رد اعتبارنامه تاج

به گزارش آخرین خبر، مصاحبه های اخیر مهدی تاج درخصوص قرارداد ویلموتس و بازنگری در بعضی اظهارات سابق رئیس فدراسیون فوتبال نشان می دهد تاج در بسیاری از این موارد به دلیل عدم آگاهی و بی اطلاعی از موضوعات با اظهارات نادرست خودش خبرساز می گردد. ماجرای ادعا های غیرواقعی و اظهارات نادرست تاج اختصاص به قرارداد کی روش و ویلموتس ندارد، درحالی که بعضی رسانه ها این گونه اظهارات را نشانه عدم صداقت رئیس سابق فدراسیون فوتبال تحلیل می نمایند. بعضی نیز معتقدند تاج در این سال ها به حد کافی نسبت به مقوله مدیریت فوتبال اشراف و آگاهی نداشته و اطلاعات نادرست دریافت شده از اطرافیان و مشاورانش را بدون تحقیق بیان می نموده است.

رد اعتبارنامه تاج

سهمیه ایران در لیگ قهرمانان

اوایل سال گذشته و زمانی که رسانه ها براساس گزارش ها و اخبار واصله از کاهش سهمیه تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا خبر می دادند، مهدی تاج در یک مصاحبه رسمی گفت سهمیه باشگاه های ایرانی 3+1 شده در حالی که به عنوان نایب رئیس AFC که در بسیاری از جلسات کنفدراسیون حضور داشته انتظار می رفت تاج در این خصوص اطلاعات دقیقی داشته باشد، اما گذشت زمان نشان داد رئیس وقت فدراسیون که به زبان انگلیسی آشنا نیست طبیعتا در جریان مذاکرات هم به خوبی قرار نگرفته و ادعای او خلاف واقع است. چندی بعد کنفدراسیون فوتبال رسما گفت سهمیه ایران کاهش یافته و باشگاه های ایرانی با سهمیه 2+2 در لیگ قهرمانان حضور خواهند داشت.

تقابل نمایندگان ایران و عربستان

مورد دیگر به سال 1397 بازمی گشت، زمانی که مهدی تاج ادعا کرد مساله تقابل تیم های ایرانی و عربستانی در زمین بی طرف حل شده و نمایندگان دو کشور در خانه هم به میدان می فرایند. این بار هم ادعای نایب رئیس AFC غلط از آب درآمد و شرایط تغییری نکرد بلکه حتی حق میزبانی باشگاه های ایرانی در برابر سایر کشور ها هم از دست رفت.

طلب ایران از فیفا

ادعای طلب 10 میلیون دلاری فدراسیون از فیفا هم که از مشهورترین اظهارنظر های غیرواقعی تاج بود درحالی که انتظار می رفت رئیس سابق فدراسیون حداقل در این خصوص اطلاعات دقیق تری داشته باشد، اما آنالیز ها نشان می داد موجودی فوتبال ایران در فیفا حداکثر حدود 2 تا 4 میلیون دلار بوده و اعلام عدد 10 میلیون دلار قطعا خلاف واقعیت است.

ماشین لاکچری و قرارداد 8 میلیون دلاری ویلموتس

در ماجرای قرارداد و تعامل ویلموتس با فدراسیون حتی بعضی موضوعات مرتبط با قرارداد کی روش همچنان به نظر می رسد تاج آگاهی و اطلاعات کافی از این موضوعات نداشته یا شاید بعضی از اطلاعات را از یاد می برد. او ابتدا در مصاحبه با دوربین صداوسیما اجاره کردن ماشین لاکچری برای ویلموتس را به شدت تکذیب کرد، بعد شایعات مربوط به قرارداد 7، 8 میلیون دلاری را رد کرد، اما پس از انتشار اسناد و تصاویر ماشین و همچنین اطلاعات قرارداد اعتراف کرد که خودرویی برای استقبال از ویلموتس اجاره شده و مبلغ قرارداد سه ساله او هم نزدیک به 8 میلیون یورو بوده است!

نامه ای که خودش هم نخواند!

نکته جالب تر در اظهارات تاج در مصاحبه با 20:30 اشاره به معرفی سه گزینه از جانب مرکز فرهنگی ایران و هلند جهت راهنمایی تیم ملی است. تاج مدعی شد این مرکز لوپتگی، ویلموتس و رنار را معرفی نموده، اما آنالیز نامه منتشر شده از این مرکز نشان می دهد گزینه های آن ها فرناندو هیرو و ویلموتس بودند. چنین اشتباه روشن و واضحی نشانگر این حقیقت است که تاج وقتی نامه مزبور را به دوربین تلویزیون نشان می داد خودش آن را نخوانده بود و حتی کمترین اطلاعات ساده ای که از این طریق به زبان می آورد، صحت نداشت!

پاداش کی روش از جام جهانی

شاه کلید اشتباهات عجیب تاج ماجرای پاداش کارلوس کی روش است. فدراسیون فوتبال مجموع مبلغ پرداخت شده به کی روش را براساس گفته خزانه دار به این شکل محاسبه نموده که از مجموع حدود 1/6 میلیون یورو 800 هزار یورو به عنوان پاداش و بخش باقی مانده به عنوان قسمتی از طلب کی روش پرداخت شده است. این پرداخت با بند های قرارداد مربی پرتغالی همخوانی دارد چراکه طبق قرارداد فدراسیون ملزم به پرداخت 10 درصد از پاداش جام جهانی به کی روش بود. تاج در برنامه فوتبال برتر گفت این 6.1 میلیون یورو به عنوان پاداش کی روش پرداخت شده چراکه با مصوبه هیات رئیسه مقرر شد به کی روش 20 درصد از پاداش جام جهانی پرداخت گردد. فدراسیون ظاهرا درحال تفاهم با کارلوس کی روش است تا در این خصوص وی مدعی پاداش بیشتری نباشد و به دریافت بخش باقی مانده از پاداش و طلب خودش راضی گردد، اما مهدی تاج با این گونه اظهارات عجیب و حاشیه ساز به شکلی کاملا غیرمسئولانه بر خلاف منافع فدراسیون عمل می نماید و بیان این موضوعات بر خلاف ادعای مسئولان و خزانه دار فدراسیون زیان اقتصادی بیشتری به همراه دارد.

پاداش برای مقامی که وجود ندارد!

ناآگاهی تاج از قوانین و مقررات مصادیق متعدد دیگری هم دارد، ازجمله ماجرای بند عجیب در قرارداد کی روش که در صورت کسب عنوان سوم جام ملت ها می توانست پاداش 200 هزار دلاری دریافت کند که تاج با قاطعیت در این خصوص می گوید: اگر در مسابقات سوم می شدیم و بازی رده بندی برگزار می شد ما حدود یک میلیون دلار درآمد بیشتر داشتیم. این درحالی است که از چهار سال پیش آیین نامه برگزاری مسابقات جام ملت ها به فدراسیون های عضو اعلام شده و بر این نکته تاکید شده بود که دیگر از این دوره مسابقه رده بندی وجود نخواهد داشت، اما تاج بدون اطلاع از این بند زیر قراردادی را امضا نموده که در آن برای تیم سوم جام ملت ها پاداش پیش بینی شده بود و هنوز هم می گوید اگر این مسابقه برگزار می شد یک میلیون دلار درآمد داشتیم.

اطلاعات غلط درباره ویلموتس

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در مصاحبه اخیرش با مجری برنامه فوتبال برتر ادعا های عجیبی درباره مارک ویلموتس عنوان کرد و مدعی شد وی با ساحل عاج 1.4 میلیون یورو و با پاداش 1.8 میلیون یورو قرارداد امضا کرد که برای سال 2017 بود. وی همچنین ویلموتس را معمار نسل جدید فوتبال بلژیک دانست. این درحالی است که قرارداد مربی بلژیکی با فدراسیون ساحل عاج هم طبق اطلاعات منتشر شده بین 600 تا 800 هزار یورو بوده نه 1.8 میلیون یورو! ضمن اینکه کارشناسان هم هرگز ویلموتس را معمار نسل جدید فوتبال بلژیک نمی دانند.

اقتصادیات مربی بلژیکی

تاج در فوتبال برتر درباره چرایی پرداخت اقتصادیات ویلموتس طبق قرارداد او با فدراسیون فوتبال گفت: گفتیم اقتصادیات او را می دهیم، چون اگر در ایران تبلیغات می گرفت این پول را تقسیم می کردیم و اقتصادیات را از این محل پرداخت می کردیم. اقتصادیات کی روش را هم ما می دادیم، اما از تبلیغات او چیزی به فدراسیون فوتبال نمی رسید. این ادعا درحالی مطرح شده که در بند 6 اطلاعیه اخیر فدراسیون فوتبال عنوان شده که در قرارداد منعقد شده با ویلموتس، برخلاف قرارداد مشابه قبلی، فدراسیون فوتبال اقتصادیات نمی پردازد!

رئیس بی اطلاع!

باید پذیرفت بخش زیادی از اشتباهات مدیریتی تاج و دردسر های فدراسیون حاصل بی اطلاعی رئیس وقت این فدراسیون از قواعد و قوانین و همچنین فضای حاکم بر فوتبال و در عین حال اعتماد به مشاوران محدود و نابلدی بوده که در تمام این سال ها نزدیک ترین اشخاص به تاج محسوب می شدند، اما مشورت های نادرست، تصمیمات غلط و اطلاعات و اخبار غیرواقعی به اعتبار او بیشترین آسیب را وارد آوردند و موجب رقم خوردن عظیم ترین اشتباهات در فدراسیون مهدی تاج شدند. جالب اینجاست که تاج در مصاحبه اخیرش در فوتبال برتر به مجری برنامه 90 اشاره و درباره داشتن اطلاعات کافی صحبت کرد و این مساله را نشانه رجحان مجری 90 به مجری فوتبال برتر دانست، درحالی که خودش به عنوان کسی که سال هاست در فدراسیون فوتبال سمت های مهمی داشته و اکنون نیز نایب رئیس AFC به شمار می رود، درباره بسیاری از مسائل اطلاعات کافی و مناسب ندارد!

منبع: فرهیختگان

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1117

به "رد اعتبارنامه تاج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد اعتبارنامه تاج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید