شهری بدون دکه مطبوعاتی

به گزارش آخرین خبر، شهر ملایر، با سابقه 70 ساله کار مطبوعاتی و سبقه طولانی آن در عرصه فرهنگ، ادب و هنر همیشه به عنوان شهر فرهنگی استان شناخته شده و پرآوازه است اما اکنون پنج ماهی است که این شهر فرهنگی با نقصانی بزرگ دست و پنجه نرم می نماید، ملایر با داشتن سه نشریه محلی فعال و نمایندگی روزنامه های سراسری دکه مطبوعاتی ندارد.

شهری بدون دکه مطبوعاتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، همین امر سبب گلایه شدید شهروندان، مخاطبان و حتی مسافرانی شده که از سایر شهرها به ملایر آمده و سراغ دکه مطبوعاتی را می گیرند. فقدان دکه مطبوعاتی نقص فرهنگی برای این شهر محسوب می گردد، شهر ملی منبت و شهر جهانی انگور با شاخص های برجسته دیگرش باید در حوزه فرهنگی بیش از این پویا باشد.

در خردادماه سالجاری با دستور دادستان و طبق قانون، شهرداری ملایر نسبت به برداشتن دکه مطبوعاتی شهر اقدام کرد و مقرر شد تا یک کیوسک شکیل در موقعیت مکانی بهتر جایگزین این دکه گردد.

معاون خدمات شهری شهرداری ملایر درباره جمع آوری دکه مطبوعاتی ملایر توضیحات کاملی ارائه کرد و گفت: طبق قانون شهرداری ها موظف هستند هر گونه دکه را در سطح شهر جمع آوری نموده و خسارت وارده را به مالک پرداخت نمایند.

مجتبی داوری با اشاره به این که مکان این دکه نامناسب بود و منظره نازیبایی داشت، اضافه نمود: طی بازدید دادستان، فرماندار ملایر و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان از بازارچه قدس و بازار سنتی ملایر برای ایمن سازی بازار و رفع مسائل سد معبر مقرر شد طی مدت زمان کوتاه چهار روزه طرحی توسط شهرداری تهیه نموده و در مدت 10 روز نیز آن را اجرا کند.

وی با بیان این که شهرداری ملایر ورودی های بازار را برای ایمن سازی و خدمات رسانی مناسب در زمان بروز آتش سوزی آنالیز کرد، یادآور شد: ما با توجه به گلایه کسبه بازارچه قدس و بازار سنتی، به مالک این دکه اخطار لازم را طی چند مرحله دادیم و مقرر شد کسی سد معبر نداشته باشد.

داوری با اشاره به این که همچنین مقرر شد یک دکه مطبوعاتی شکیل که در شأن اصحاب رسانه باشد، توسط شهرداری تهیه و در مکان مناسبی نصب گردد، ادامه داد: پس از چندین بار اخطار شفاهی، تلفنی و کتبی به مالک دکه، برداشتن دکه براساس مصوبات ستاد مدیریت بحران و کاملاً قانونی صورت گرفت و ما کیوسک مطبوعاتی را از شیراز خریداری کردیم و هم اکنون در خیابان خیام نصب شده و با تنظیم صورتجلسه لازم، آماده ارائه خدمات به شهروندان است.

وی با اشاره به این که خریداری کردن تعداد قابل ملاحظه ای کیوسک و دکه مطبوعاتی و نصب آن در مناطق مختلف شهر در دستور کار شهرداری قرار داد، اظهار کرد: قصد داریم به منظور درآمدزایی این دکه ها فعالانی که متقاضی بستن قرارداد در این زمینه هستند در کنار عرضه مطبوعات، به عرضه سایر اقدام فرهنگی چون کتاب، لوازم التحریر، مواد خوراکی و اغذیه سالم بپردازند تا درآمدزایی داشته باشد.

داوری با بیان این که طبق تبصره یک ذیل بند 55 قانون شهرداری ها تصویب شده در سال 1334، نصب دکه ممنوع است، اظهار داشت: با این وجود موضوع مطبوعات و فعالیت های فرهنگی همیشه برای ما اهمیت داشته و در اولویت است.

معاون خدمات شهری شهرداری ملایر با اشاره به این که در شهرهای دیگر کشور نیز نسبت به برداشتن دکه های مطبوعاتی که سد معبر داشتند، اقدام شده و این امر تنها مختص ملایر نیست، ادامه داد: پنج ماه پیش با پیگیری شهرداری و صرف مبلغ 20 میلیون تومان در راستای یاری به کار فرهنگی شهر، این کیوسک مطبوعاتی خریداری شد.

وی بیان نمود: مؤسسه آل طه که مالک دکه برداشته شده است، مالکیت این کیوسک را بدون قید و شرط و بدون دخل و تصرف شهرداری می خواهد اما این امر کاملاً غیرقانونی بوده و از حدود اختیارات شهرداری خارج است.

داوری با تأکید بر این که شهرداری چارچوب قانونی خاص خودش را دارد و خارج از قانون عمل نمی نماید، بیان نمود: کسانی که به عنوان مؤسسه شناخته شده و در سطح شهر فعالیت می نمایند، باید حق و حقوق شهرداری را رعایت نمایند.

وی اظهار داشت: در زمان خریداری کیوسک مطبوعاتی ما مجوز شورا را گرفتیم که به فاصله 20 روز به مزایده گذاشته گردد تا علاوه بر مطبوعات سایر اقلام فرهنگی نیز در این کیوسک عرضه شده و سبب اشتغال زایی نیز گردد.

معاون خدمات شهری شهرداری ملایر با بیان این که محل استقرار دکه فعلی بهتر از محل قبلی است، اضافه نمود: طبق قانون نصب هر گونه دکه در سطح شهرها خلاف قانون است، مگر دکه های مطبوعاتی و فرهنگی که صرفاً تحت اختیار و نظارت مستقیم شهرداری باشند.

داوری با بیان این که در کوشش هستیم ظرف 10 روز آینده تکلیف این کیوسک مطبوعاتی تعیین گردد، گفت: حتی شهرداری ملایر راضی شد در قبال پرداخت پول صرف شده برای خرید کیوسک، مالکیت آن را به مؤسسه آل طه دهد اما این مؤسسه هزینه دکه را پرداخت نمی نماید.

در ادامه یک فعال مطبوعاتی، مسئول نمایندگی و پخش روزنامه در ملایر با گلایه از شرایط به وجود آمده، گفت: شهروندان، مخاطبان روزنامه ها و حتی مسافرانی که به شهر مراجعه می نمایند، دنبال دکه مطوعاتی می گردند این در حالیست که دکه ای فعال نیست و در حال حاضر جنب مسجد صفی، واقع در دور میدان امام(ره) روزنامه ها کنار خیابان به فروش می رسد.

حسن بشیرگنبدی که زمانی مسئولیت اداره دکه مطبوعاتی را بر عهده داشت، با بیان این که خردادماه سالجاری دکه مطبوعاتی شبانه توسط شهرداری برداشته شد، اضافه نمود: بعد از چند روز یک کیوسک با جانمایی جدید واقع در خیابان خیام، روبروی بانک ملی نصب شد.

وی با اشاره به این که زمان تحویل کیوسک جدید، شهرداری تأکید کرد که باید مالکیت آن به نام شهرداری باشد، ادامه داد: مؤسسه آل طه با این موضوع مخالف است چراکه این مؤسسه مالک دکه قدیمی برداشته شده است بنابراین مالکیت کیوسک جدید باید متعلق به این مؤسسه باشد و شهرداری دخل و تصرفی در آن نداشته باشد.

بشیرگنبدی با بیان این که نظر شهرداری این است که یا زیر نظر آنها فعالیت کنیم یا یک کیوسک مشابه این مورد خریداری و تحویل شهرداری دهیم تا مالکیت را به ما واگذار نمایند، ادامه داد: قیمت کیوسک خریداری شده 20 میلیون تومان است و این در توان اقتصادی مؤسسه آل طه نیست. دوباره رایزنی های لازم انجام شده و مقرر شد بندهایی از قرارداد که ایراد دارد، رفع گردد.

این کش و قوس ها سبب نارضایتی عمومی، خدشه به چهره فرهنگی شهر ملایر و حتی بیکاری تعدادی از فعالان عرضه، فروش و توزیع نشریات در این شهر شده که لطمات جبران ناپذیری به فرهنگ ملایر وارد می نماید. با توجه به حساسیت شرایط کنونی و نزدیک شدن به زمان انتخابات و لزوم روشنگری مطبوعات، انتظار می رود در اسرع وقت تکلیف دکه مطبوعاتی شهر فرهنگی استان تعیین شده و این موضوع ختم به خیر گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 25 دی 1398 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 612

به "شهری بدون دکه مطبوعاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهری بدون دکه مطبوعاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید