دانشگاه سه گوش اهواز

به گزارش آخرین خبر، شاید اهواز به داشتن کارون و پل هایش معروف باشد؛ اما ساختمان های قدیمی دارد که از یادگارهای آغاز دوره معاصر در اهواز هستند.

دانشگاه سه گوش اهواز

یکی از ساختمان های معروف اهواز دانشگاه سه گوش است که استادان و دانشجویان بسیاری روزهای جوانی را در آن جا گذرانده اند. این عمارت مثلثی شکل، سال ها شاهد رفت و آمد اهوازی ها بوده و خاطره ها از گذر زمان در دل دارد. با خبرنگاران همراه باشید و داستان دانشگاه سه گوش اهواز را بخوانید.

تاریخچه دانشگاه سه گوش

ساختمان سه گوش در سال 1308 به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد. سه سال بعد به مقر اداره حکومتی ولایت یا همان استانداری تبدیل شد. در سال 1321 که اهواز در جنگ دوم جهانی اشغال شد، عمارت سه گوش مقر ارتش متفقین بود. در 1330 مقر سازمان امریکای اصل چهار ترومن یا Point Four، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره کل دارایی خوزستان بود.

تا این که بالاخره در سال 1336 به مبلغ 2 میلیون و 200 هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری شد و برای مدت طولانی، دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور نام گرفت.

اما داستان به همین جا سرانجام نیافت. ساختمان سه گوش از سال 1345 تا 1350، محل دانش سرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه دانشگاه جندی شاپور، مرکز علمی و سمعی-بصری دانشگاه جندی شاپور و دانشکده علوم و سازمان مرکزی دانشگاه جندی شاپور بود.

سال 1350 بود که به دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه جندی شاپور تبدیل شد. دانشجویان ادبیات و زبان های خارجی در سال 1389 اثاث کشی کردند و از این ساختمان پرخاطره به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز رفتند. سه گوش اکنون در حال بازسازی است.

معماری

در دوره پهلوی اول، معماری فرانسوی به نام آندره گدار که بسیار علاقه مند به آثار معماری و تاریخی ایران بود، طرح ساختمان سه گوش را برای بانک ملی ارائه کرد. گدار که فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای پاریس در رشته معماری و باستان شناسی بود، ساختمان کتابخانه ملی ایران، کلاه فرنگی آرامگاه حافظ و چندین بنای معروف دیگر همچون ساختمان موزه ایران باستان را هم طراحی کرد. آنده گدار در آن زمان رئیس اداره باستان شناسی ایران بود. لازم به توضیح است که او موسس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

ویژگی ها

ساختمان سه گوش یا دانشکده ی ادبیات اهواز مساحتی حدود 3 هزار متر مربع دارد. در ساحل غربی کارون، روبه روی پل نادری و میدان مولوی قرار گرفته است. ویژگی شاخص آن، طراحی مثلثی شکل آن است که باعث شده به نام سه گوش معروف شود. مشخصه های معماری دوره پهلوی اول یعنی قوس های دایره ای شکل ایوان و رواق های حیاط مرکزی در این عمارت هم نمایان است. با این همه ساختمان سه گوش براساس معماری باشکوه دوره ساسانی، درکنار آجرکاری و کاشی کاری های دوره اسلامی ساخته شده است. طرح کاشی کاری ایوان، با آجر دقیقا تکرار شده و این آجرکاری از ویژگی های برجسته دانشگاه سه گوش به شمار می رود. این عمارت دو ورودی شمالی و جنوبی و حیاطی باصفا در بخش مرکزی دارد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری تاریخی در ایران خانه آندره گدار | معمار فرانسوی در تهران را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1357

به "دانشگاه سه گوش اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه سه گوش اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید