کاکایی ها به تهران آمدند!

به گزارش آخرین خبر، مدیرعامل شرکت نوسازی و عمران چیتگر از پرواز مرغان مهاجر (کاکایی ) بر فراز دریاچه شهدای خلیج فارس اطلاع داد و در عین حال به شهروندان توصیه کرد که با دادن غذاهای مضر، سلامت و جان این پرندگان را تهدید نکنند.

کاکایی ها به تهران آمدند!

خبرنگاران: محسن صالحی روز دوشنبه با بیان اینکه از زمان ورود اولین گله پرندگان مهاجر به دریاچه چیتگر زمان زیادی نگذشت که خبر مشاهده آنها در اراضی عباس آباد منتشر شد، اظهار کرد: از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب تهران، در لکه های آبی، پرندگان مهاجر در مسیر کوچ از سیبری به عرض های جغرافیایی گرمسیر، مدتی می آسایند و بعضا فصل سرما را در تهران سپری می نمایند.

به گزارش ایرنا، صالحی با بیان اینکه خطه کهن تهران، زمانی مأمن حیوانات بومی متعددی بوده و حال متأثر از شهرسازی نوین، میزبان پرندگان مهاجر نیز هم هست، اظهار کرد: دریاچه شهدای خلیج فارس به عنوان بزرگترین زیستگاه آبی شهر تهران، میزبان گروه های مختلفی ازپرندگان مهاجر است و همیشه از آبان تا اسفند، پرواز کاکایی ها، قره غازها و اگرت ها، صحنه های بی بدیلی از حیات وحش را در منظرگاه دریاچه خلق می نمایند.

مدیرعامل شرکت نوسازی و عمران چیتگر ادامه داد: اما آنچه نگران نماینده است، برغم هشدارهای کارشناسان محیط زیست، ناآگاهی شهروندان با رژیم غذایی این مهمانان زیبای شهر تهران است و همین بی اطلاعی، منجر به بیماری و مرگ پرندگان مهاجر می گردد.

وی با بیان اینکه اغلب پرندگان مهاجری که در پهنه ها و لکه های آبی فرود می آیند، از چرخه غذایی زیست بوم آبی منتفع می شوند و نیازی به غذاهای دیگر ندارند، گفت: چه بسا سیستم گوارش آنها، در هضم سایر مواد خوراکی ناتوان باشد. قطعا خوشمزگی و خوشرنگی تنقلاتی از قبیل چیپس و پفک، برای پرنده، جذابیت ایجاد می نماید اما درک این موضوع که این مواد غذایی برای پرنده مضر است، در حیطه ادراک انسان می گنجد.

صالحی تاکید نمود: با توجه به زیبایی خلق شده در چهره شهر با حضور پرندگان مهاجر ما به عنوان میزبانان این موجودات زیبا، باید در توسعه فرهنگ میزبانی صحیح از حیات وحش پیشقدم بوده و به یکدیگر بیاموزیم که علاوه بر اینکه حفظ پاکیزگی محیط زیست از مهمترین وظایف شهروندی است، حفاظت از جان آنها هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1402 بروزرسانی: 27 آذر 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2358

به "کاکایی ها به تهران آمدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاکایی ها به تهران آمدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید