کریسمس و سال نو در چین

به گزارش آخرین خبر، درصد بسیار کمی از جمعیت چین مسیحی هستند و بیشتر افراد در خصوص کریسمس اطلاعات کمی دارند. به همین دلیل، کریسمس در چین فقط در شهرهای بزرگ، جشن گرفته می گردد. با خبرنگاران همراه باشید تا سری به جشن های کریسمس و سال نو در چین بزنیم.

کریسمس و سال نو در چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

در شهرهای بزرگ چین مثل سایر شهرهای جهان، برای جشن کریسمس رسوم خاصی از جمله تزیین درخت کریسمس، نورپردازی منازل و خیابان ها با ریسه ها و چراغ های رنگی و تزیینات مخصوص کریسمس در مغازه ها و فروشگاه های بزرگ وجود دارد. سانتا کلاوس یا بابانوئل در چین Shen Dan Lao Ren نامیده می شود و مثل اروپا و آمریکا او را می توانید در فروشگاه ها ملاقات کنید.

چینی ها برای تبریک کریسمس از عبارت Sheng Dan Kuai Le استفاده می نمایند. تعداد افراد بسیاری کمی در خانه، درخت کریسمس دارند یا جشن کریسمس برگزار می نمایند. اگر درخت کریسمسی هم در کار باشد معمولا طبیعی نیست و با زنجیرهای کاغذی قرمز که نماد شادی هستند، گل های کاغذی و فانوس های کاغذی تزیین می شود. بیشتر در فروشگاه ها برای تزیین از درخت کریسمس استفاده می شود.

در نواحی روستایی و دوردست چین اصلا جشن کریسمس برگزار نمی شود اما امروزه افراد بیش از گذشته با کریسمس و آداب و رسوم آن آشنایی دارند.

نکته جالبی که وجود دارد این است که بیشتر درخت های کریسمس مصنوعی و تزیینات کریسمس که در سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرند، در چین ساخته می شوند. در واقع خیلی از کسانی که آنها را می سازند اصلا نمی دانند که این محصولات به چه دردی می خورند.

یکی از سنت هایی که در چین رواج پیدا نموده است، هدیه دادن سیب در جشن کریسمس است. بسیاری از فروشگاه ها در این ایام، سیب های کادو شده و تزیین شده برای فروش دارند. چون کلمه های سیب و جشن کریسمس در زبان چینی، تلفظ مشابهی دارند.

خواندن سرودهای کریسمس در برخی از خانواده های مسیحی رایج است. حال و هوای کریسمس بیشتر در شهرهای بزرگی مثل پکن، شانگهای و هنگ کنگ دیده می شود. برخی از خانواده ها شب جشن کریسمس مهمانی می گیرند یا شام کریسمس را در رستوران ها همراه با دوستان و نزدیکان خود صرف می نمایند.

مراسم آتش بازی و جشن های عمومی در شهرهای بزرگ برپا می شود. جشن کریسمس در چین بیشتر شبیه به روز ولنتاین برگزار می شود. افراد از این فرصت برای بیرون رفتن، شام خوردن در رستوران ها و خرید استفاده می نمایند. در واقع روز جشن کریسمس یکی از بهترین روزهای سال برای خرید در چین است. پیست های اسکی روی یخ و پارک های تفریحی در این روز بسیار شلوغ هستند.

در هنگ کنگ در این ایام علاوه بر جشن کریسمس فستیوالی به نام Ta Chiu برگزار می شود. این فستیوال زمستانی هر سال در 27 دسامبر برگزار می شود.

سال نوی چینی

سال نوی قمری چینی که فستیوال بهاری هم نامیده می شود، اواخر ماه ژانویه یا اوایل فوریه آغاز می شود. جشن های سال نو 15 روز طول می کشد. برای چینی ها این روزها که البته بخشی از کریسمس نیستند، مهم ترین جشن سال محسوب می شوند. افراد برای اینکه این روزها را در کنار خانواده های خود بگذرانند، مساتفت های طولانی را طی می نمایند و از شهرها و کشورهای دور و نزدیک، خود را به خانه می رسانند. آنها خانه های خود را با بنرهای رنگارنگ و زیبا که حاوی پیغام تبریک و آرزوهای خوب برای سال جدید است، تزیین می نمایند.

در روزهای سال نو، افراد خانواده به هم هدیه می دهند. طبق سنت، هدایای بزرگ و گران قیمت فقط به اعضای نزدیک خانواده داده می شود و هدایا و یادگاری های کوچک به دوستان و آشنایان دورتر. برای بچه ها هم معمولا کفش یا کلاه نو به عنوان هدیه می خرند.

مردم برای جشن سال جدید، لباس های نو می پوشند و غذاهای ویژه ای برای مهمان های خود تهیه می نمایند. همه اعضای خانواده و فامیل دور هم جمع می شوند. سوزاندن عود و روشن کردن شمع هم جزیی از مراسم سال نو در چین است. این شمع ها را به یاد درگذشتگان فامیل روشن می نمایند.

چینی های بودایی، در روز آغاز سال نو، از خوردن گوشت پرهیز می نمایند. بودایی ها اعتقاد دارند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولا غذای این روز، از قبل تهیه می شود. در این روز، چینی ها به دیدار بزرگترهای خانواده می روند. پایکوبی شیر یکی از قدیمی ترین آیین های چینی است که در این روز انجام می شود.

پایکوبی شیر، از پایکوبی های سنتی در فرهنگ چینی است که ریشه در هند و چین دارد. این پایکوبی در نواحی جنوبی، معمولا نمادی از برطرف بدیمنی و از بین بردن ارواح خبیثه و در عین حال دعوت از ارواح موفقیت و توانگری است. عروسک ها و آهنگ های ویژه ای برای اجرای این پایکوبی به کار گرفته می شود.

خانواده های چینی برای تماشای جشن ها و مراسم آتش بازی از خانه بیرون می روند. جشن فانوس ها و جشنواره اژدها از جشن های مهم آغاز سال نو در چین هستند.

جشن فانوس

جشن فانوس، جشن سنتی چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در تقویم چینی جشن گرفته می شود؛ این جشن نمایانگر انتها سال نوی چینی است و آماده سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می شود. در این روز چینی ها ردیف هایی از شمع را در جلوی خانه هایشان روشن می نمایند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیری را طی می نمایند. در گذشته، فانوس ها ساده بودند و تنها امپراتوران و اشراف، فانوس های آراسته و بزرگ داشتند ولی در سال های اخیر، فانوس ها با طرح های جدید و متنوع تزیین می شوند؛ مثلا فانوس هایی به شکل جانوران اخیرا مرسوم شده است. ریشه این جشن به امپراتوری هان و بیش از 2000 سال پیش برمی شود.

منبع: کجارو / fa.wikipedia.org / fa.wikipedia.org / people.howstuffworks.com
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 440

به "کریسمس و سال نو در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریسمس و سال نو در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید