چرا ابتلا به اومیکرون در جوانان بیشتر است؟

به گزارش آخرین خبر، رئیس بیمارستان سینا تهران، ضمن تشریح شرایط مراجعات فعلی کرونا به این بیمارستان، از ایجاد زمینه لازم برای مدیریت شرایط بیماری در روز های آینده خبر داد و گفت: به نظر می رسد که طی یک یا دو ماه آینده مجددا گرفتار پیکی وحشتناک از بیماری خواهیم شد.

چرا ابتلا به اومیکرون در جوانان بیشتر است؟

به گزارش ایسنا، دکتر محمد طالب پور با اشاره به اینکه طی 45 روز قبل میزان مراجعات کرونا به این بیمارستان انگشت شمار بوده است، گفت:، اما حدود یک هفته است که از روزی حدود یک تا دو بیمار به مراجعه حدود 20 بیمار رسیدیم؛ یعنی وروردی ها و در پی آن بستری ها بیشتر شده است. البته اکنون آمار خیلی کمتر از پیک پنجم است، اما سیر بیماری پیش رونده است.

وی افزود: بیمارانی که اکنون به ما مراجعه می کنند با انواع شرایط عمومی بیماری هستند؛ اما، چون هنوز تعداد مراجعات در مقایسه با پیک های قبلی کمتر است، نمی توان مقایسه دقیقی داشت.

وی درباره شرایط مراجعین فعلی به بیمارستان سینا، گفت: درصد افرادی که جوان تر هستند و مبتلا شدند بیشتر است و افراد مسن که شاید رعایت را جدی تر گرفتند یا واکسیناسیون خود را کامل کردند، کمتر مبتلا می شوند. می توان اینگونه استنباط کرد که ابتلا به بیماری در کسانی که دز سوم واکسن را تزریق کردند کم تر بوده است؛ زیرا ایمنی زایی کافی داشتند. البته فراموش نکنیم که واکسن عامل عدم ابتلا به کرونا نیست، بلکه از شدت بالای بیماری جلوگیری می کند. اکنون بیماری داریم که سه دز واکسن فایزر (در خارج از کشور) تزریق کرده است، اما بازهم بیمار شده است؛ بنابراین زمینه بافت بدن و بیماری های زمینه ای هم در ابتلا به بیماری تاثیرگذار است.

او با اشاره به انجام واکسیناسیون کرونا در بیمارستان سینا به شکل 24 ساعته، شرح داد: تزریق واکسن روزانه به حدود 150تا 200 نفر انجام می شود و افرادی که به بیمارستان ما مراجعه می کنند، معمولا کسانی هستند که اطراف بیمارستان ما ساکن هستند و همینجا واکسن تزریق کرده اند. این یعنی آمار ما از نظر واکسیناسیون بهتر است.

وی درباره آمادگی های بیمارستانی از نظر دارو ها و تجهیزات، گفت: فعلا با مشکل یا کمبودی روبرو نیستیم و طی مدت اخیر هم شاید در هفته تزریق پنج مورد رمدسیویر داشتیم؛ این در حالی است که در پیک پنجم حتی به تزریق رمدسیویر به 300 نفر در روز هم رسیده بودیم. بیمارستان سینا قدیمی ترین بیمارستان ایران است و این غیرت و همیت وجود دارد تا مشکل مردم برطرف شود. در این راستا در جلسات اضطراری در بیمارستان برای مدیریت بیماری در روز های آینده تصمیم گیری کردیم که با افزایش بار مراجعات چه اقداماتی انجام دهیم تا خدمات مختل نشود؛ زیرا به نظر می رسد که طی یک یا دو ماه آینده مجددا گرفتار یک پیک وحشتناک شویم.

رئیس بیمارستان سینا درباره موارد منفی کاذب تست های کرونا در سویه امیکرون، بیان کرد: در هفته گذشته 160 مورد تست PCR انجام دادیم که 66 تای آن مثبت بوده است. این درحالی است که در پیک دلتا اگر 160 تست انجام می دادیم حتما 100 تست مثبت بود؛ بنابراین درصدی از پاسخ های منفی تست ها، مبتلایان امیکرون هستند که تست مثبت نشده اند.

وی همچنین درباره واکسیناسیون علیه کرونا به ایسنا، گفت: زمانی که همه دنیا واکسن می زدند، ما به هر علتی واکسن نزدیم و عقب افتادیم و به مرگ و میر روزانه حدود 600 نفر و بالاتر هم رسیدم، اما توانستیم در یک فاصله کوتاه 3 ماهه حدود 85 درصد جمعیت را واکسینه کنیم. اگرچه این کار با چند ماه تاخیر انجام شد، اما همین سرعت بالای واکسیناسیون یک نعمت بزرگ بود که چرخه بیماری را شکست. این در حالی است که در کشور هایی که به موقع هم واکسیناسیون را آغاز کردند هنوز 60 تا 65 درصد مردم واکسینه شدند.

او تاکید کرد: اکنون ایمنی ناشی از تزریق واکسن در حال کاهش است و مفهوم آن این است که باید مجددا جامعه را ایمن کرد. علت اینکه سرعت رشد امیکرون در جامعه کاهشی بود، همین بالا بودن ایمنی افراد بود. اگر مجددا همت عالی و حتی تصمیم گیری برای تزریق دز چهارم واکسن هم شکل گیرد قطعا می توان به جلوگیری از وخامت بیماری کمک کرد. این ویروس با واکسیناسیون مکرر ضعیف می شود و می توان چرخه های ویروسی را شکاند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2053

به "چرا ابتلا به اومیکرون در جوانان بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ابتلا به اومیکرون در جوانان بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید