کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم شده دیگر، آقامرتضی متهم است؟

به گزارش آخرین خبر، آقامرتضی عنوان مجموعه ای هفت قسمتی است که پخش تلویزیونی آن در آستانه سالگرد شهادت شهید آوینی واکنش های بسیاری به همراه داشت؛ واقعیت درباره ابهامات و اتهامات مطرح شده درباره این مستند چیست؟

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم شده دیگر، آقامرتضی متهم است؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، در این 28 سالی که از شهادتش می گذرد، همیشه یک تصویر از او را روی جلد کتاب ها، مجلات و فیلم ها در ایام نزدیک به سالروز تولد و یا شهادتش دیده ایم؛ مردی با عینک، با ریش ها و موهای جوگندمی که دست به سینه ایستاده و کتی خاکی رنگ روی دوشش دارد، این نزدیک ترین تصویر ذهنی همه ما از یک نام است؛ سید مرتضی آوینی.

همان که او را سید شهیدان اهل قلم خطاب می نمایند تا قلم به دستان هر بار روایت هایی متفاوت و گاهی متضاد از او ارائه نمایند، همان که روایت فتح عنوان اصلی ترین یادگارش در قالب مجموعه ای مستند است و حالا این عنوان بر سردر مؤسسات و سازمان های مختلفی خوش نشسته که در مواردی شاید کم ترین سنخیت و تناسب تسمیه ای با او نداشته باشند! مردی که حرف ها و حاشیه ها درباره اش کم نیست و احتمالاً اگر زنده بود و این قرائت های متنوع درباره خودش را می شنید و می خواند و می دید می گفت: ای جماعت بگذارید و بگذرید.

او نقطه اتکای جریان چپ و راستی است که اتفاقاً هیچگاه بر سرش به اجماع نرسیده اند و همیشه بر سر مصادره اش دست به گریبان شده اند! در همه این سال ها بیشتر از اینکه او را به ما بشناسانند، سهم خواهی های خود را در زیر سایه او مطرح نموده اند، در این جدال هر کدام گوشه ای از شخصیت آوینی را به ما نشان داده اند تا محصولش یک سوال عظیم در ذهن ما باشد که او واقعاً کیست و کدام یک از روایت ها واقعیت مرتضی را پیش روی ما نمایان می نماید؟ مردی که هنوز هم که هنوز است ارائه روایتی تازه از او محل بحث است.

آقا مرتضی که چند شبی است از شبکه سه سیما در حال پخش است، تازه ترین روایت از او است، مستندی که سازمان اوج متولی ساختش بوده و پخش تلویزیونی اش واکنش نزدیکترین منسوبان مرتضی آوینی را برانگیخته است.

مستند آقامرتضی به همین دلیل متن و حاشیه هایی حائز اهمیت دارد که نمی توان آن ها را نادیده گذاشت. در گزارش پیش رو اهم اتهامات مطرح شده درباره این مستند را در قالب پنج سرفصل مجزا به مرور گذاشته ایم و درباره هر اتهام، شرحات تهیه نماینده را هم جویا شده ایم.

مهدی مطهر تهیه نماینده مستند آقامرتضی به کارگردانی سیدعباس سیدابراهیمی، جوابگوی ابهامات و اتهامات درباره این مستند شد.

اتهام اول؛ آقامرتضی سفارشی و جهت دار است؟

این ابهام و اتهام از آنجایی مطرح شد که آقا مرتضی فراوری شده در سازمان اوج است؛ سازمانی که خط و ربطش به جبهه فرهنگی انقلاب انکارنشدنی است و فراوریاتش در این سال ها هم عمدتاً با موضوع تاریخ معاصر و تحولات مرتبط با مضامین استراتژیک مدنظر در این جریان فکری بوده است. بستر عرضه این مستند شبکه سه است؛ شبکه ای که از زمان تکیه علی فروغی بر کرسی مدیریت آن، رویکردی جدی در زمینه پخش مستندهای جنجالی داشته و هر از گاهی پخش یک مستند در آن بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای پیدا نموده است.

در چنین شرایطی طبیعتاً انتشار خبر پخش مستندی از فراوریات سازمان اوج، از آنتن شبکه سه، به سختی می تواند از اتهام زنی ها و پیش داوری ها مصون بماند.

حسین معززی نیا مستندساز و منتقد شناخته شده سینما و داماد سیدمرتضی آوینی که شاخص ترین چهره معترض به فراوری و پخش مستند آقامرتضی تا به اینجا محسوب می شود، در بخشی از متن انتقادی خود گریزی به این پیش داوری زده و اینگونه کوشش نموده سازندگان این مستند را قضاوت و معرفی کند همان کسانی که در یک سال آخر حیاتش او را طرد کردند و به خروج از دایره حزب اللهی ها متهمش کردند، 28 سال است زیر نامش سینه می زنند و با وقاحتی کم نظیر به روی خودشان نمی آورند روزگاری چه نوشته اند، چه گفته اند و چه نموده اند.

اما واقعیت چیست و مستند آقامرتضی را چه کسانی با چه عقبه ای ساخته اند و آیا به دنبال ارائه روایتی جهت دار از این شهید بوده اند؟

شرحات تهیه نماینده؛ دنبال یک سلیقه خاص نبودیم

مهدی مطهر درباره پیشینه مستند آقامرتضی گفت: فراوری این مستند از کتابی آغاز شد که آقای سیدابراهیمی از سال 89 نگارش آن را آغاز نموده بود و تا سال 91 هم مشغول آن بودند. طی سال های 91 تا 94 هم 15 تا 20 مصاحبه خیلی خوب در این زمینه گرفته بودند که به دلایلی پروژه آن متوقف مانده بود. در آن مقطع من در پروژه حضور نداشتم، بعد که به کار اضافه شدم، کوشش کردم با بعضی دسترسی ها و هماهنگی ها این پروژه را توسعه دهیم و اثری ماندگار درباره شهید آوینی فراوری کنیم.

وی در ادامه شرحات خود درباره رویکرد کلی محتوای این اثر هم گفت: شعار روایت بدون سانسور که در تیزرها و خبرهای مرتبط با مستند آقامرتضی مورداستفاده قرار گرفته است یک عبارت تبلیغاتی است و ما این ادعا را نداریم که روایتمان واقعاً بدون سانسور است، ما تمام کوششمان را کردیم که فیلمی جامع درباره همه جوانب شهید آوینی از ابعاد شخصیتی گرفته تا زیست اجتماعی و هنری شان ارائه دهیم. آن هم از زبان آدم هایی که بی واسطه او را درک نموده اند و صرفاً کارشناس و تحلیل گر نیستند و دنبال یک سلیقه خاص هم نبودیم.

اتهام دوم؛ آقامرتضی غیرفراوریی و آرشیوی است؟

سهم بالای بریده مستندهای قدیمی در سه قسمت ابتدایی مستند آقامرتضی این شائبه را به وجود آورده که این مستند، اثری غیرفراوریی و به معنای کنایی آن آرشیوی است. فیلمی که راش هایی متعدد از چند مستند را در دل خود دارد که مهمترین شان روایت راوی، مرتضی و ما و انحصار ورثه است.

حسین معززی نیا در بخشی از همان یادداشت بلند اعتراضی خود اینگونه غیرفراوریی بودن این مستند را به عنوان یک اتهام مورد کنایه قرار می دهد: امروز دو نفر دیگر از دوستان، تیزری از مستند چند قسمتی ایشان را برایم ارسال نموده اند. می بینم قطعاتی از مستندهای مختلفی که درباره آوینی ساخته شده، از جمله مجموعه روایت راوی به کارگردانی من، و مستند مرتضی و ما به کارگردانی کیومرث پوراحمد در این مجموعه استفاده شده، به علاوه تصاویری از جلسات تدریس آوینی در جمعی محدود و مواد و مصالح مختلف دیگری که در این سال ها استفاده نشده بوده. معین است که دایره دست درازی و چپاول گری این آقا گسترش پیدا نموده، وارد آرشیو مؤسساتی شده که این مصالح در آن جا نگهداری می شده و تصور نموده چون به آرشیو وارد شده، خودبه خود مالکیت مواد صوتی و تصویری را هم در اختیار گرفته است.

شرحات تهیه نماینده؛ بالغ بر 30 مصاحبه فراوریی داشتیم

مطهر اما درباره بخش های آرشیوی مستند آقامرتضی شرح داد: از آنجا که با مؤسسه روایت فتح تعامل داشتیم، این مجموعه زمینه دسترسی ما به فیلم های ساخته شده درباره این موضوع را فراهم کرد. مصاحبه هایی درباره شهید آوینی و برش های مستندهای شهید آوینی و کارهایی که درباره این شهید ساخته شده بود در آرشیو وجود داشت که دسترسی ما به آن ها آزاد بود. در تیتراژ هم از اسامی فیلم سازان و آثاری که از آن ها استفاده کردیم، تشکر شده است. در خود فیلم امکان درج این شرح درباره برش های استفاده شده از مستندهای دیگر وجود نداشت چرا که بعضی از کات ها کمتر از 10 ثانیه بود و امکان شرح روی تصویر عملاً وجود نداشت. مضاف بر اینکه قاب تلویزیون همین الان هم شلوغ است و به لحاظ بصری عرصه برای شرحات مکرر روی تصویر، تنگ تر هم شده است.

وی با تأکید بر اینکه مستند آقامرتضی صرفاً برگرفته از کتاب زندگی زیباست به قلم سیدعباس سیدابراهیمی کارگردان این مستند نیست، شرح داد: آن کتاب صرفاً یک نقطه آغاز برای این پروژه بود. روایت مستند آقامرتضی نه فقط فراتر از این کتاب، که فراتر از هر مستند دیگری است که تا به امروز با این موضوع ساخته شده است. منظور از فراتر هم به معنای بهتر نیست بلکه منظور جامعیت کار است. ما در این مستند تمام جنبه های شخصیتی این شهید را روایت نموده ایم و بالغ بر 30 مصاحبه در این مستند، فراوریی است و برگرفته از منابع دیگر نیست. تنها در مواردی از مستندهای دیگر استفاده نموده ایم که احساس کردیم، روایت های ارائه شده در این مصاحبه ها را کامل تر می نموده است.

وی درباره بخش های فراوریی مستند آقامرتضی هم تأکید کرد: خیلی از بخش های این مستند را خودمان پیگیری نموده ایم. مثلاً دو تن از هم کلاسی های شهید آوینی را خودمان پیدا کردیم و برای همین مستند با آن ها تبادل نظر گرفتیم و یا مدارک تحصیلی آقای آوینی را از مدرسه به دست آوردیم و اینگونه نبود که خانواده آن ها را در اختیار ما بگذارد. در این فضای پرابهام امکان اجحاف در حق کارگردان این مستند وجود دارد. کارگردانی که بیش از 10 سال از عمر خودش را برای این کار صرف نموده و به رغم بعضی کم تجربگی های احتمالی، زحمت بسیاری برای این مستند کشیده است.

اتهام سوم؛ آقامرتضی محصول یک سرقت است؟

آرشیوی بودن مستند آقامرتضی اتهامی بود که خیلی زود ابعاد پیچیده تری هم پیدا کرد. به خصوص زمانی که دو مستندساز دست به قلم بردند و این مستند را محصول یک سرقت و چسباندن تصاویری از چند مستند دیگر با موضوع مرتضی آوینی خواندند!

حسین معززی نیا کارگردان روایت راوی و محمدعلی شعبانی کارگردان انحصار ورثه بلافاصله پس از پخش قسمت های ابتدایی مستند آقامرتضی در یادداشت هایی تند صراحتاً کارگردان این مستند را به سرقت از آثارشان و دست درازی به آرشیو مؤسسات متولی فراوری این مستندها متهم کردند.

محمدعلی شعبانی که اتفاقاً چندی پیش انحصار ورثه را در مؤسسه اوج فراوری نموده بود، از یک: دزدی معنوی سخن به میان آورد و حسین معززی نیا نیز از این کار با عنوان چپاول و دست درازی یاد کرد.

شرحات تهیه نماینده؛ حاضر به برطرف سوءتفاهم ها هستیم اما…

تهیه نماینده آقامرتضی درباره اعتراض حسین معززی نیا مبنی بر استفاده بدون اجازه از بریده مستندهای خود و فیلم سازان دیگری همچون کیومرث پوراحمد در مستند آقامرتضی شرح داد: واقعیت این است که این مدل استفاده کاملاً مرسوم است. بریده های مستندهای قبلی خود من مانند مجموعه هویدا هم تا امروز در مستندهای دیگر مورداستفاده قرار گرفته است. واقعیت این است که وقتی ما مستندی را برای تلویزیون و یا سازمانی مانند اوج فراوری می کنیم، آن سازمان سرمایه گذار این امکان و اجازه را دارد که از راش ها و مصاحبه های مرتبط با مستند ما بعدها استفاده کند. مگر اینکه یک مصاحبه خاص داشته باشم که امتیاز آن را به آن سازمان نمی بخشم و حتی روی آن برچسب محرمانه می زنم. در غیر این صورت آرشیو کردن آثار مستند چه دلیلی دارد؟ دلیلش این است که بعدها دیگران بتوانند از آن استفاده نمایند. این فلسفه آرشیو است. استفاده از این آرشیو هم احتیاجی به اجازه از کارگردان ندارد، مؤسسه فراورینماینده صاحب اثر محسوب می شود که در خصوص مستند آقای معززی نیا، همان مؤسسه فراورینماینده در همکاری با سازمان اوج، مستند آقامرتضی را فراوری نموده است.

وی درباره طرح اتهاماتی مانند سرقت هم گفت: شخصاً شأن آقای معززی نیا را بالاتر از این می دانم که با همین ادبیات بخواهم پاسخی بدهم. همین امروز هم اگر بدانم بخش هایی از مستند باعث کدورت خانواده آوینی شده است، حاضر به پیگیری برای برطرف سوءتفاهم هستم اما اگر قرار باشد بخواهند با ادبیات خاص و توهین به این اثر واکنش نشان دهند، طبیعتاً ترجیح می دهم به این ادبیات واکنشی ارائه ندهم. در ادامه مستند هم این واقعیت را تصدیق خواهند کرد که ما صداقت و امانت داری نموده ایم در ارائه روایتی از شهید آوینی.

مطهر درباره اعتراض محمدعلی شعبانی کارگردان مستند انحصار ورثه هم تأکید کرد: این مستند که محصول دفتر خود ما یعنی خانه مستند است و متمم قراردادی هم که میان ما و آقای شعبانی امضا شده، تأکید دارد که ایشان هیچ ادعایی نباید نسبت به این اثر داشته باشند. حتی تخلف از طرف ایشان انجام شده که بخش هایی از مستند را در اینستاگرام خود منتشر نموده است. انحصار ورثه محصول خانه مستند است و طبیعتاً این مرکز برای استفاده از بخش هایی از اثر خود، در اثری دیگر از خود، احتیاج به مجوز از کسی ندارد. آقای شعبانی به طور کامل در جریان است که این مستند متعلق به خانه مستند است و اساساً انحصار ورثه پروژه ای بود که ما از محمدعلی شعبانی برای کارگردانی آن دعوت کردیم و اینگونه هم نبود که ایشان کاری را ساخته باشد و بعد ما بخواهیم امتیاز آن را خریداری کنیم، از اساس پروژه متعلق به خود ما بود و هست. درباره مستندهای آقایان پوراحمد و معززی نیا هم ما از مؤسسه روایت فتح این آرشیو را دریافت کردیم. اینکه می گویند بخش هایی از این تصاویر شخصی بوده هم من متوجه نمی شوم، تصاویر شخصی چرا باید در مؤسسه روایت فتح آرشیو شده باشد؟

تهیه نماینده آقامرتضی در عین حال تأکید کرد: برای قسمت های پخش نشده این مستند حاضریم یک فرد مرضی الطرفین به نمایندگی از دوستان معترض بیاید و کار را ببیند و اگر واقعاً بخش هایی از مستندهای خود را راضی به استفاده نیستند، ما آماده تعاملیم. فضا خیلی کوچک تر از این حرف ها است. حتی می خواهم بگویم هر سال از این بریده مستندها در سالگرد شهید آوینی به طرق مختلف استفاده شده است، چرا سال جاری و برسر این مستند ابهامات مطرح می شود؟ چون این بار همان بریده ها در قالب یک مجموعه که در ساعت خوبی از شبکه سه پخش می شود، دارد دیده می شود. وگرنه بارها از مستند آقای پوراحمد درباره شهید آوینی در مستندهای مختلف استفاده شده است. دلیلش هم این است که مصاحبه های آن مستند، فاصله بسیار کمی با شهادت سیدمرتضی آوینی دارد. مهم ولی این است که تهیه نماینده همه این آثار روایت فتح بوده است. ضمن اینکه ما در کتابت و انتشار قانون مدونی داریم که حقوق یک کتاب به خانواده مؤلف و یا مؤسسه صاحب اثر می رسد، ولی در قانون و در هیچ جایی این محدودیت برای فیلمسازی درباره اشخاص وجود ندارد.

اتهام چهارم؛ آقا مرتضی علیه معشوقه کامران!؟

ارتباط مرتضی آوینی با غزاله علیزاده یکی از فرازهای پرابهام زندگی خصوصی او محسوب می شود. فرازی که غالباً پرداختن مستندسازان و راویان مختلف به آن حاشیه ساز بوده و کمتر اشتراک نظری بر سر جزئیات این ارتباط طی این سال ها وجود داشته است.

مطرح شدن نام غزاله علیزاده نویسنده رمان های ایرانی در مستند آقامرتضی هم از این قاعده مستثنی نبود و واکنش های بسیاری را به خصوص در فضای مجازی برانگیخت. به ویژه اینکه یکی از مصاحبه شونده ها که اتفاقاً هم کلاسی مرتضی آوینی هم بوده در خلال صحبت هایش غزاله علیزاده را زنی خطاب نموده که در پی وصال به مرتضی آوینی بوده و در ادامه آوینی را شخصیتی زن گریز توصیف نموده است.

ترکیب این دو روایت با نریشن آقا مرتضی که غزاله علیزاده را خانی معرفی می نماید که آوینی به سلامت از آن عبور نموده ، واکنش هایی را در فضای مجازی برانگیخت تا همین بریده فیلم در این فضا دست به دست و روایت هایی تازه ای از سوی مخاطبان از دلدادگی این دو شخصیت مطرح شود.

شرحات تهیه نماینده؛ هر کس سند دست اول دارد رو کند

مهدی مطهر درباره واکنش های انجام شده در فضای مجازی به روایت ارائه شده از رابطه سیدمرتضی آوینی با غزاله علیزاده در این مستند شرح داد: واقعیت این است که چه من و چه هر مستندساز دیگری بخواهد درباره چنین موضوعی روایتی را ارائه دهد، باید مستندات خود را هم ارائه دهیم. ما هم سراغ آدم هایی رفتیم که در آن مقطع با آقای آوینی هم کلاس و هم دوره بوده اند. این افراد مصاحبه های شان کاملاً متعلق به همین مستند است و در مستندهای دیگر هیچ کس سراغ هم کلاسی های این شهید نرفته بود. این دوستان شهید آوینی که آن مقطع از زندگی ایشان را از نزدیک درک نموده اند، چنین روایتی از این علاقه میان این دو نفر ارائه می نمایند.

تهیه نماینده آقامرتضی تأکید کرد: شأن خانم علیزاده جای خود و ما قرار نیست قضاوتی درباره او داشته باشیم. در نریشن این بخش هم اشاره می کنیم که این یک خان از هفت خان بوده و کوشش کردیم عبارتی را به کار نبریم که قضاوتی در آن باشید. صرفاً آن را به عنوان یک مواجهه روایت کردیم که شهید آوینی از آن گذر نموده است. طبیعتاً روایت های دیگری از این رابطه هم می تواند وجود داشته باشد اما ما نرسیدیم همه آن ها را روایت کنیم. اگر کسی مستند دست اولی در این زمینه داشته باشد، ما هم شاد می شویم در اصلاحات بعدی این روایت را اصلاح کنیم. هیچ محدودیتی هم برای خود قائل نیستیم.

وی درباره استفاده از عبارت زن گریز برای توصیف روحیات سیدمرتضی آوینی از سوی یکی از افراد حاضر در مستند آقامرتضی هم گفت: در آن بخش منظور از زن یک زنی است که مانع رشد یک انسان می شود. اگر نتوانسته ایم این مفهوم را در روایت بپرورانیم و معنای عام از این عبارت فهمیده می شود، حتماً به ضعف پرداخت ما در مستند برمی شود. منظور از زن گریزی بیشتر بی توجهی به ظواهر بازدارنده بوده است نه ضدیت با جنس زن.

اتهام پنجم؛ آقامرتضی حریم خصوصی آوینی را نقض نموده است؟

پرده دری، وقاحت، ابتذال و تعرض کلیدواژه های اصلی متن اعتراضی مریم امینی همسر مرتضی آوینی نسبت به پخش مستند آقا مرتضی است که روز گذشته در فضای رسانه ای منتشر شد.

متنی صریح و سرشار از دلخوری که این مستند را تعرضی آشکار به حریم خصوصی خانواده آوینی توصیف می کرد و از نامه نگاری با حمید شاه آبادی معاون سیمای صداوسیما برای جلوگیری از پخش این مستند در آن سخن به میان آمده بود.

در بخشی از این متن اعتراضی آمده است: شهید آوینی تا زمانی که در قید حیات بود، علاقه ای به روایت زندگی خصوصی اش نداشت. و حالا که نیست، تشخیص این که کدام بخش از زندگی ایشان را می شود روایت کرد و چگونه، به عهده خانواده اش است. به چه حقی می شود در زندگی خصوصی یک شخصیت مشهور تجسس کرد و بعد، بر اساس اطلاعاتی مطلقاً جعلی این زندگی را به تصویر کشید؟ در کجای جهان، زندگی خصوصی یک شخصیت مشهور را می شود بدون اطلاع و نظارت خانواده اش ساخت؟ جوابی نمی شنوم.

شرحات تهیه نماینده؛ مصداقی بگویید کدام نقض حریم؟

مهدی مطهر درباره اعتراض همسر شهید آوینی درباره ورود به حریم زندگی شخصی این شهید در مستند آقامرتضی هم گفت: کارگردان ما در ایام ساخت این مستند به سراغ خانم امینی رفتند ولی ایشان روی خوش به او نشان ندادند. اما درباره این اعتراض باید بگویم کاش معیناً می گفتند که کدام بخش از روایت این مستند ورود به حریم شخصی شهید آوینی بوده است. تنها بخشی که از زندگی شخصی ایشان در مستند به آن اشاره می شود همان فایل صوتی است که می گوید ما در مقطعی مستأجر مادر فرهاد مهراد شدیم.

وی تأکید کرد: ما به بخش هایی از زندگی خصوصی این شهید پرداختیم که به شکل گیری شخصیت آوینی و شناختش توسط مخاطب یاری می کرد مثل قصه منزل استیجاری فرهاد مهراد که مقدمه شناخت بهتر آوینی از امام (ره) شد. زندگی شخصی ایشان خیلی حواشی دیگری می توانست داشته باشد که هیچ اشاره ای در مستند به آن ننموده ایم. خیلی از شایعه ها وجود دارد درباره همسر آقای آوینی که چون سندی برای آن وجود نداشت اساساً سراغ آن ها هم نرفتیم. به آن ماجرای اجاره نشینی در خانه فرهاد هم به این دلیل اشاره کردیم که در ادامه مطرح می شود فرهاد برای اولین بار نوار سخنرانی امام خمینی (ره) را به شهید آوینی می دهد و زمینه ساز تحول در او می شود. اما نکته این است که هم آقای معززی نیا و هم خانم امینی در نوشته و بیانیه هایی که ارائه نموده اند اذعان دارند که حتی یک قسمت را کامل ندیدند. چگونه به چنین قضاوتی رسیده اند که روایت ما مشکل دارد و یا دزدی نموده ایم این مسأله بیشتر نشان دهنده این است که این بلوا برای چیز دیگری است.

تهیه نماینده مستند آقا مرتضی درباره تأثیر نامه نگاری با مسئولان صداوسیما بر امکان پخش قسمت های به جامانده از این مستند هم گفت: شاید یک درصد ما اشتباهی نموده باشیم و به لحاظ حقوقی مانعی برای پخش این کار به وجود بیاید. ما در این موارد مطیع تصمیم صداوسیما هستیم و نمی خواهیم بر سر این موضوع بلوایی به وجود بیاوریم. اگر مسئولان صداوسیما به این جمع بندی برسند که پخش این مستند، اجحاف در حق خانواده شهید آوینی است و به لحاظ حقوقی ادامه پخش آن به صلاح نیست، تمام سعی مان را برای شرح و مجاب کردن شان می کنیم، اما حتماً جنجال به راه نخواهیم انداخت و منتظر می مانیم در فضایی بهتر و بدون سوءتفاهم این کار دیده شود.

وی در ادامه با اشاره به بعضی انتقادها به کیفیت تدوین این مستند هم شرح داد: حتماً کار ما بدون نقص نیست اما از آنجایی که ما اصرار داشتیم کارمان از شبکه سه و در این ساعت معین پخش شود، به دلیل ترافیک بالا در کنداکتور این شبکه، ناگزیر در حدود 7 تا 8 دقیقه از هر قسمت را کوتاه می کنیم و این عجله در رساندن نسخه کوتاه تر به آنتن، در مواردی موجب پرش در تدوین شده است. از مخاطبان بابت این پرش ها عذرخواهی می کنیم و تأکید می کنم دلیلش نابلدی و بی تجربگی نبوده است و مجبور شدیم کار را کوتاه کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1647

به "کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم شده دیگر، آقامرتضی متهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم شده دیگر، آقامرتضی متهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید