خبرنگاران سرمازدگی بلای جان باغداری شاهرود

به گزارش آخرین خبر، شاهرود- خبرنگاران- تداوم پنج ساله سرمازدگی باغ های شهرستان شاهرود با وجود استفاده باغداران از روش های گوناگون مبارزه با سرما از ضرورت عزمی جدی برای تغییر رویکرد در این بخش از کشاورزی حکایت دارد.

خبرنگاران سرمازدگی بلای جان باغداری شاهرود

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

بامداد پنجشنبه 21 فروردین سال جاری، نخستین اخبار و تصاویر از سرمازدگی باغ های شاهرود در فضای مجازی دست به دست شد. تصاویری دردناک از نابودی کوشش ها و زحمت های باغداران و کشاورزانی که ماه ها منتظر ماندند تا نتیجه زحمات خود را در خرداد نظاره گر باشند.

سرمازدگی سال جاری به قدری شدید بود که بیشتر باغداران حتی تک میوه ای برای مصرف خانه های خود هم نخواهند داشت. این در حالیست که آنان از روش های مبارزه با سرمازدگی استفاده کردند اما چرا فاجعه اینقدر گسترده است؟

یکی از باغداران شهرستان شاهرود در گفت و گو با آخرین خبر، اعلام کرد: بعد از هشدار هواشناسی هریک از باغداران بر اساس تجربه های قبلی یا امکاناتی که در اختیار داشتند برای جلوگیری از سرمازدگی اقدام کردند اما هیچ کدام جواب نداد.

مجید محمدی اضافه نمود: بعضی ها باغ هایشان را مه پاشی کردند اما نتیجه عکس داد و نه تنها جلوی سرما را نگرفت حتی درختانشان قندیل هم بست. بعضی ها هم آتش روشن کردند اما سرما آنقدر طولانی بود که سوختشان پاسخگو نبود و تا صبح دوام نیاورد.

وی ادامه داد: حتی باغ آن هایی که روی باغشان را پوشاندند هم دچار سرمازدگی شد چون شدت سرما به قدری زیاد بود که پوشش مانع از سرمازدگی نشد.

دبیر خانه کشاورز استان سمنان نیز که خود یکی از باغداران شاهرود است در گفت و گو با آخرین خبر، با بیان اینکه از ساعت 20 تا 9 صبح در 21 فروردین در شاهرود دمای زیر صفر درجه سانتیگراد داشتیم، اضافه نمود: علاوه بر ماندگاری هوای سرد، دمای هوا در بعضی نقاط بین 6 تا هشت درجه زیر صفر بود در حالی که روش های مبارزه با سرمازدگی فقط بین یک تا 2 درجه زیر صفر را جواب می دهد.

محمد حسین خنکال اضافه نمود: بسیاری از باغداران اقدام به آتش زدن لاستیک نموده و مقدار زیادی سوخت مصرف کردند و در ظرف های 20 لیتری آتش روشن کردند، بعضی ها کاه و کلش و کنده چوب آتش زدند و حتی از کود گوسفند استفاده کردند، بعضی هم مه پاشی کردند اما هیچ کدام جواب نداد.

وی با بیان اینکه ستاد بحران در کشور ما ستاد پس از بحران است، اضافه نمود: وقتی از 10 روز قبل به کشاورز می گویند تمهیداتی بیندیشد یعنی برای این تمهیدات احتیاجمند بعضی تجهیزات از جمله سوخت است که اگر به میزان کافی به کشاورز می رسید شاید می توانست محصول باغش را نگه دارد.

خنکال اضافه نمود: تمام زحمات باغداری که از ابتدای شب در باغش آتش روشن می نماید اما ساعت 2 نیمه شب سوختش به انتها می رسد هدر می رود و باید ستاد بحران استان و یا شهرستان با همراهی جهاد کشاورزی از چند روز قبل کشاورزان را فرا می خواندند و سوخت مورد احتیاجشان را در اختیار آن ها قرار می دادند.

سامانه ای برای توزیع سوخت در بین کشاورزان تعریف نشده است

خنکال با بیان اینکه سامانه ای برای توزیع سوخت در بین کشاورزان در کشور وجود ندارد اضافه نمود: سوخت فقط به ماشین آلات کشاورزی تعلق می گیرد و باید به وسیله تراکتورداران اقدام می کردیم. این کار 48 ساعت قبل از بحران انجام شد و جهاد کشاورزی به کسی اطلاع رسانی نکرد.

وی ادامه داد: همان روزی که قرار بود هوا سرد گردد پیگیری کردیم و عنوان کردند برای دریافت سوخت تراکتور باید در سایت نام نویسی گردد و جهاد کشاورزی درخواست را تایید کند که این کار خود احتیاجمند طی کردن زمان 72 ساعته بود و به تعطیلات انتها هفته برخورد می کرد. بنابراین قرار شد سوخت قرضی از تراکتورداران بگیریم و آنان بعد از این که سامانه باز شد برای دریافت سوخت اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه روز 20 فروردین از ساعت 10 صبح تا 14 پیگیر تشریفات سوخت بوده است اما به نتیجه نرسیده است، اضافه نمود: پس از تهیه سوخت و تجهیزات مورد احتیاج از ساعت 20 و 30 دقیقه چهارشنبه تا 7 و 30 دقیقه صبح پنجشنبه برای گرم نگه داشتن فضای باغ در چهار مرحله سوخت تزریق کردم.

دبیر خانه کشاورز استان سمنان با بیان اینکه شاهرود به دلیل بعضی بی تدبیری ها میلیاردها ریال خسارت دید، ابراز کرد: مسوولان باید از چند روز قبل با خانه کشاورز و نظام صنفی کارهای کشاورزی برای پیدا کردن راه حل مناسب در مبارزه با سرمازدگی نشست برگزار می کردند.

خنکال با بیان اینکه بیمه کشاورزی نیز خسارت وارد شده به باغدارانی که محصول خود را بیمه می نمایند را کامل پرداخت نمی نماید، یادآور شد: تنها راه مبارزه با سرمازدگی پوشش باغات است و برای انجام این کار باید به کشاورزان مناطق پرخطر تسهیلات کم بهره دولتی اختصاص داده گردد.

سرما بیش از 2 هزار میلیارد ریال به شاهرود خسارت زد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود نیز در گفت و گو با آخرین خبر اظهار کرد: سرمای 21 فروردین سبب وارد شدن 2 هزار و 180 میلیارد ریال خسارت به اقتصاد کشاورزی شهرستان شاهرود شد.

علی اصغر حجی با بیان اینکه سرمازدگی فروردین سال جاری باغ های زردآلوی شهرستان را هدف قرار داد، اضافه نمود: در منطقه خارتوران حدود 20 درصد از محصولات زراعی که بیشتر آن را جو تشکیل می دهد نیز دچار سرمازدگی شد.

وی اضافه نمود: از مجموع 2 هزار و 180 میلیارد ریال خسارت برآورد شده محصولات زراعی و باغی شهرستان شاهرود، 18 میلیارد ریال مربوط به محصولات زراعی و باقی مانده آن مربوط به محصولات باغی است.

30 هزار لیتر سوخت برای کشاورزان تهیه شد

حجی هم چنین سرمای 21 فروردین را بی سابقه خواند و گفت: از ابتدای شامگاه 20 فروردین تا صبح روز بعد حدود 14 ساعت دمای زیر صفر و آن هم پایین تر از آستانه تحمل درختان، پایدار بود و این شرایط کوشش های باغداران برای حفظ محصولات خود را بی نتیجه گذاشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود اضافه نمود: با وجود اینکه سامانه ای برای دادن سوخت به کشاورزان در کشور تعریف نشده اما به وسیله اعطای سوخت به ماشین آلات کشاورزی، حدود 30 هزار لیتر سوخت برای سامانه های گرمایشی باغ های شهرستان دریافت و به 300 کشاورز یاری شد.

باغداری مکانیزه و تغییر الگوی کشت، بهترین رویکرد در کشاورزی

حجی همچنین با اشاره به کوشش جهاد کشاورزی برای آموزش به بهره برداران، اعلام کرد: تغییرات اقلیمی سبب شده است تا دیگر روش های قبل برای جلوگیری از سرمازدگی مناسب نباشد و برای این کار باید کشاورزان روینمودهای جدیدی را دنبال نمایند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی پوشش باغ ها به ویژه برای ارقام حساسی چون زردآلو و گردو روش خوبی برای مبارزه با سرما است، اضافه نمود: مرکز تحقیقات کشاورزی در منطقه بسطام با استفاده از پوشش و گرمایشی ساده توانست حدود 80 درصد از محصول زردآلوی خود را در وسعت یکهزار متری از سرمای ماه پیش حفظ کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود تاکید نمود: با توجه به تغییرات اقلیمی باغداری مکانیزه، حتی در وسعت کم بهترین روش برای فراوری در حوزه کشاورزی است و همانگونه که از سامانه های نوین آبیاری استفاده می گردد باید برای پوشش باغ ها و ذخیره انرژی نیز تدبیری اندیشیده گردد.

حجی بر ضرورت تغییر الگوی کشت نیز تاکید نمود و گفت: همان گونه که زمانی مردم به ایجاد باغ و کاشت محصولاتی چون زردآلو روی آوردند، اکنون نیز زمان آن فرارسیده است که به تدریج کاشت ارقام دیگری مانند آلو، سنجد و یا گل محمدی رواج یابد.

وی یادآور شد: تغییر الگوی کشت در گذشته نیز بنا بر ضرورت صورت گرفته و موضوع جدیدی نیست اما آنچه جدید است تغییرات اقلیمی است و باید خود را با این شرایط تطبیق دهیم.

باغ های شهرستان شاهرود فروردین سال جاری برای پنجمین سال پیاپی دچار سرمازدگی گسترده شدند. بعضی از محصولات مانند زردآلو و گردو در شهرستان به طور کامل از این سرما آسیب دیدند. سرمازدگی همچنین به مخصولات دیگری چون آلو، هلو، آلبالو و گیلاس هم خسارت وارد نموده است. ایستگاه های هواشناسی در شهرستان بامداد پنجشنبه 21 فروردین در شهر شاهرود دمای منفی 2 درجه، در بسطام و کلاته خیج منفی پنج درجه، در مجن منفی هشت درجه و حتی در بخش بیارجمند منفی یک درجه را به ثبت رسانده اند.

سرمای اردیبهشت پارسال نیز به 10 هزار هکتار از باغ های این شهرستان خسارت زده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 901

به "خبرنگاران سرمازدگی بلای جان باغداری شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سرمازدگی بلای جان باغداری شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید