روایت جالب از ثروت هنگفت و نمایش قدرت بن سلمان

به گزارش آخرین خبر، سلطه محمد بن سلمان بر ثروت هنگفت آل سعودی تنگ تر می گردد. این حرکت بی سابقه حاصل اقدامی با عنوان به اصطلاح سرکوب فساد علیه چهره هایی است که زمانی در این پادشاهی قدرتمند محسوب می شدند.

روایت جالب از ثروت هنگفت و نمایش قدرت بن سلمان

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای رسیدن به این موفقیت هتل لوکس ریتز-کارلتون ریاض را در نوامبر 2017 به زندان صدها مرد تبدیل کرد. بسیاری از زندانیان که بعضی از بستگان او و شاهزادگان بودند، صرفا پس از آن آزاد شدند که حاضر شدند زمین، پول نقد و سهام هایشان را بدهند. به گفته مقام های سعودی، مجموع دارایی جمع آوری شده چیزی حدود 107 میلیارد دلار شد.

این نمایش قدرت، چندین دهه قوانین نانوشته خاندان سری آل سعود را زنده کرد و عملا مخالفان بالقوه ولیعهد سعودی را به حاشیه راند. با ظهور بن سلمان به مقام ولیعهدی و وارث احتاقتصادی تاج و تخت، او نه تنها رهبر سیاسی دوفاکتوی عربستان شد بلکه رئیس میلیاردر بی رقیب شرکت خانوادگی خود شد که دارایی آن تقریبا از هر سلسله دیگری در کره خاکی بیشتر است.

براساس برآوردهای تحلیلگران سیاسی و چهره های آکادمیک، شمار خاندان سعودی با احتساب نوزادان تا سالخوردگان به 15 هزار تن می رسد. ثروت جمعی آن ها در شاخص میلیاردرهای بلومبرگ بیش از 100 میلیارد دلار برآورد می گردد که جزو چهارمین خاندان های ثروتمند دنیا می شوند.

مرکز ارتباط بین المللی وزارت اطلاع رسانی سعودی به درخواست ها برای اظهارنظر واکنشی نشان نداده است.

این ارزیابی عمدتا براساس منابع قابل ردگیری درآمد اعضای آل سعود برای چندین دهه بوده است. دستمزدهای خاندان سلطنتی از سوی دفتر خصوصی پادشاه تقسیم می گردد. دستمزدهای ماهانه، همانطور که یادداشت دیپلماتیک سفارت آمریکا در 1996 نشان می دهد که ویلی لیکس منتشر کرد، بین 800 تا 270 هزار دلار است و سالانه 2 میلیارد دلار می گردد. تعیین نیست که این ارقام از آن سال به چه صورتی تغییر نموده است. اگر دستمزدها هماهنگ با تغییرات، تورم یا درآمدهای نفتی سعودی تغییر نموده باشد و اگر دستمزدها در بازارهای ریاض سرمایه گذاری شده باشد، آل سعود احتمالا حدود یک تریلیون دلار می ارزد که آن را ثروتمندترین خاندان دنیا می نماید.

قطعا نفت خام عامل ثروت آل سعود است و شرکت نفت دولتی کنترل یک پنجم از ذخایر نفت دنیای را در دست دارد اما سلطه بی بدیل این خاندان بر ساختار قدرت و دسترسی به امتیازات داخلی اجازه فوران به آن داده است. تا همین اواخر، شاهزاده های رده بالا با وزیران دولتی همانند دارایی های شخصی برخورد می کردند. شاهزاده محمد بن سلمان این سیستم را تغییر داد.

استفان هرتوگ، نویسنده کتاب شاهزاده ها، بانکدارها و بروکرات ها: نفت و دولت در عربستان سعودی در سال 2010 و پروفسور دانشکده اقتصاد لندن نوشت: همیشه مرزی غیرشفاف میان امور اقتصادی و شاهزادگان ارشد وجود داشته است. تنها دو فرد با چنین نوع دسترسی مستقیمی باقی مانده اند؛ ولیعهد سعودی و پادشاه.

محمد بن سلمان مارس سال گذشته در مصاحبه با برنامه 60 دقیقه سی بی اسی درباره میزان ثروتش آن را بیش از یک میلیارد دلار تخمین زد. او گفت: شخص ثروتمندی هستم، نه فقیر. عضوی از خاندان حاکم هستم که صدها سال پیش از تاسیس عربستان وجود داشتند.

ولیعهد سعودی از زمان به تخت نشستن پدرش ملک سلمان در سال 2015، سردمدار آزادی ها طبق طرحی موسوم به چشم انداز 2030 شده است تا تحولی در اقتصاد، مقابله با بیکاری و کاهش اتکا به نفت انجام دهد. زنان دیگر ممنوعیتی برای رانندگی یا سفر خارجی ندارند و می توانند در ورزشگاه های ورزشی حاضر شوند. قوانین جدید همچنین رفتن به سینما و کنسرت ها را مجاز می نماید.

محمد بن سلمان با وجود تمام چالش های نشات گرفته از جنگ یمن، قتل جمال خاشقجی، حبس مخالفان سیاسی و فعالان که صدای منتقدان را درآورده است، رابطه نزدیک با دونالد ترامپ را حفظ نموده است. به نظر نمی رسد سلطه قدرت محمد بن سلمان در داخل تضعیف شده باشد و کنترل او بر ثروت آل سعود هم از این امر مستثنی نیست.

شرکت نفت دولتی عربستان که جزو سودآورترین شرکت های دنیا است، سال گذشته بابت حق اعضای سلطنتی، اقتصادیات و سود سهام 162.9 میلیارد دلار به دولت سعودی پرداخت کرد که مستقیما به خزانه دولت رفت. با این حال تعیین نیست چه میزان از آن به اعضای خاندان سلطنتی سعودی رسیده است.

الن والد، نویسنده کتاب شرکت سعودی: پیگیری سود و قدرت پادشاهی سعودی در سال 2018 نوشت: به لحاظ تاریخی تمایز اندکی میان خزانه دولت و متعلقات به خاندان سلطنتی وجود دارد. این یک پادشاهی مطلق است. وقتی بحث این باشد، پادشاه می تواند عملا هر چیزی را بگیرد.

در دهه های اخیر راه های کسب درآمد اعضای خاندان سلطنتی عربستان هم بیشتر بوده است. بعضی از آن ها به عنوان رابط در قراردادهای بین المللی دولت وارد شده و پول گرفتند. عربستان از دیرباز بزرگترین واردکننده تسلیحات دنیا بوده است و عمدتا با آمریکا، انگلیس و فرانسه داد و ستد دارند. این موارد جزو اهدافی بود که در سرکوب 2017 محمد بن سلمان هدف نهاده شد.

اعضای آل سعود از پرهزینه ها هستند. تجزیه و تحلیل بلومبرگ نشان می دهد دست کم 30 میلیارد دلار صرف رقابت های اسب دوانی، سهام عمومی و املاک و 1.6 میلیارد دلار صرف قایق های لوکس و دیگر موارد شده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 226

به "روایت جالب از ثروت هنگفت و نمایش قدرت بن سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت جالب از ثروت هنگفت و نمایش قدرت بن سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید