آرامگاه ایلخانی شکاف برداشت

به گزارش آخرین خبر، محمدرضا نسب عبداللهی گفت: این آرامگاه در بدنه، ایوان و گنبدخانه مدت هاست دچار شکاف شده است، اما تا به امروز اقدامی برای جلوگیری از توسعه این شکاف ها انجام نشده و بیم آن می رود که آسیب ها، استواری بنا را به ویژه در گنبدخانه از بین ببرد.

آرامگاه ایلخانی شکاف برداشت

او اضافه نمود: گنبد این آرامگاه ایلخانی دارای معماری خاصی است و باید پیش از فروریختن، از سوی میراث فرهنگی و اوقاف برای بازسازی آن اقدامات فوری انجام گردد.

این باستان شناس گفت: پنجره های مشبک آجری در پوسته خارجی گنبد و پنجره های مشبک گچی در پوسته داخلی، نقاشی موجود روی پوسته داخلی گنبد، گچ بری، طاقچه ها و طاق نماهای موجود در بدنه ایوان و گنبد خانه از جمله تزئینات این آرامگاه هستند.

به گفته نسب عبداللهی، ساخت وساز غیراصولی در آرامگاه، تغییرات در کف سازی فضاهای داخلی و خارجی، مسدود شدن طاقچه های رواق های شرقی و غربی، از بین رفتن بخش زیادی از نقاشی های گنبدخانه بر اثر گچ کاری، تغییر ورودی مجموعه از جبهه غربی به جنوبی، تخریب برخی از فضاهای اصلی بنا، تغییرات در ابعاد و مقدار های ورودی های فضاهای داخلی بنا، مسدودشدن روزنه های زیرگنبد، تخریب مقرنس های زیر گوشه سازی های گنبد، تغییر اعیان مجموعه و توسعه آن در جبهه جنوبی، تخریب دیوار اصلی جهت شرقی، تخریب سقف اتاق های طبقه اول برای ایجاد پلکان، اجرای اندود گچ روی تزئینات داخلی بنا، اجرای اندود گچ و خاک روی بدنه های داخلی رواق های شرقی و غربی و اجرای اندود سیمان بر روی کف پوش های داخلی و خارجی بنا از جمله آسیب های انسانی است که در طول سالیان گذشته به این آرامگاه ایلخانی وارد شده است.

او گفت: مصالح اصلی این آرامگاه ایلخانی خشت و گل بوده است، اما حدود دهه قبل ساخت و سازهایی در آن انجام شد که بنا را از شکل و شمایل اصلی خارج کرد و منظر آن را از بین برد.

این باستان شناس بیان نمود: این آرامگاه به نام بشر حافی شناخته می گردد و به نظر می آید فردی که در این آرامگاه به خاک سپرده شده از مریدان بشر بن حارث، یکی از عارفان و صوفیان سرشناس قرن سوم هجری باشد.

البته بنا بر تصریح کتاب تاریخ بغداد از آثار قرن پنجم هجری، بشر بن حارث مشهور به بشر حافی که از عارفان و صوفیان زمان خود بود در سال 227 هجری در بغداد درگذشت و در مزارستان باب حرب بغداد به خاک سپرده شد.

نسب عبداللهی اظهار کرد: در ایران چندین آرامگاه به نام بشر حافی وجود دارد که هیچکدام بشر بن حارث نیستند، چون همان طور که اشاره شد بر اساس تصریح منابع متعدد مانند کتاب تاریخ بغداد این عارف در بغداد به خاک سپرده شده و آرامگاه هایی که به نام بشر حافی در ایران وجود دارد، از صوفیان زمان خود بوده اند که عنوان بشر حافی را که لقب بشر بن حارث بوده، برای خود انتخاب نموده اند.

این باستان شناس گفت: ما نمی دانیم فردی که در آرامگاه ایلخانی شهرستان انار دفن است، نامش چیست، اما می دانیم از صوفیان و عارفان زمان خود بوده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1402 بروزرسانی: 20 مرداد 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2334

به "آرامگاه ایلخانی شکاف برداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه ایلخانی شکاف برداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید