واشنگتن گرفتار پرونده پیچیده قطع صادرات نفت ایران است

به گزارش آخرین خبر، تهران - خبرنگاران - نشریه محافظه کار آمریکایی واشنگتن را به دلیل اعطای معافیت از تحریم های نفت ایران به هشت کشور، گرفتار در وضعیت دیپلماتیک پیچیده توصیف کرد و اضافه کرد: دولت ترامپ با درخواست این کشورها برای تمدید این معافیت ها روبرو است.

واشنگتن گرفتار پرونده پیچیده قطع صادرات نفت ایران است

به گزارش بامداد سه شنبه خبرنگاران، نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارش نوشت: سران ایران روی تسلیم شدن دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بخش مهمی از تحریم های جدیدش برای قطع دسترسی جمهوری اسلامی به بازارهای نفت حساب ویژه ای باز کرده اند.

براساس این گزارش، دولت ترامپ پس از تصمیم سال گذشته خود برای اعطای معافیت از تحریم های نفتی ایران به هشت کشور در وضعیت دیپلماتیک پیچیده ای گرفتار شده است.

و اکنون با نزدیک شدن انقضای معافیت ها در ماه مه (اردیبهشت)، بسیاری از کشورها زمینه سازی برای دریافت معافیت دوباره را آغاز کرده اند و این امر مورد استقبال تهران و در عین حال عصبانیت ایران ستیزان واشنگتن واقع شده که از ترامپ می خواهند به وعده خود برای فشار حداکثری علیه تهران عمل کند.

به نوشته فری بیکن، در حالی که متحدان اروپایی واشنگتن با ایجاد روش هایی برای دور زدن تحریم های آمریکا همچنان به دنبال حفظ برجام هستند، مبارزه برای معافیت واردات نفت دوباره جنگی داخلی را در دولت ترامپ ایجاد کرده که برای فشار به ایران تا چه اندازه می توان پیش رفت.

دولت آمریکا اعطای معافیت های جدید به این کشورها را رد نکرده و مقام های آمریکایی تصریح کرده اند که این روش مورد ترجیح واشنگتن نیست. اما در عین حال برخی از مقام های دولت ترامپ نیز به نظر می رسد خواهان تمدید معافیت های پیشین هستند.

واشنگتن فری بیکن افزود: مبارزه بر سر این معافیت ها بازتاب دهنده بحثی گسترده تر در داخل دولت ترامپ در این باره است که تا چه میزان می توان در فشار آوردن به ایران پیش رفت.

برخی مقام های دولت ترامپ استدلال می کنند در صورتی که کشورهای دریافت کننده معافیت نشان دهند که گام هایی برای کاهش واردات نفت از ایران برمی دارند، بهتر است معافیت جدید دریافت کنند تا با وارد شدن شوک به بازار نفت روبرو نشویم.

این در حالی است که نیروهای افراطی به همراه متحدانشان در کنگره آمریکا اعطای معافیت نفتی را تسلیم دولت ترامپ مقابل متحدان ایران و عقب نشینی از فشار حداکثری علیه تهران می دانند.

به گزارش خبرنگاران، ترامپ در اردیبهشت سال جاری خروج کشورش را از برجام گفت و تحریم ها علیه ملت ایران را بازگرداند. دور دوم تحریم ها که شامل تحریم های نفتی نیز بود از 14 آبان ماه اعمال شد.

اما دولت ترامپ که سیاست خود را به صفر رساندن صادرات نفتی ایران اعلام کرده بود، بلافاصله در یک عقب نشینی آشکار مجبور به اعطای معافیت به 8 کشور عمده واردکننده نفت از ایران شد.

چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان به مدت 6 ماه از تحریم های نفتی علیه ایران معاف شدند.

شبد**9416**1379

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 126

به "واشنگتن گرفتار پرونده پیچیده قطع صادرات نفت ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن گرفتار پرونده پیچیده قطع صادرات نفت ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید