بازاری هیجانی همراه با صف های خرید

به گزارش آخرین خبر، در حالیکه در روز گذشته بازار سهام با کاهش قیمت سهم ها روبرو بود، امروز قیمت ها صعودی شد. از سوی دیگر معاملات توده وار و فارغ از وضعیت فراوری و فروش شرکت ها در این روزها سبب حرکت سینوسی شاخص های بازار شده است.

بازاری هیجانی همراه با صف های خرید

به گزارش ایسنا، جو معاملات بازار سهام همچنان هیجانی است؛ به طوری که در روزهای اخیر شاهد رفتاری سینوسی در قیمت سهم ها و در نتیجه شاخص های بازار سرمایه هستیم. امروز در ادامه نوسانات قیمت ها در بازار سهام، برخلاف روز گذشته روند قیمت اکثر سهم ها افزایشی بود؛ به طوری که تعدادی از پالایشی ها، پتروشیمی ها و همچنین فلزی ها بیشترین تأثیر را روی رشد بازار سرمایه داشتند.

روند معاملات امروز سبب شد شاخص کل نزدیک 4000 واحد رشد کند و بار دیگر کانال 211 هزار واحدی را پس گیرد. در این روزها رفتارهای توده وار به شدت مشهود است؛ به طوری که در روزهای متعددی شاهد کانال شکنی نماگر اصلی بازار هستیم. اما در طرف مقابل بازار در روزهایی هم در جهت منفی حرکت می نماید و در مجموع آنچه از داد و ستدها و نوسانات بازار برمی آید این است که معامله گران بر اساس عوامل بنیادی و فراوری و فروش شرکت ها تصمیم نمی گیرند، بلکه معاملات بیشتر بر اساس جو روانی انجام می گردد.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران همان طور که گفته شد نزدیک 4000 واحد رشد کرد و تراز 211 هزار و 746 واحدی را به دست آورد. سهم های کوچک نیز امروز در رشد بازار نقش داشتند و توانستند به رشد نماگر یاری نمایند؛ به طوری که شاخص هم وزن هم جهت با شاخص کل توانست 1348 واحد افزایش یابد و تراز 45 هزار و 231 واحدی را پشت سر بگذارد.

شاخص آزاد شناور نیز با 4872 واحد رشد تا رقم 237 هزار و 300 واحدی بالا رفت و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب 2871 و 8238 واحد رشد کردند.

امروز شرکت های پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و صنایع پتروشیمی خلیج فارس جزو نمادهایی بودند که بیشترین تأثیر را روی افزایش شاخص های بازار گذاشتند؛ به گونه ای که هر کدام از آنها به ترتیب 243، 217 و 212 واحد رشد کردند. بانک ملت نیز پس از این نمادها تأثیر 202 واحدی روی شاخص داشت.

اما پتروشیمی پردیس، پتروشیمی جم، ملی صنایع مس ایران و فولاد پارس و خوزستان سعی کردند شاخص های بازار سرمایه را در جهت منفی حرکت دهند؛ هرچند که در نهایت جریان بازار سبب شد تا شاخص کل رشد فزاینده ای را تجربه کند.

در گروه محصولات شیمیایی امروز بیشتر سهم ها افزایش قیمت داشتند و این گروه با حجم معاملات 146 میلیون سهم و اوراق اقتصادی روبرو شد.

اما بانکی ها یک بار دیگر توانستند بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دهند؛ به طوری که حجم معاملات این گروه به 1.4 میلیارد سهم و اوراق اقتصادی و ارزش آن به نزدیک 230 میلیارد تومان رسید. در این گروه در بعضی از سهم ها صف خرید تشکیل شد و کل تابلوی بانکی ها امروز مثبت بود.

خودرویی ها نیز با رشد اکثر سهم ها روبرو شدند. در این گروه نیز در صف هایی با صف خرید روبرو بودیم. حجم معاملات این گروه به بیش از 955 میلیون سهم و اوراق اقتصادی رسید و ارزش معاملات بازار عدد 150 میلیارد تومان را تجربه کرد.

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز شاهد رشد یکدست سهم ها بودیم؛ به طوری که بیشترین سهم های این گروه با بیش از چهار درصد رشد در قیمت پایانی روبرو شدند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 1,407 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از 5.2 میلیارد سهم و اوراق اقتصادی بود. تعداد معاملات این بازار نیز عدد 284 هزار و 368 نوبت را تجربه کرد.

آیفکس نیز با 48.42 واحد افزایش تا رقم 2588 واحدی بالا رفت. ارزش معاملات این بازار عدد 631 میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات آن به 1.4 میلیارد سهم و اوراق اقتصادی رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 161

به "بازاری هیجانی همراه با صف های خرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازاری هیجانی همراه با صف های خرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید