دستگاه های دولتی و اجرایی بزرگترین ملّاک هستند

به گزارش آخرین خبر، یک کارشناس بازار مسکن گفت: دستگاه های دولتی و اجرایی بزرگترین ملّاک هستند که بخش بزرگی از اراضی دولتی را احتکار نموده اند.

دستگاه های دولتی و اجرایی بزرگترین ملّاک هستند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در حالی که بعضی آمار ها از اختصاص سهم یک سومی کیک اقتصاد کشور به بخش مسکن (اعم از مستقیم و غیر مستقیم) حکایت دارد و بسته به شهر های کوچک و کلانشهرها، بین 30 تا 50 درصد سبد هزینه خانوار ها و حتی بالاتر از آن، به این بخش اختصاص دارد.

از سوی دیگر در یک دهه اخیر، 77 درصد تقاضای موجود در بخش مسکن، سرمایه ای بوده و تنها 23 درصد آن به خرید مصرفی تعلق داشته است. شاید این موضوع در بعضی کلانشهر ها و پایتخت، به بالای 85 و پایین تر از 15 درصد هم برسد.

همچنین امروز معاون مسکن وزارت راه از ابلاغ سهمیه وام های ساخت مسکن به همه بانک ها که معادل ساخت 1 میلیون و 200 هزار واحد است، خبر داده است. برنامه ای که از عزم دولت برای تقویت سمت عرضه مسکن خبر می دهد.

کارشناس مسکن: با اصلاح قانون پیش فروش می توان به خانه دار شدن مردم یاری کرد

در همین خصوص ابوالفضل نوروزی کارشناس بازار مسکن در یک برنامه زنده تلویزیونی اظهار کرد: یکی از حمایت های یکه در بخش برطرف موانع فراوری مسکن باید ایجاد گردد، برطرف موانع حقوقی فراوری مسکن است.

وی اضافه نمود: در حال حاضر اگر فردی بخواهد در حوزه انبوه سازی مسکن سرمایه گذاری کند، با مجوز های متعددی به عنوان موانع کسب و کار روبه رو می گردد؛ برای دریافت این مجوز ها بعضاً تا یک سال باید در انتظار بماند. این در حالی است که در بسیاری از کشور ها با مکانیزم پیش خرید و انباشت سرمایه های مردمی توانسته اند مشکل خرید مسکن را حل نمایند.

مدیرگروه اقتصاد و جامعه رادیو اقتصاد گفت: مکانیزم پیش خرید، سازوکاری است که بر اساس آن مردم می توانند بدون اینکه بهره های تورمی به منابع آن ها اصابت کند، می توانند خانه دار شوند. با حال فعالیت پیش خرید در ایران با مسائل متعددی روبه روست.

وی درباره شکاف عمیق قیمت ایجاد شده در بازار مسکن با قدرت خرید خانوار ها ادامه داد: در این زمینه باید با افزایش عرضه و فراوری مسکن، این شکاف را کمتر کرد. اما در بخش افزایش عرضه باید تسهیلات ساخت مسکن به صورت بهینه به سازندگان اختصاص داده گردد.

سهم بخش ساخت مسکن، معادل یک درصد کل تسهیلات بانکی در سال 99

نوروزی سهم وام های ساخت مسکن از کل تسهیلات بانکی در سال گذشته را یک درصد عنوان و اظهار کرد: وام های ساخت را باید به متقاضیان واقعی آن شامل خانه اولی ها و خانواده های فاقد مسکن پرداخت کرد.

پیش فروش مسکن به خانه دار شدن یاری می نماید

وی با تأکید بر لزوم اصلاح قانون پیش فروش مسکن و برطرف مشکل اسناد عادی و رسمی مسکن گفت: در این صورت می توان اعتماد عمومی به پیش فروش مسکن را جلب کرد.

کارشناس بازار مسکن درباره افزایش قیمت زمین و راه برطرف جلوگیری از این فرایند افزایشی گفت: تا زمانی که مشکل زمین حل نگردد، نمی توانیم مشکل مسکن را حل کنیم. تقریباً 50 درصد هزینه تمام شده بخش مسکن، هزینه اراضی آن است.

اراضی مسکونی دولتی از سوی دستگاه های اجرایی احتکار شده است

نوروزی با بیان اینکه مشکل عرضه زمین در کشور ما با دو اختلال جدی روبرو است، توضیح داد: اراضی دولتی به مردم عرضه نمی گردد؛ بیشتر زمین های دولتی توسط دستگاه های دولتی احتکار شده و بزرگترین زمین، دستگاه های دولتی هستند.

وی یادآور شد: افزایش عرضه زمین باعث کاهش قیمت مسکن می گردد، چون از یک سو تقاضا برای ساخت مسکن وجود دارد، ولی از سوی دیگر زمینی وجود ندارد.

کارشناس بازار مسکن درباره احتکار بخشی از اراضی مسکونی از سوی بخش های خصوصی گفت: می توان با افزایش مالیات بر زمین های بایر و مالیات بر افزایش ارزش زمین (عایدی سرمایه مستغلات) به افزایش عرضه اراضی احتکار شده از سوی بخش های خصوصی هم یاری کرد.

منبع: مهر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1713

به "دستگاه های دولتی و اجرایی بزرگترین ملّاک هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه های دولتی و اجرایی بزرگترین ملّاک هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید