ضرب المثل آدم گرسنه سنگ را هم می خورد

به گزارش آخرین خبر، یعنی هر چیزی در جای خودش ارزش واقعی خود را نشان می دهد.

ضرب المثل آدم گرسنه سنگ را هم می خورد

داستان ضرب المثل:

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته،روزی روزگاری لقمان حکیم با پسرش از کوچه ای عبور می کردند که ناگهان صدای اذان شنیدند. پسرش گفت: پدر برای نماز به مسجد برویم و بعد از نماز برای نهار به منزل برویم. امروز مادرم برای نهار غذای خوشمزه ای آماده کرده. لقمان و پسرش به مسجد رفتند و بعد از خواندن نماز، پسر جهت خانه را در پیش گرفت لقمان کمی صبر کرد و گفت: اگر مطمئن هستی که مادرت غذای خوشمزه ای برای ما مهیا کرده به خانه برویم.

پسر لقمان که این حرف را از پدرش شنید با تعجب از پدرش پرسید: اتفاقی افتاده تا به امروز یاد ندارم به فکر این باشید که بهترین غذاها را برای شما مهیا کرده باشند. لقمان گفت: عزیزم! فراموش مکن، هرگز چیزی نخوری مگر اینکه بهترین غذاها باشد و هیچ جایی نخوابی مگر جایی که نرم ترین و راحت ترین بسترها باشد.

پسر گفت: پدر جان با خوراک معمولی و رختخواب عادی هم می توان زندگی کرد. ولی لقمان حکیم قبول نکرد.

مدتی از آن روز گذشت یک روز لقمان به همراه پسرش صبح زود خانه را به قصد سفر ترک کردند. حوالی ظهر به کنار رودخانه ای رسیدند و در سایه درختی در کنار رودخانه نشستند. پسر جوان که خیلی خسته و گرسنه شده بود، به پدر گفت: کاش غذایی برای خوردن و جایی برای خوابیدن داشتیم، لقمان کمی نان خشک که همراه داشت نشان داد و گفت: همین را برای خوردن داریم، اگر می خواهی بخور و خودش شروع به خوردن کرد.

پسر جوان که خیلی گرسنه بود نیز به ناچار تکه ای نان از پدر گرفت و شروع به خوردن کرد. وقتی نان تمام شد، پسر گفت: کاش می شد کمی استراحت کنیم. لقمان بقچه اش را زیر سرش گذاشت و روی همان زمین که نشسته بود به خواب رفت، پسر که خیلی خسته بود و توان پیاده روی مجدد را نداشت مانند پدرش بقچه اش را زیر سرش گذاشت و به سرعت خوابش برد. بعد از چند ساعتی هر دو از خواب بیدار شدند، هر دو نیروی تازه ای گرفته بودند و آماده حرکت بودند، پسر رو به پدر کرد و گفت: هم غذای خوبی بود و هم خواب شیرینی و به راه افتادند.

مقداری از راه را که پیمودند پسر به یاد آن روز که از مسجد به خانه بازمی گشتند افتاد که پدرش گفت بهترین خوراک را بخور و بهترین جا بخواب، پسر رو کرد به پدر و گفت: پدر امروز بهترین خوراک را نخوردیم و بهترین جا هم نخوابیدیم ولی حال خیلی خوبی داریم. لقمان با لبخندی به پسرش گفت: فرزندم ما بهترین را خوردیم و بهترین جا خوابیدیم. پسر گفت: حالا نان خشک خوردن و بر روی سنگ کنار رودخانه خوابیدن بهترین شد.

لقمان حکیم گفت: منظور من این بود که تا وقتی واقعاً گرسنه نیستی چیزی نخور آدم وقتی گرسنه است ارزش خوراک را می داند. آدم گرسنه سنگ را هم می خورد. و وقتی کار کرده ای و خیلی خسته ای بخواب در آن صورت زمین سفت هم همچون گهواره ای نرم برای تو آرامش بخش خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1476

به "ضرب المثل آدم گرسنه سنگ را هم می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرب المثل آدم گرسنه سنگ را هم می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید