چطور با بچه های قلدر برخورد کنم

به گزارش آخرین خبر، اگر فرزند شما به شما بگوید که کسی در مدرسه او را آزار می دهد، کتک می زند، تهدید می نماید، یا گروهی از بچه ها برای او اسم گذاشته اند و مسخره اش می نمایند! چه می کنید؟ ممکن است فکر کنید که این هم بخشی از فرایند رشد کودک است و باید این مراحل را پشت سر بگذارد.

چطور با بچه های قلدر برخورد کنم

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته ، اگر فرزند شما به شما بگوید که کسی در مدرسه او را آزار می دهد، کتک می زند، تهدید می نماید، یا گروهی از بچه ها برای او اسم گذاشته اند و مسخره اش می نمایند! چه می کنید؟

ممکن است فکر کنید که این هم بخشی از فرایند رشد کودک است و باید این مراحل را پشت سر بگذارد. اما متخصصان معتقدند به هیچ وجه نباید از کنار قلدری بچه ها و قربانیانش سرسری گذشت.

بلکه احتیاج است که والدین و اولیای مدرسه مداخله نمایند تا جلوی این کار گرفته گردد. لابد می پرسید برای کودکتان که قربانی قلدری شده است چه باید بکنید. مقاله این هفته در همین مورد نوشته شده است:

اگر کودک تان به شما گفت که قربانی قلدری شده است، هر چقدر هم که ناراحت شدید، آرامش خود را حفظ کنید و حمایت از او را از قلم نیاندازید.

بچه ها بیشتر وقت ها تمایلی ندارند که درباره قلدری با والدین شان صحبت نمایند. آن ها از اتفاقاتی که روی داده است، احساس شرمندگی می نمایند و نگران هستند که مبادا والدین شان از آن ها نا امید شوند.

گاهی بچه ها تصور می نمایند این مشکل به خاطر اشتباه آن ها روی داده است و اگر به گونه دیگری رفتار می کردند، این اتفاق نمی افتاد.

گاهی از این مسئله نگران اند که اگر کودک قلدر دریابد که آن ها مشکل را با فرد دیگری در میان گذاشته اند، اوضاع بدتر از پیش گردد. عده ای دیگر نگران هستند که مبادا والدین شان حرف آن ها را باور ننمایند و اقدامی برای برطرف مشکل انجام ندهند یا آن ها را وادارند به مقابله و مبارزه با کودک قلدر بپردازند، در حالی که به شدت از او می ترسند.

کودک تان را به خاطر آن که آنقدر شجاعت داشته است که مسئله را با شما در میان بگذارد، تحسین و تشویق کنید. به او گوشزد کنید که تنها نیست و بسیاری از بچه ها در این سن قربانی قلدری بوده اند.

تاکید کنید که کودک قلدر است که رفتاری نادرست انجام می دهد، نه او. به کودک تان اطمینان کامل بدهید که مشکل را با هم فکری خودش حل خواهید کرد.

قلدری از نوع جدید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدلهای جدیدی از قلدری هم اضافه شده که ضروری است شما در خصوص آنها هشیار باشید تا خدای ننموده فرزندتان از این روشها مورد مزاحمت و قلدری قرار نگیرد.

یکی از این مدلها دریافت پیامک های ناجور وگاهی تهدیدآمیز از طرف افراد ناشناس است و اگر فرزند شما گوشی تلفن همراه داشته باشد ممکن است از این طریق قربانی گردد.

روش دیگر به وسیله شبکه جهانی است. ممکن است افرادی با فرستادن تصاویر ناشایست و یا نامه های الکترونیکی تهدید آمیز، فرزند شما را آزار دهند.

اگر متوجه شدید فرزندتان از چنین چیزهایی رنج می برد، ضروری است حتماً با او صحبت نموده و او را هدایت کنید و ضمناًً می توانید از چنین افرادی شکایت نموده و جهت ارتباطی آنها را مسدود کنید.

از فرزندتان بخواهید که تنها پیامک ها و ایمیل هایی که از افراد شناخته شده به او می رسد را باز کند و هرگز به افراد سود جو پاسخ نداده و نامه های آنها را بی جواب بگذارد.

گاهی هم ممکن است این فرد سود جو از کسانی باشد که فرزند شما او را می شناسد، در این حالت هم ضروری است به فرزندتان یاد بدهید که او را از لیست دوستانش حذف نموده و راه ورود نامه های او را به صندوق الکترونیکی فرزندتان سد کنید.

یادتان باشد به خاطر این مشکل کودکتان را از دسترسی به رایانه کلا محروم نکنید، بلکه سعی کنید با نظارت صحیح مشکل پیش آمده را حل نموده و از تکرار آن پیشگیری کنید.

قلدری جسمی

یکی از شناخته شده ترین روشهای قلدری، قلدری جسمی است. در فیلم ها زمانی که می خواهند بچه قلدری را در مدرسه نشان دهند، قلدری فیزیکی را نمایش می دهند؛ کودکی که به زور از همکلاسی های خود پول می گیرد.

باید توجه داشت که این نوع قلدری موارد دیگری را نیز شامل می گردد، از جمله: به زوردریافت و تصاحب وسایل همکلاسی ها یا کتک زدن شان. البته منظور از کتک زدن این نیست که کودک قربانی لزوماً با صورتی کبود به خانه می رود.

گاه کبودی های جزیی بر اثر نیشگون دریافت یا سرخی هایی در پشت کودک، می تواند تنها نشانه های این ماجرای ناراحت نماینده باشد. البته برخی وقت ها مثل زمانی که دختری موی همکلاسی خود را می کشد تا او را وادار به انجام کاری کند، این نشانه های جسمی غیرقابل رؤیت هستند.

بهتر است بدانید معمولا پسران قلدری را به شکل فیزیکی و کلامی نشان می دهند ولی دختران به صورت مسخره کردن، توهین کردن، غیبت و درگوشی صحبت کردن در خصوص دیگری و مانع فعالیت او شدن، نشان می دهند.

مقابله به مثل نکند

ممکن است فکر کنید در این شرایط دعوت کردن کودک به تلافی و مبارزه با کودک قلدر، روش مناسبی است. جدای از این، به یقین شما از عذاب کشیدن کودک تان عصبانی هستید و ممکن است او را را تشویق نموده باشید که در مقابل کودک قلدر بایستد. یا ممکن است نگران باشید که کودک قلدر باز هم فرزندتان را آزار دهد.

اما یادتان باشداز فرزندتان بخواهید به مبارزه یا تلافی با کودک قلدر نپردازد. این رفتار می تواند به سرعت به خشونت، بروز مشکل و حتی جراحات جدی بیانجامد. بهترین راه آن است که او را ترغیب کنید از مشکل دوری کند، از دیگران یاری بخواهد و مسئله را با یک بزرگسال مطرح کند.

رفتار را بشناسد

به کودکتان حتی قبل از این که قربانی قلدری گردد یاد بدهید که این مساله را جدی بگیرد و از در میان گذاشتن آن با شما نترسد، به او بگویید که این مشکل را می فهمید و به او یاری خواهید کرد در چنین شرایطی مساله اش را حل نماید. فرزندتان باید بداند که شما او را سرزنش نخواهید کرد.

با اجرای نمایش ها و بازی به او یاد بدهید که با این گونه افراد قلدر چگونه باید برخورد کند. در این بازیها می توانید با خنده و شوخی شرایط های ناراحت نماینده ای را که ممکن است برایش پیش بیاید با هم آنالیز نموده و پاسخ های متفاوتی را که می تواند به فرد زورگو بدهد با هم تمرین کنید.

اعتماد به نفس بدهید

اگر فرزندتان قربانی تمسخر دیگران شده و از گروه های بچه ها کنار گذاشته می گردد، ممکن است در این شرایط اعتماد به نفس او جریحه دار شده باشد.

با قرار دادن کودکتان در شرایط مناسب به او یاری کنید که در محیط های دیگردوستان خوبی پیدا کند که به او اهمیت می دهند و مسخره اش نمی نمایند.

با پیدا کردن دوستهای تازه او نه تنها اعتماد به نفسش را دوباره به دست می آورد بلکه متوجه می گردد که اشتباه از مسخره نماینده ها بوده است.

گاهی حتی ممکن است لازم باشد فرزندتان را از کلاس یا فضایی که مورد قلدری نهاده شده خارج کنید و یا فعالیتی که باعث شده او آزار ببیند را تعطیل کنید.

البته دقت کنید که خیلی از بچه ها برای اینکه از فضای مورد نظر خارج نشوند، رنج هایشان را از والدین پنهان می نمایند بنابر این دراین باره بهتر است نظر خود کودک را هم بپرسید و با اولیای مدرسه در میان بگذارید.

همواره کنار کودک باشید

حتی اگر کاملاً نمی توانید مشکل فرزندتان را حل کنید، به او نشان دهید که در کنار او هستید و در همه حال از او حمایت خواهید کرد. یادتان باشد فرزندتان از شما انتظار دارد حرفهای او را بشنوید و با او همدردی کنید.

پس اگر از وضع پیش آمده عصبانی هستید، برای عکس العمل نشان دادن عجله نکنید و بگذارید فرزندتان تمام ماجرا را برایتان تعریف کند و آنوقت به فکر چاره باشید.

یادتان باشد ممکن است عکس العمل های هیجانی شما باعث گردد فرزندتان از گفتن ادامه حقیقت خودداری کند و یا از درمیان گذاشتن مشکل با شما پشیمان گردد. پس حساب شده عمل کنید.

از کودک راهکار بخواهید

برای اینکه مطمئن شوید فرزندتان در برابر مساله آمادگی دارد می توانید از او بپرسید که اگر این مشکل دوباره تکرار شد، او دفعه آینده چه خواهد نمود و به فرد قلدر چه خواهد گفت؟

پاسخ کودک را رد نکنید، بلکه به او یاری کنید تا بتواند انتها ماجرا را با آن روش پیش بینی کند و خودش متوجه گردد که این راهکار مناسبی هست یا خیر.

با این کار کودک نه تنها خواهد توانست خودش مشکلش را حل نماید بلکه اعتماد به نفسش هم بیشتر خواهد شد. زیرا این خودش بوده که توانسته راهکار مناسب را پیدا کند، نه شما! و این مهارتی است که تا انتها عمر با او خواهد بود.

اگر کودک حرفی درباره مسئله ای که برایش پیش آمده نمی زند و شما خودتان شک نموده و سپس متوجه شده اید که او قربانی قلدری شده است، باز هم او را دعوا نکنید.

می توانید از کسی که فرزندتان با او راحت تر است مثلا برادر و خواهر بزرگترش و یا حتی مشاور و معلمش یاری بگیرید. یادتان باشد تا او احساس امنیت و آرامش نکند نمی تواند این مشکل و مسائل دیگرش را با شما در میان بگذارد بنابر این تنها کاری که باید بکنید این است که به او اطمینان دهید که درامان است و شما اجازه نخواهید داد هیچ کس به او آسیبی برساند.

اشتباهی که خیلی از والدین می نمایند این است که فکر می نمایند معلم و اولیای مدرسه از اینکه فرزندشان مورد آزار نهاده شده باخبرند. در حالی که اغلب اوقات افراد قلدر می دانند کی و چگونه این کار را انجام دهند که معلم و ناظم متوجه نشوند.

بنابر این اگر فرزندتان قربانی قلدری نهاده شد حتماً مسأله را با معلم و مدرسه درمیان بگذارید تا آنها هم بتوانند وظیفه خود را در برابر فرزند شما و دیگر بچه ها انجام دهند و بر فرد قلدر بیشتر نظارت نمایند تا نتواند خطایش را دوباره تکرار کند.

از قلدر دوری کند

به فرزندتان یاد بدهید بدون اینکه با قلدر درگیر گردد از او دوری کند به این صورت که قاطعانه در چشمان او نگاه نموده و از قلدر بخواهد که به رفتار خود انتها دهد و سپس صحنه رابدون این که بدود، با آرامش ترک کند.

فرار کودک قلدر را جری تر می نماید. با فرزندتان روش هایی را تمرین کنید که به یاری آن ها رفتارهای ناپسند فرد قلدر را نادیده بگیرد، واکنشی نشان ندهد ولی به بزرگترها گزارش بدهد.

به او بفهمانید که با بی توجهی به قلدر، نشان می دهد که وجود او برایش مهم نیست. در نهایت، قلدر به احتمال زیاد از ایجاد مزاحمت برای او خسته خواهد شد.

از فرزندتان بخواهید اگر کودک قلدر، نزدیک دستشویی است از دستشویی دیگری استفاده کند یا هنگامی که تنهاست به حیاط نرود. همواره همراه دوستانش باشد تا با کودک قلدر تنها نماند. در سرویس مدرسه، راهرو یا زنگ تفریح (هر جا که کودک قلدر حضور دارد) همراه یکی از دوستانش باشد.

خشمش را کنترل کند

خشمگین شدن از کودک قلدر طبیعی است، اما این مسئله، هدف بچه ها قلدر است. این رفتار، سبب می گردد کودک قلدر احساس قدرت بیشتری بکند.

به فرزندتان یاد بدهید که از گریه کردن، سرخ شدن یا ناراحت شدن در مقابل فرد قلدر خودداری کند. این کار احتیاج به تمرین فراوان دارد، اما مهارتی کارآمد است که کودک قلدر را پس می راند.

گاهی اوقات، تمرین روش های کنترل عصبانیت مانند شمردن از یک تا ده، نفس عمیق کشیدن یا ترک محل، مفید است. گاهی بهترین راهکار آن است که به کودک یاد بدهید چهره ای سرد و بی احساس به خود بگیرد تا هنگامی که خطر برطرف گردد (لبخند زدن یا خندیدن می تواند کودک قلدر را خشمگین تر کند).

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1479

به "چطور با بچه های قلدر برخورد کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور با بچه های قلدر برخورد کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید