ترامپ را فورا از قدرت عزل کنید

به گزارش آخرین خبر، ژان وارنر مولر، استاد علم سیاست در دانشگاه پرینستون آمریکا در مقاله ای برای پایگاه خبری پراجکت سیندیکت، خواستار حذف فوری ترامپ از قدرت و ممنوع سازی دائمی فعالیت های سیاسی وی به دلیل اقدام اخیر طرفدارانش در حمله به ساختمان کنگره آمریکا شده است. او در این رابطه می نویسد:

ترامپ را فورا از قدرت عزل کنید

حدودا یک سال قبل، بسکمک از ناظران و حقوقدان ها در مورد اینکه استیضاحِ رئیس جمهور آمریکا، یک مساله حقوقی و یا سیاسی است، با یکدیگر بحث و مناظرات زیادی را انجام می دادند. بر طبق قانون اساسی آمریکا، این سیاستمداران و نه دادگاه ها هستند که قرار است قضاوت کنند آیا رئیس جمهور آمریکا مرتکب اشتباه و جنایت شده یا خیر. از سویی، مهمتر از همه اینکه این آن ها هستند که مشخص می کنند آیا یک مدیر اجرایی، تهدیدی علیه جمهوریتِ آمریکا است یا خیر.

به گزارش خبرنگاران، در کمتر از دو هفته مانده به ترک قدرت توسط دونالد ترامپ و جایگزینی وی با جو بایدن، این مساله (یعنی مجازات کردن رئیس جمهور ترامپ) بار دیگر به یک موضوع اساسی تبدیل شده است. در این راستا، نانسی پلوسی رئیس مجلس کنندگان آمریکا به تازگی در موضع گیری تاکید کرده دونالد ترامپ به دلیل نقش مخربش در تهییج طرفدارانش که به کنگره آمریکا حمله کردند، یا باید توسط کابینه خود و در قالب اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی و یا از طریق استیضاح، هر چه سریع تر از قدرت حذف گردد.

حمله طرفداران افراطی ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا که با تحریکاتِ وی انجام شد، پدیده ای را در عرصه سیاسی آمریکا به نمایش گذاشت که در نوع خود کاملا بی سابقه و شرم آور است. اگرچه جو بایدن در تاریخ 20 ژانویه مراسم تحلیف خود را برگزار خواهد کرد، با این حال، ریاست جمهوری آمریکا همچنان درگیرِ تنش آفرینی ها و آشوب گری های دونالد ترامپ خواهد بود. وی باید بار دیگر استیضاح گردد، او باید از قدرت عزل گردد و تا ابد از هرگونه فعالیت و حیات سیاسی او جلوگیری گردد.

کنگره آمریکا حق و وظیفه دارد که ترامپ را استیضاح کند. گاهی اوقات، امکان دارد که قانونگذاران به راحتی از سورفتار های ریاست جمهوری، چشم پوشی کنند. آن ها این اقدام را با این استدلال انجام می دهند که شاید پیگیری مسائلی از این دست، بیش از منفعت، حاملِ ضرر برای کشورشان باشد. با این حال، قانونگذاران آمریکایی باید بدانند که اکنون یکی از آن زمان ها نیست.

گاهی اوقات عدم محاکمه مسوولان عالی رتبه می تواند تبعات بسیار منفی و مخربی را در ادامه راه به وجود آورد. جمهوریخواهان سنا با رای دادن به تبرئه ترامپ در جریان استیضاح سال گذشته او، عملا نشان دادند که با یک مجرم، همراه و یار هستند. تجربه ترامپ در جریان استیضاح گذشته وی، به وضوح نشان داد که او به این نتیجه رسیده که می تواند هر کار ِ مجرمانه ای را انجام دهد و از تبعات و پیامد های مخرب آن در امان باشد.

کافی است گفتگوی تلفنی ترامپ در سال 2019 با رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زیلینسکی را به یاد آورید که در جریان آن ترامپ وی را تهدید کرد که اگر برای فرزند بایدن (هانتر بایدن)، پرونده سازی نکند، آمریکا نیز کمک های نظامی خود را به اوکراین متوقف خواهد کرد. پس از این حادثه، ترامپ در زمستان 2020، یک گفتگوی عجیب با وزیر داخله ایالت جورجیا انجام داد که نوار صوتی آن افشا شد و ترامپ در جریان آن از وی می خواست تا برای او رای سازی کند تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به بایدن نبازد. تمامی آن دسته از جمهوریخواهانی که مساله دوم را محکوم کردند، باید این سوال را از خود بپرسند که چرا اقدام اولی ترامپ را محکوم نکرده و آن را زشت نشمردند.

اگر جمهوریخواهان کنگره، اقدام به مجازات ترامپ به دلیل آنچه اخیرا در ساختمان کنگره آمریکا رخ داد نکنند، باید تاکید کرد که آن ها باز هم در جنایات دونالد ترامپ، همدستی کرده اند. اگر اقدامی در برابر رفتار زشت اخیر ترامپ انجام نگردد، این پیام داده می گردد که اساسا رئیس جمهور آمریکا می تواند بر علیه کنگره این کشور که یکی از نهاد های مهم قانونی آمریکا است، دست به اقدامات خلافکارانه بزند و از هیچ چیز هم نترسد.

برخی در آمریکا این نگرانی را دارند که شاید استیضاح مجدد ترامپ و ممنوع سازی دائمی فعالیت های سیاسی او، تاثیر عکس داشته باشد و جایگاه او را مستحکم تر کند. با این همه این استدلال دیگر کارایی ندارد. هر کاری هم که انجام گردد، ترامپ و طرفداران افراطی اش سعی خواهند کرد تا در عرصه سیاسی آمریکا فعال باشند.

کاملا واضح است که طرفداران افراطی ترامپ خود را آمریکایی های واقعی می دانند و هیچ چیزی آن ها را جز تسلط کامل بر آمریکا و قدرت در این کشور راضی نمی کند. دونالد ترامپ نیز برنامه های گسترده ای برای استفاده از این توده ها در راستای اهداف و منافع خود دارد. این مدل و شیوه اصلی فعالیت و کارِ دونالد ترامپ است. ترامپ برای پیشبرد دستور کار خود به ایجاد نفرت و نفاق، نیاز جدی دارد.

علاج دردِ آمریکای کنونی این است که ترامپ را فقط از قدرت حذف نکنیم بلکه او را از کلیه فعالیت های سیاسی، تا ابد بازداریم. اگرچه که عزل انسان ها از حقوق مدنیشان، یک مساله جدی و ناراحت کننده است، با این حال، دونالد ترامپ حقیقتا مستحقِ یکچنین مجازاتی است. این مساله در قانون بسکمک از کشور ها نیز وجود دارد. به عنوان مثال، بر اساس قوانین آلمان، آن هایی که از حق آزادی بیان و یا دیگر آزادی های بنیادین سواستفاده کنند، به نحوی که در نهایت منجر به تضعیف لیبرال دموکراسی گردد، احتمالا از کلیه حقوق خود محروم خواهند شد.

بدون تردید محروم سازی دائمی یک انسان از حقوقش، با هسته اصلی مفروضات دموکراسی، در تضاد است. هر انسانی می تواند افکار و ایده های ذهنی خود را تغییر دهد و در نتیجه محروم سازی دائمی افراد به دلیل دیدگاه های آن ها در یک زمان مشخص، چندان عادلانه و درست نیست. با این همه باید در مورد ترامپ گفت که اصلا به این مسائل نباید توجه کرد. او بار ها و بارها، اصول دموکراسی آمریکایی را زیر پا گذاشته است. این یک جرم و جنایت بزرگ است که نباید از آن به راحتی گذشت. ترامپ فردی است که باید محاکمه گردد. اگر ترامپ نمی خواهد طبق قواعد آمریکا و دموکراسی بازی کند، هیچ ایرادی ندارد که وی را به کل از بازی حذف کرد.

اگر جمهوریخواهان در برهه کنونی، در حذف فوری ترامپ از قدرت و مجازات او همکاری نکنند، باید بدانند که برای همیشه به آمریکا و مردم این کشور بدهکار خواهند بود. آن ها باید به آیندگان پاسخ دهند. اینکه برخی جمهوریخواهان آمریکایی هنوز هم حمایت از ترامپ را در راستای اهداف و منافع سیاسیشان می بینند، حقیقتا تاسف بار است.

* ژان وارنر مولر، وی استاد علم سیاست در دانشگاه پرینستون آمریکا است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1491

به "ترامپ را فورا از قدرت عزل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ را فورا از قدرت عزل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید