فعالیت های رازآلود مغز بیماران پیش از مرگ

به گزارش آخرین خبر، دیجیاتو نوشت: افزایش فعالیت های مغزی پیش از مرگ، شباهت هایی به بروز تشنج و شرایط بیماران مبتلا به شیزوفرنی دارد.

فعالیت های رازآلود مغز بیماران پیش از مرگ

گروهی از دانشمندان در مطالعه ای دریافته اند که مغز بعضی افراد قبل از مرگ با افزایش شدید فعالیت روبه رو می گردد. این افزایش شدید فعالیت که به صورت امواج گاما رخ می دهد، به هنگام تشنج و در بیماران مبتلا به شیزوفرنی هم دیده شده است و می تواند عاملی برای ایجاد توهم باشد.

به گزارش ساینس الرت، پژوهشگران دانشگاه میشیگان آمریکا در تحقیق جدیدی که روی چهار نفر انجام گرفته است، نکات جذابی را درباره فعالیت های مغزی پیش از مرگ کشف نموده اند. چهار بیماری که در این پژوهش آنالیز شدند، با دستگاه زنده بودند و امیدی به بازگشت آن ها به زندگی وجود نداشت، درنتیجه محققان با کسب اجازه از خانواده بیماران، آن ها را تحت اسکن مغزی قرار دادند و دستگاه های پشتیبان حیات را از بدنشان جدا کردند.

نتیجه این بود که محققان در مغز دو نفر از این چهار بیمار فعالیت شدید امواج گاما را مشاهده کردند. این فعالیت در بخشی از مغز دیده شد که به ارتباطات پراکنده میان دو نیم کره آن منتهی می گردد. یک متخصص تشنج تأیید نموده است که این اتفاق بر اثر تشنج در بیماران رخ نداده است.

نمودر افزایش فعالیت مغزی در یکی از بیماران

افزایش فعالیت های مغزی الگوهای آشنایی دارد

افزایش امواج گاما در ناحیه ای از مغز دیده شده است که به عنوان ناحیه مهمی برای ارتباطات عصبی خودآگاهی شناخته می گردد. به علاوه، محققان به شباهت این الگوها با فعالیت مغزی در هنگام خواب تماشا یا بروز توهم یا تجربیات فراجسمانی در کسانی که دچار تشنج می شوند، اشاره نموده اند.

با توجه به اینکه هیچ کدام از بیماران زنده نماندند تا تجربه خود را بیان نمایند، نتیجه گیری دراین باره کار دشواری است. از سوی دیگر، با توجه به محدودیت نمونه ها در این مطالعه شاید نتوان نتایج آن را به طور کلی تعمیم داد. اما محققان می گویند: این پژوهش بنیان تحقیقات بعدی پیرامون آگاهیِ نهان در حین ایست قلبی را بنا می گذارد و می تواند به عنوان مدلی برای ارزیابی مکانیزم های آگاهی بشری عمل کند.

نتایج این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2293

به "فعالیت های رازآلود مغز بیماران پیش از مرگ" امتیاز دهید

4 کاربر به "فعالیت های رازآلود مغز بیماران پیش از مرگ" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت های رازآلود مغز بیماران پیش از مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید