واکنش عون به صدور رأی دادگاه الحریری

به گزارش آخرین خبر، ایرنا نوشت: میشل عون رییس جمهوری لبنان دقایقی پس از صدور رای دادگاه ترور رفیق الحریری گفت: حکم امروز دادگاه بین المللی باید مناسبتی برای یادآوری دعوت نخست وزیر شهید (الحریری) به وحدت و همبستگی باشد.

واکنش عون به صدور رأی دادگاه الحریری

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری این کشور با صدور بیانیه ای بیان کرد: میشل عون تحقق عدالت در جنایت ترور شهید رفیق الحریری و دوستانش را خواست همه لبنانی ها برای کشف ابهامات و ابعاد این جنایت وحشتناک دانست. جنایتی که ثبات و صلح داخلی لبنان را تهدید کرد و شخصیت وطن پرستی را که طرفداران و مردم با او بودند و طرح ملی داشت، از ما گرفت.

رئیس جمهوری از لبنانی ها خواست حکمی را که امروز از سوی دادگاه بین المللی درخصوص لبنان صادر شده، فرصتی برای یادآوری مواضع شهید رفیق الحریری و دعوت همیشگی اش برای وحدت، همبستگی میان لبنانی ها و یکپارچکی کوشش ها با هدف حفاظت از کشور از هرگونه فتنه آفرینی فراخواند.

وی ابراز امیدواری کرد که عدالت در بسیاری از جنایت های مشابهی که رهبران لبنانی را هدف قرار داد، اجرا گردد؛ رهبرانی را که صندلی بزرگی در قلب مردم لبنان داشتند و فقدان حضور آنها خلا بزرگی در عرصه سیاسی لبنان ایجاد نموده است.

دادگاه بین المللی ترور رفیق الحریری نخست وزیر اسبق لبنان امروز سه شنبه 15 سال پس از این رویداد، رای نهایی خود را صادر کرد و شخصی با نام سلیم العیاش را به عنوان مجرم در این پرونده شناخت.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، دادگاه بین المللی ترور رفیق الحریری، عیاش را به عنوان شریک در این توطئه و ارتکاب عمل تروریستی در قتل عمد الحریری و 21 نفر از همراهان وی و نقش داشتن در قتل 126 نفر دیگر، مجرم شناخت.

بر اساس این گزارش قرار است حکم وی، 31 شهریور (21 سپتامبر) صادر گردد.

دادگاه سه متهم دیگر این پرونده با نام های حسن مرعی، حسین عنیسی و اسد صبرا را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

قاضی دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی به ترور رفیق الحریری همچنین در جلسه امروز دادگاه، بیان کرد که هیچ دلیلی دال بر اینکه رهبران حزب الله و مقامات سوریه در این ترور دست داشته اند. وجود ندارد.

رفیق الحریری در 14 فوریه 2005 توسط افراد ناشناس ترور شد. بر اثر این حادثه سازمان ملل تحقیقاتی پیرامون قتل وی را تحت عنوان دادگاه ویژه برای لبنان آغاز کرد.

دادگاه ویژه ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان قرار بود در تاریخ 17 مرداد ماه برگزار گردد که به علت حادثه انفجار بیروت در تاریخ 14 مرداد اعلام رای به تعویق افتاد.

دادگاه مذکور (وابسته به سازمان ملل) اولین دادگاه بین المللی است که برای رسیدگی به جنایت های تروریستی تشکیل شده و دست کم 600 میلیون دلار از زمان آغاز کار در سال 2009 تا به امروز هزینه داشته است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1231

به "واکنش عون به صدور رأی دادگاه الحریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش عون به صدور رأی دادگاه الحریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید