دانشجویان کدام کشورها باهوش ترند؟

به گزارش آخرین خبر، گزارش جدید سازمان توسعه همکاریهای مالی به نمایش رده بندی عملکرد دانشجویان در کشورهای مختلف دنیا پرداخته که با تصورات اولیه کنونی از دانشگاههای اروپایی و آمریکایی همخوانی ندارد.

دانشجویان کدام کشورها باهوش ترند؟

به گزارش آخرین خبر به نقل از ایندیپندنت، سازمان توسعه همکاری های مالی(OECD) آزمونی برای مقایسه توانایی های فارغ التحصیلان 35 کشور عضو خود انجام داده و نتایج آن نشان از این دارد که ژاپن باهوش ترین دانشجویان را در دنیا داراست.

با توجه به اینکه برترین دانشگاه های دنیا مثل هاروارد، موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، استنفورد، آکسفورد، کمبریج و کالج دانشگاهی لندن در انگلیس و آمریکا هستند، انتظار این است که دانش آموختگان دانشگاه ها در این کشورها هم بهتر از بقیه باشند. اما در آزمون مهارت های خواندن و نوشتن سازمان توسعه همکاری های مالی، پیروز ترین ها از ژاپن و فنلاند و هلند بودند.

10 کشور اول این رده بندی به توضیح زیر است:

1. ژاپن

2. فنلاند

3. هلند

4. استرالیا

5. نروژ

6. بلژیک

7. زلاندنو

8. انگلستان

9. آمریکا

10. جمهوری چک

آندریاس شلیچر، مدیر آموزشی سازمان توسعه همکاریهای مالی اظهار کرد: نتایج نشان می دهد که سطوح توانایی می تواند در میان مردم با شرایط مشابه، بسیار متغیر باشد. این سطوح ممکن است دارای درجات مختلفی باشند، اما تفاوت های عمده ای در کیفیت آموزش عالی وجود دارد.

وی اضافه کرد: زمانی که پای مهارت های سوادآموزی پیشرفته به میان می آید، یک مدرک دبیرستانی در ژاپن، فنلاند و هلند از یک مدرک عالی در ایتالیا، اسپانیا و یونان بهتر خواهد بود.

دانشگاه های کشورهای بالای این فهرست معمولا در رده بندی بهترین دانشگاه های دنیا جایی ندارند. اما بر مبنای گزارش این سازمان جوانانی که از دانشگاه های نروژ و استرالیا فارغ التحصیل می شوند، تواناتر از دانش آموختگان دانشگاه های مشهور آمریکا هستند.

دلیل تفاوت میان رده بندی دانشگاهی و نتایج این آزمون می تواند این باشد که اگرچه رده بندی دانشگاهی به سنجش شهرت و نسبت خروجی پژوهش کارکنان می پردازد اماتوانایی دانش آموختگان آن ها در این بین مقایسه نمی گردد.

در آخرین رتبه بندی دانشگاههای دنیا به گفته شرکت بریتانیایی QS، از 100 دانشگاه اول 32 تا آمریکایی اند و فقط یکی از نیوزیلند است. اما دست کم در آزمون OECD، دانش آموختگان دانشگاه های نیوزیلند بهتر از هم قطاران شان در دانشگاه های آمریکا نتیجه گرفته اند.

10 دانشگاه برتر دنیا از دید QS در سال 2016

1. موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

2. استنفورد

3. هاروارد

4. کمبریج

5. مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)

6. آکسفورد

7. کالج دانشگاهی لندن

8. ای.تی.اچ زوریخ

9. امپریال کالج لندن

10. شیکاگو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 689

به "دانشجویان کدام کشورها باهوش ترند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان کدام کشورها باهوش ترند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید