دولت افغانستان: هشدار طالبان درباره اخلال انتخابات تبلیغات منفی است

گروه طالبان هشدار داده که روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مختل و نیروهای امنیتی و مراکز رای دهی را مورد حمله قرار خواهد داد. وزارت کشور افغانستان در واکنش به این هشدار می گوید که به هیچ تروریستی اجازه اخلال این روند را نمی دهد.

دولت افغانستان: هشدار طالبان درباره اخلال انتخابات تبلیغات منفی است

به گزارش ایسنا، گروه طالبان صبح امروز (پنج شنبه) با نشر بیانیه ای گفته مصمم است که روند انتخابات را مختل و مراکز رای دهی را مورد حمله قرار دهد.

در این بیانیه از انتخابات ریاست جمهوی پیش رو به عنوان پروسه آمریکایی یاد شده و آمده است که: این پروسه جعلی با هدف فریب دادن مردم، افتراق افگنی، برانگیختن تعصبات و اختلافات و تحقق اهداف اشغالگران به راه انداخته می شود.

همچنین این گروه از مردم افغانستان خواسته تا از رفتن به مراکز رای دهی خودداری کنند تا آسیب نبینند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در واکنش به هشدار گروه طالبان به بی بی سی گفت: گفته های طالبان تبلیغات منفی است. ما به هیچ تروریستی اجازه نمی دهیم که این پروسه تاریخی را مختل بسازد.

رحیمی تاکید کرد که حدود 72 هزار نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای تامین امنیت انتخابات پیش رو مامور شده اند.

سفارت بریتانیا در کابل نیز هشدار طالبان برای حمله به انتخابات روز شنبه افغانستان و اظهارات تهدید آمیز گلبدین حکمتیار یکی از نامزدان انتخابات را که گفته بود در صورت بروز تقلب در انتخابات برای تغییر نظام دست به اسلحه خواهند برد، محکوم کرده است.

در همین حال کنندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز از گروه طالبان خواسته تا از هرگونه فعالیتی که روند انتخابات و مصونیت رای دهندگان و سایر غیرنظامیان را مختل می سازد، جلوگیری کند.

در بیانیه سازمان ملل که شب گذشته (3 مهر) منتشر شد به نقل از تادامیچی یاماموتو، کننده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان آمده است که انتخابات یک اقدام غیر نظامی است.

یاماموتو گفت: حملات علیه مراکز رای دهی و غیرنظامیانی که در روند انتخابات شرکت می کنند نقض آشکار قوانین بین المللی است و ممکن است از جرایم جنگی محسوب شود.

او همچنین تاکید کرده که عاملین چنین جنایتاتی باید پاسخگو باشند و از طالبان خواسته تا از هرگونه عملی که باعث اخلال روند انتخابات می شود خودداری کنند.

این سازمان ضمن محکوم کردن حملات اخیری که در آن شماری از غیرنظامیان کشته شدند از طرف های دخیل خواسته تا اقدامات جدی را برای محافظت از غیرنظامیان در هرگونه عملیات نظامی در نظر بگیرند.

تنها تا دو روز دیگر در (ششم مهر) انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد. در این دو روز براساس قانون انتخابات افغانستان دوره سکوت است که در آن نامزدها حق تبلیغ انتخاباتی ندارند.

منبع: عصر ایران
انتشار: بروزرسانی: 10 آبان 1398 شناسه مطلب: 442

به "دولت افغانستان: هشدار طالبان درباره اخلال انتخابات تبلیغات منفی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت افغانستان: هشدار طالبان درباره اخلال انتخابات تبلیغات منفی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید