داستان عجیب یک ترور؛ برادر کیم جونگ اون چگونه کشته شد؟

به گزارش آخرین خبر، استفان سیلور* منتقد سینمایی اندیشکده نشنال اینترست، در گزارشی، به فیلم مستند عوامل ترور به کارگردانی رایان وایت پرداخته که سعی دارد از جنبه های مختلف، در خصوص حادثه ترور کیم جونگ نام برادر رهبر کره شمالی، مطلع بخشی کند. وی این فیلم را روایتگر داستانی عجیب می داند که می تواند برای مخاطبان بین المللی نیز عمیقا جالب باشد. او در این رابطه می نویسد:

داستان عجیب یک ترور؛ برادر کیم جونگ اون چگونه کشته شد؟

حادثه ترور کیم جونگ نام برادر رهبر کره شمالی را بایستی یکی از عجیب ترین حوادث بین المللی دنیا در قرن بیست و یکم دانست: در 13 فوریه سال 2017، کیم جونگ نام، برادر عظیم ناتنی رهبر کره شمالی که در تبعید به سر می بُرد، در فرودگاه کوالالامپور مالزی، ترور شد. این قتل با استفاده از گاز اعصاب (وی ایکس) انجام شد و کل فرایندِ آن نیز توسط دوربین های مداربسته ضبط شده است. بر اساس آنچه در تصاویر به ثبت رسیده، عوامل ترورِ کیم جونگ نام، دو زنِ جوان بوده اند.

به گزارش خبرنگاران، در این میان، یک نکته بسیار عجیب وجود دارد: این دو زن قسم خورده اند که روحشان هم خبر نداشته که در حال مشارکت در یک عملیات ترور هستند و فکر می نموده اند که در حال مشارکت در یک نمایشِ شوخی محبوب در شبکه یوتیوب هستند. با این حال، بسیاری بر این باورند که این دو زن، از جمله عوامل وابسته به رهبر کره شمالی بوده اند که عملیات ترور برادر ناتنی او را (که از نظر سن و سال، از وی عظیمتر بوده است) انجام داده اند.

درست به همین دلیل، به تازگی یک فیلم مستند جدید به نام عوامل ترور، که رایان وایت آن را کارگردانی نموده، به صورت مجازی اکران می گردد و توانسته توجه مخاطبان زیادی را نیز به خود جلب کند. این فیلم مستند، با وسواسی فراوان و شبیه به رویکرد یک روزنامه نگارِ دقیق، به آنالیز مساله ترور کیم جونگ نام می پردازد و در خصوص چند مساله کلیدی، دغدغه های جدی دارد: خودِ عملیات ترور، نزاع ها و درگیری های داخلی در کره شمالی برای کسب قدرت، و همچنین داستان مرتبط با آن دو زنِ جوانی که عوامل ترور هستند.

پوستر فیلم مستند عوامل ترور، ساخته یِ رایان وایت

در این فیلم مستند، بخش هایی از جلسات محاکمه دو مظنون زنِ ترور کیم جونگ نام، در قالب فایل های صوتی ارائه می گردد. هویت این دو زن، سیتی آسیه (تبعه اندونزی) و دون تی هونگ (تبعه ویتنام) هستند. در جریان فیلم عوامل ترور، مصاحبه هایی با وکلای افراد مذکور و همچنین بعضی روزنامه نگاران مشهور نیز انجام می گردد.

این دو زن به نام های سیتی آسیه (تبعه اندونزی) و دون تی هونگ (تبعه ویتنام)، متهمان اصلی در قضیه ترور کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور مالزی هستند.

کیم جونگ نام، نخستین فرزند کیم جونگ ایل رهبر اسبق کره شمالی بود. وی برادر عظیمتر رهبر کنونی کره شمالی است. چندین سال قبل این تصور وجود داشت که وی قرار است رهبر آینده کره شمالی باشد. با این حال، کیم جونگ نام در جریان یک حادثه سعی کرد تا با پاسپورت جعلی، از دیزنی لند در توکیوی ژاپن بازدید کند، امری که شرمندگی بین المللی برای کره شمالی به وجود آورد. این واقعه، به همراه حمایت های گاه و بیگاه وی از ضرورت ایجاد اصلاح در کره شمالی موجب شد تا او از صحنه قدرت در کره شمالی کنار زده گردد و به زندگی در تبعید تن دهد. کیم جون اون و کیم جونگ نام، علی رغم اینکه برادر بوده اند، بر اساس آنچه نشریه وال استریت ژورنال در سال 2017 منتشر نموده، هیچگاه با یکدیگر رو به رو نشده اند. گفته شده که این دو برادر، در دو محیط جداگانه رشد نموده اند.

عملیات ترور او که البته نخستین کوشش جهت ترور کیم جونگ نام نبوده، سبب شد تا روابط دیپلماتیک کره شمالی و مالزی، تا حد زیادی دچار تنش گردد. مالزی از معدود کشور هایی در دنیا است که با کره شمالی، روابط دیپلماتیک دارد. با این حال، تنش ها میان دو طرف، بعد ها و پس از انجام یک اقدام به مبادله زندانیان، تا حد زیادی فروکش کرد.

بسیاری بر این باورند که این دو زن، از جمله عوامل وابسته به رهبر کره شمالی بوده اند که عملیات ترور برادر ناتنی او را (که از نظر سن و سال، از وی عظیمتر بوده است) انجام داده اند

فیلم عوامل ترور که به تازگی در خصوص ترور کیم جونگ نام در حال پخش شدن است، جنبه های شگفت انگیزی از این رویداد را به تصویر می کشد. یک نظریه ای که در جریان این فیلم مطرح می گردد این است که چین احاطه زیادی بر کیم جونگ نام داشته و سعی داشته است که با حفظ وی، در صورت وقوع هرگونه اتفاقی برای کیم جونگ اون، به وسیله وی، در عرصه معادلات سیاسی کره شمالی، اعمال نفوذ کند. از سویی، با ذکر بعضی شواهد اینگونه ادعا می گردد که کیم جونگ نام، با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز همکاری های کاری داشته است. هر روایتی را که در نظر بگیریم، یک نکته مهم در این میان وجود دارد و آن هم این است که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، برادر ناتنی خود را به مثابه تهدیدی جدی برای خود ارزیابی می نموده است.

سازنده مستند عوامل ترور، رایان وایت، از جمله مستند سازان سرشناس بین المللی است که جدای از آثار مستند خود، آثار نمایشی زیادی را نیز فراوری نموده است. فیلم جدید وی یعنی عوامل ترور را می توان مستندی جذاب و جالب در خصوص یک داستان به شدت عجیب و مرموز ارزیابی کرد. این مستند سعی می نماید تا با استفاده از شواهد و مدارک گوناگون، جنبه های جدیدی از ترور کیم جونگ نام را آنالیز و در این زمینه، صحنه ای جدید را پیش روی مخاطبان خود قرار دهد.

*استفان سیلور، وی منتقد فیلم در اندیشکده نشنال اینترست است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1454

به "داستان عجیب یک ترور؛ برادر کیم جونگ اون چگونه کشته شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان عجیب یک ترور؛ برادر کیم جونگ اون چگونه کشته شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید