دولت نیجریه اشتباهاتش را جبران نمی کند

به گزارش آخرین خبر، دختر رهبر جنبش اسلامی نیجریه با بیان اینکه هیچ عزمی در دولت نیجریه برای جبران اشتباهات گذشته اش در قبال شیخ زکزاکی دیده نمی گردد، گفت: از مطالبه خود مبنی بر آزادی فوری شیخ کوتاه نمی آییم.

دولت نیجریه اشتباهاتش را جبران نمی کند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، حدود 4 ماه پیش بود که دولت نیجریه تحت فشار افکار عمومی و سازمان ها و نهادهای حقوق بشری مجوز آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسر وی را صادر کرد. بدین ترتیب، شیخ زکزاکی و همسرش که به شدت بیمار بودند، جهت انجام معالجه تحت تدابیر شدید امنیتی به هندوستان منتقل شدند.

این اتفاق درحالی رخ داد که دولت نیجریه پیشتر مخالفت خود با رسیدگی به اوضاع جسمانی وخیم شیخ زکزاکی را اعلام نموده بود. اما با این حال، پس از افزایش نگرانی های افکار عمومی و ملت های مسلمان و آزاده در سراسر دنیا از شرایط جسمانی رهبر نهضت اسلامی نیجریه، دادگاه عالی این کشور خاتمه مجوز درمان وی در هندوستان را صادر کرد.

ازهمین روی، شیخ ابراهیم زکزاکی پس از تحمل 4 سال بازداشت، رنج و بیماری، آزاد و جهت درمان به بیمارستانی در هند منتقل شد. علیرغم این مسأله، دیری نپایید که افکار عمومی متوجه شدند که صدور حکم آزادی شیخ زکزاکی و انتقال وی به بیمارستان چیزی بیش از یک ظاهرسازی توسط دولت نیجریه نبوده است؛ به ویژه اینکه اکنون شیخ زکزاکی و همسرش توسط دولت نیجریه به زندان مرکزی ایالت کادونا منتقل شده اند.

درهمین ارتباط، گفتگویی را با سهیلا زکزاکی دختر شیخ زکزاکی، رهبر نهضت اسلامی نیجریه ترتیب داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*اتفاق ناگواری که هم اکنون اتفاق افتاده، انتقال شیخ زکزاکی به زندان مرکزی ایالت کادونا است. این درحالی است که رهبر نهضت اسلامی نیجریه احتیاج مبرمی به طی کردن دوره درمانی دارد و می بایست هرچه سریعتر تحت معالجه قرار گیرد. با توجه به تحولات کنونی، به نظر شما در آینده چه اتفاقاتی در نیجریه و پرونده شیخ زکزاکی رخ خواهد داد؟

ببینید من نمی توانم بگویم که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد و تحولات به کدام سمت و سوی پیش خواهند رفت. اما آنچه را که با قطعیت می توانم بگویم این است که دولت نیجریه تاکنون اقدامات خصمانه ای صورت داده و هیچ گامی در راستای بهبود شرایط جسمانی پدرم و مادرم صورت نداده است.

واقعیت این است که ما گمان می کردیم دولت اشتباهاتش را جبران خواهد نمود اما متاسفانه شاهد آن هستیم که دولتمردان همچنان به اقدامات گذشته خود ادامه می دهند و عزمی برای جبران اشتباهاتشان ندارند. ما اعتقاد داریم که دولت نیجریه باید مسئولیت پذیر باشد و هرچه سریعتر شیخ زکزاکی و همسرش را آزاد کند.

از سال 2015 تاکنون دولت نیجریه هرکس را که اعتراض نموده بود، کشته است. دولت نیجریه انتظار داشت از رهگذر این جنایت ها علیه شیعیان، صلح و آرامش در کشور برقرار گردد اما این اتفاق رخ نداد.

*با در نظر دریافت تحولات کنونی و انتقال شیخ زکزاکی به زندان مخوف ایالت کادونا آیا این امید همچنان وجود دارد که دولت نیجریه به سلسله اقدامات خصمانه و سرکوبگرانه خود علیه شیخ و همسرش انتها دهد؟ ارزیابی شما از این مسأله چیست؟

با توجه به شرایط موجود من تصور نمی کنم که دولت نیجریه تمایلی به انتها عاقلانه شرایط کنونی داشته باشد. من تحقق این مسأله را بسیار بعید می دانم. از طرفی، معتقد هستم که دولت نیجریه بیش از این نمی تواند به جهت کنونی خود در ظلم و ارتکاب جنایت ادامه دهد.

دولت کنونی نیجریه سالهاست که بر مسند قدرت در این کشور تکیه زده است. در طول تمامی این سال ها حقوق بشر همیشه توسط دولت نقض و زیر پا گذاشته شده است. تنها در مورد پرونده شیخ زکزاکی نیست که دولت نیجریه حقوق بشر را زیرپای گذاشته، بلکه در طول این سال ها هر معترضی توسط دولت کشته شده است.

طبیعی است که ما اعتقاد داریم چنین رویه ای از ظلم و ستم و جنایت نمی تواند برای یک مدت زمانی طولانی دیگر ادامه داشته باشد. بدون تردید، شاهد انتها این دوران از ظلم و ستم و جنایت خواهیم بود.

*در مورد شرایط مادرتان مالاما زینت نیز کمی شرح دهید. آخرین شرایط وی به چه صورت است؟ آیا مادرتان نیز به همان زندانی که شیخ زکزاکی رفتند، منتقل شده است؟

شرایط جسمانی مادرم به هیچ وجه خوب نیست. دکتر معالج شیخ زکزاکی نیست اشاره نمود که مادرم از 6 بیماری مختلف رنج می برد و با شرایط بسیار سختی از لحاظ جسمانی دست و پنجه نرم می نماید. آنچه که اکنون درباره شرایط مادرم می توانم بگویم این است که حال جسمانی وی رو به وخامت است.

در مورد انتقال وی به زندان نیز باید بگویم که آن دو (پدرم و مادرم) پیشتر در کنار هم نگهداری می شدند اما تا جایی که اکنون می دانم، آن ها اکنون جدا از یکدیگر قرار گرفته اند. درحال حاضر نیز از جزئیات بیشتری در مورد شرایطشان اطلاع ندارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 638

به "دولت نیجریه اشتباهاتش را جبران نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت نیجریه اشتباهاتش را جبران نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید