داخلی اجازه صادرات ندارند، مگر اینکه سازمان غذا و دارو تایید کند و ما مطمئن باشیم که این دارو می تواند به طور دائم بازار داخلی را تامین کند. بنابراین اگر مازاد بر احتیاج کشور دارو فراوری نمایند اجازه صادرات می دهیم.

اصغری از افتتاح یک خط فراوری داروهای های تک و سرطان در پنجم آذر ماه سال جاری اطلاع داد و گفت: در پنجم آذرماه خط فراوری دارویی با ظرفیت وسیعی در صنعت دارویی افتتاح می گردد که جهش بزرگی در فراوری داروهای مورد احتیاج کشور است. بر این اساس شرکت دارویی اکتوور خط فراوری داروهای ضدسرطان و های تک را ایجاد می نماید که ظرفیتی مازاد بر احتیاج کشور را فراوری خواهد نمود. در این خصوص نگاه صادراتی داریم و سرمایه گذاری آن بالغ بر 100 میلیون دلار و با مشارکت اسپانیا و یک کمپانی هندی است. بر این اساس تحریم هم برایشان مسئله ای ایجاد نمی نماید؛ چرا که خودشان مواد اولیه را تامین می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 43

به "جزییات ذخایر دارویی ایران در تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات ذخایر دارویی ایران در تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید